فروش آی‌فون X در دیجی‌کالا شروع شد- اما این بار «تردید» ناشی از تکمیل نشدن حلقه شعبده» اپل، مزاحم کاربران شده!

12

با عرضه هر مدل جدید، دوست‌داران اپل و آی‌فون، لحظه‌ها را می‌شمارند تا به گوشی مورد علاقه خود برسند. آی‌فون X اما این بار ضمن داشتن ویژگی‌هایی بسیار خوب و قابل توجه، واقعا باعث سردرگمی، دسته‌ای از کاربران اپل شده است. از امروز دیجی‌کالا آی‌فون X را با ظرفیت‌های ۲۵۶ و ۶۴ گیگ به ترتیب با قیمت‌های حدد ۷.۵ و ۶.۵ میلیون تومان می‌فروشد. فروشگاه‌های دیگر هم به زودی فروش خود را با قیمتی در همین حدود، یا شاید اندکی پایین‌تر از روزهای آینده شروع خواهند کرد.

تا پیش از این دوست‌داران اپل، شاید تنها دغدغه‌شان هزینه هر مدل جدید بود و بعد از خرید مطمئن بودند که گوشی سرخورده‌شان نخواهد کرد و یک پرچم‌دار موقت در دستان آنها نخواهد بود. این بود که کاربران مختلف از قشر متوسط تا متمول، هر طور بود؛ نوبرانه یا با تأخیری اندک برای تعدیل قیمت‌ها، گوشی آی‌فون را تهیه می‌کردند.

اما این بار اگر در دل دوست‌داران آی‌فون یک تردید بزرگ وجود دارد. تردید عمده این است که نکند آی‌فون را بخرند و بعد با آن شکاف بالای صفحه نمایش نتوانند خود را هماهنگ کنند، نکند آی‌فون X، صرف‌نظر از تر و تازگی روزهای اول چیزی بیشتر از آی‌فون ۷ یا ۷ پلاس آنها نداشته باشد.

آیا بهتر نیست یک سال دیگر صبر کنند. اما آیا سال بعد اپل دست به تغییر بزرگی در طراحی آی‌فون خواهد زد؟ کاملا بعید است!

همین گوشی را به انتظار آینده‌ای نامعلوم حفظ کنند؟ آیا از آنجا که با روحیات خود آشنا هستند و احتمالا تا یکی دو ماه بعد تسلیم وسوسه‌ها خواهند شد، بهتر نیست خیال خودشان را راحت کنند و همین الان آی‌فون X‌ تهیه کنند؟

به عبارتی علت این تردید ناخوشایندی که در دل اپلی‌ها ایجاد شده، قیمت نیست، مسئله این است که اپل آن جادوگری لازم را برای تسخیر قلب‌های آنها انجام نداده. فیس آی‌دی چیز جالبی است. اما کاربران نیاز به چیزی دارد که بعد از آن لحظه اولیه ورود به گوشی که می‌توانست به سادگی با تاچ آی‌دی هم صورت بگیرد، دل‌هایشان را اسیر خود کند.

آی‌فون X البته اصلا چیزی از پرچم‌دارهای دیگر کم ندارد. به عنوان یک کاربر آی‌فون باید بگویم این بار اپل از خودش شکست خورده، به عبارتی نتوانسته آن جادو و شعبده همیشگی را به تمامی انجام بدهد.

اشتباه نکنید! آی‌فون X باز هم پرفروش خواهد شد. اما این بار نه به خاطر جادو و شعبده‌اش؛ بلکه به علت عادت و به خاطر اینکه کاربرانش را در اکوسیستم خود اسیر کرده و این کاربران واقعا هراسان هستند که در بیرون این دژ (یا زندان) چه باید بکنند!

سال ۱۳۹۱، در مورد آی‌فون ۵ نوشتم که علیرغم تحلیل‌های اولیه در مورد بی‌قواره بودن این گوشی، اپل توانسته جادو و دلفریبی همیشگی را انجام بدهد. اما این بار واقعا نه!

اگر جز این بود؛ اصلا این پست، آن هم توسط من نوشته نمی‌شد!

بیایید یک بار دیالوگ معروف فیلم پرستیژ؛ ساخته نولان در سال ۲۰۰۶ را با هم مرور کنیم:

هر حقه جادویی مرکب از ۳ مرحله است،
اولین مرحله تعهدpledge نام دارد، شعبده‌باز یه چیزی رو به شما نشون می‌ده، یه دسته ورق یه پرنده یا یه انسان، اینو نشون شما می‌ده، شایدم از شما بخواد خوب بررسیش کنید، تا بدونید واقعا وجود داره، بدون تغییر و طبیعی، ولی البته حقیقت چیز دیگریه،
مرحله دوم چرخش the turn است، ساحر اون چیز معمولی رو می‌گیره و یه کار غیر معمولی روش انجام میده، حالا شما می‌خواهید سِر کار رو بفهمید، ولی نمی‌تونید، چون شما درست به ماجرا نگاه نمی‌کنید، چون واقعا برای فهمیدن اسرار تلاش نمی‌کنید، خودتون سر خودتون کلاه می‌ذارید، ولی هنوز کسی دست نمی‌زنه، چون ناپدید کردن یه چیز کافی نیست، باید برش گردونید،
و اینجاست که هر حقه‌ای قسمت سوم هم داره، سخت‌ترین بخش، بخشی که ما بهش می‌گیم: حیثیت prestige.

به آی‌فون X‌ نگاه می‌کنم. می‌توانم به خودم بقبولانم که اپل مرجله تعهد و چرخش را به درستی انجام داده. البته این کاری است که سایر شرکت‌هایی که پرچم‌دار می‌سازند هم این دو سه ساله از عهده‌اش برمی‌آیند. این بار اپل فیس آی دی را معرفی کرده؛ انیموجی را، صفحه نمایش بی‌لبه را. توانسته به اندازه کافی روی جادویی بودن فیس آی دی مانور بدهد و به ما القا کند که دست‌کم در این کار، دو سه سالی از شرکت‌های دیگر جلوتر است.

اما عنصر مفقود، آن قسمت سوم شعبده‌بازی است. برای تکمیل شعبده، می‌باید خرگوش ناپیدا برگردانده شود تا شعبده به مرحله پرستیژ هم برسد. در مورد آی‌فون به باور من برای تکمیل شعبده، اپل می‌بایست؛ اجازه انجام کاری جادویی در هنگام کار با گوشی و نه در آن لحظه ابتدایی ورود به گوشی به کاربر می‌داد.

نه! انیموجی فعلا فقط در حد یک کار فان است و بس. بقیه کارها را شما با آی‌فون نسل قبل هم می‌توانستید انجام بدهید.

در  یک پزشک، گرچه به ناچار در برخی عرصه‌ها از همان اول قلم نزدم و در مورد خیلی چیزها هم روالی محافظه‌کارانه دارم، اما به ویژه این یکی دو ساله سعی کردم که در مورد فناوری با عدالت بنویسم.

این بار و در هیاهوی ورود آی‌فون X‌ به ایران، هر چقدر درنگ کردم، دیدم هم مشغول آنباکس‌های تکراری؛ نوشتن در مورد ضریب بالای خطر شکستن آی‌فون و بحث در مورد قیمت بالای آن هستند، کسی پیدا نشد که بیاید دست‌کم مبحثی به نام همین تردید فن‌های اپل را باز کند.

به طوری که اشاره کردم؛ این تردید از قیمت گوشی ناشی نمی‌شود؛ بلکه این بار سبب، تکمیل نشدن حلقه شعبده اپل است.

 
12 نظرات
 1. علی پوربافرانی می گوید

  دقیقا با شما موافقم
  بهتر از این نمی شد تردید اپل باز ها رو به صورت واضح بیان کرد!
  تبریک بابت این قلم و توانایی ارزشمندتون در بیان افکار و مفاهیم.

  1. روژان مريواني می گوید

   من همون روزای اول اونو خریدم و تنها مشکلش اینه که کارکردن و عادت کردن با روش جدیدش خیلی سخته،در مورد حاشیه بالا بنظر من مشکلی وجود نداره چون خودش اتومات سیاه میشه و اصلا به چشم نمیاد ،در ضمن فوق العاده خوشگله و حتی حاضر نیستم کابل شارژش رو با سامسونگ عوض کنم

 2. کسرا می گوید

  بهترین مطلبی که درباره آیفون جدید خوندم. واقع بینانه و منصفانه

 3. محمد می گوید

  این “حلقه” چند سالی هست که اپل گُمِش کرده، هیچکدوم از ویژگی‌های تبلیغاتی آیفون های چند سال اخیر واقعا شایسته لقب جادویی یا بعبارت معمول تر “انقلابی” نبودن؛ شاید فقط تاچ آیدی که همراه با ۵اس معرفی شد حقیقتاً انقلابی و کاربردی بود.
  امسال هم داستان کم و بیش همونه تنها فرقش هزینه بالایی هست که مشتری باید برای چندتا ویژگی‌ فان و یه سری آپشن های نرم افزاری اپلیکشین دوربین بپردازه!

 4. اپل می گوید

  خیلی هم خوشگله،من خریدمش و خیلی هم راضی هستم،نمیدونم چرا تو ایران همه اپل رو مسخره میکنن و از اندروید دفاع میکنن؟!!!!! من گوشی دومم سامسونگه و اصلا قابل مقایسه با آیفون فور هم نیست چه برسه به این یکی

 5. majid می گوید

  وقتی یک دیالوگ از یک فیلم رو می خونیم. همه متاثر میشیم، چون دیالوگ قشنگی بوده مثل همین که درج کردید. متاثر شدیم چون قشنگ بود. اما بعضی متن ها فقط برای همون فیلم قشنگن.
  مثلاً یه جای یه فیلمی دستور میده که:
  “بکشش”.
  تو اون لحظه خیلی دیالوگ قشنگیه اما جای دیگه به کار برده شه بی معنیه. مثل همین دیالوگی که فرمودید شما.
  حالا بحث من طرفداری اپل نیست. کلاً هر شرکتی به این بزرگی وقتی یک کاری می کنه. مطمئن باشید مثل شطرنج نگاه می کنه این موضوع رو نه مثل شعبده بازی. چون شعبده یه روز لو میره یا یه جا بر ملا میشه که کلاً اعتبار اون فرد رو میبره زیر سوال. مثل سامسونگ که به کپی کاری معروفه چون اون داره شعبده می کنه.
  اما اپل و امثال اون دارن شرطنج بازی می کنن. با میلیون ها فکر و میلیون ها راه جلوشون که باز صد ها هزار راه بعد یک حرکتشون رو هم فکر می کنن.
  به خاطر اینه که اپل ها اپل شدن، چون می دونن الان چطوری حرکت کنن. میدونن مردم چطوری فکر می کنن. چی می خوان چی نمی خوان.
  چرا وقتی با همین ۴ تا حرکت کوچیک می تونه سود بزرگ کنه الکی بیاد هزینه بیشتر کنه ؟ وقتی قراره امثال مثلاً N درصد با همین تغییرات سود کنه و اگر تغییرات بزرگتری هم میداد باز همین N درصد رو سود کنه، چرا باید تغییر ایجاد کنه ؟ این تغییرات و میذاره برای سال های بعدی.
  در کل شما نظرتون رو گفتید بنده هم نظرمو و هیچ کدوم قطعاً صد در صد درست نیست. فقط خواستم بگم از نظر من، شعبده ای در کار نیست.
  شطرنج باز های حرفه‌ای هستن.

 6. مهدی می گوید

  به نظرم یک پزشک بیش از حد به اپل و آیفون پر و بال میده.
  احساس می کنم شما هم در تله ی اپل گرفتار شدید و برای مطرح و دیده شدن مرتب از آیفون و… می نویسید. زمان همه چیز رو مشخص می‌کند، قطعا ده یا حتی پنج سال دیگه این مطالب مربوط به اپل هیچ ارزشی نخواهد داشت. به پست های قدیمی سایت خودتون مراجعه کنید تا متوجه این تب های زود گذر بشوید.

 7. هادی می گوید

  به نظرتون اون کار جادویی که اپل باید اجازه‌ی انجامش رو به کاربران می‌داد چی می‌تونست باشه؟! یعنی به نظرتون چیزی بوده که مقدور باشه و انجامش نداده؟

  1. افشین ج می گوید

   – میتونست سنسور اثر انگشت رو زیر صفحه نمایش قرار بده
   – میتونست جک هدفون سایز کوچک بزاره
   – میتونست قلم براش بزاره، با قلم کلی کار اضافه میشه انجام داد
   – میتونست یه تعداد سنسور پزشکی به درد بخور درش قرار بده، مثل ضربان قلب یا قند خون که دیگه الان به کار همه میاد، یا مثلا یه چیز انقلابی و کاربردی تر مثل سنسور برای آلودگی هوا.
   – میتونست امکان اتصال مموری کارت براش بزاره، حالا نه لزومن برای اپ ها، برای آرشیو فیلم و عکسهای دوربین مفید بود.
   – میتونست امکان اتصال او.تی.جی فراهم کنه.
   – میتونست مدلهای متنوع تری بزنه که دارای کیبورد هم باشن، کیبورد به کار خیلی ها میاد (کاربران بلک بری بسیار از کیبورد و تاچ پد لذت میبرند)
   – میتونست روشنایی بیشتری در صفحه قرار بده. هنگام انجام کارهایی که دقت نیاز دارن و روشنایی زیادی نیاز دارن، سامسونگ ها بسیار روشن تر و درخشانتر عمل میکنن.
   – میتونست پورت عمومی تایپ سی استفاده کنه، که برای یه سیم شارژ در یه جای غریب بدبخت نشیم.
   – …

 8. milad می گوید

  تا سال ۹۴ و حتی اوایل ۹۵ رویه ی سایت عالی بود. خبرهای دنیای سینما، تکنولوژی،فرهنگی و..
  ولی الان خلاصه شده تو خبرهای اختصاصی و ویژه ی محصولات اپل از سیری گرفته تا اپدیت آی او اس و آیفون.
  دقیقا شبیه فیلم ideocracy 2006 وgod bless america2011
  ویروس همه گیر یک پزشک رو هم آلوده کرده
  http://www.God Bless 1Pezeshk2017.com

  1. محمدعلی می گوید

   خیلی موافقم با شما!

 9. محسن می گوید

  دکتر به نظرم یه مطلب هم بزارین که بلاخره اسم این گوشی ۱۰ هست یا X

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.