گزارش سایت دیجی‌کالا میزان فروش در طی یلدای امسال: چرخش کاربران از خرید کالاهای دیجیتال به سمت خرید کالاهای بخش آرایشی و بهداشتی!

1

همیشه توجه به آمار کلان خرید و فروش در سطح کشور می‌تواند درونمایی از وضعیت اقتصادی یا تغییر سلیقه مردم در سطح کلان به دست بدهد. دیجی‌کالا هم به عنوان یک از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های کشور، همیشه در مرکز توجه‌ها بوده است.

اول ببینیم دیجی‌کالا چه اطلاعاتی به ما داده است:

 • اطلاعات مربوط به فروش این سایت از ۲۷ تا ۳۰ آذر ۱۳۹۷ است.
 • دیجی‌کالا می‌گوید که ۲۵۰ هزار نوع کالا از مجموع یک میلیون تنوع کالایی مشمول تخفیف بودند.
 • در مجموع یک میلیون و ۲۰۰ هزار قلم کالا به فروش رسید.
 • ۱۵ میلیون بازدید از وب‌سایت و اپلیکیشن دیجی‌کالا صورت گرفت. از این مقدار، ۹ میلیون بازدید مربوط به وب‌سایت و۶ میلیون بازدید متعلق به اپلیکیشن بود.
 • کاربران دیجی‌کالا در اولین ساعت شروع جشنواره بیش از ۳۳ هزار قلم کالا به سبد خرید خود اضافه کردند.
 • ۵۶ درصد از کالاهای فروخته شده در یلدای شگفت‌انگیز دیجی‌کالا (۵۰ درصد در بخش کالاهای مارکت‌پِلیس و ۶۰ درصد مربوط به بخش خرده‌فروشی) سهم محصولات ایرانی بود.
 • هر ثانیه یک کالا در سراسر ایران به مقصد رسید
 • سفارشات یلدایی از ۱۱۵۸ شهر ایران ثبت شد و دورترین نقطه ارسال نسبت به تهران، شهر پسابندر در استان سیستان و بلوچستان بود.
 • پرطرفدارترین گروه کالایی در این جشنواره لوازم آرایشی و بهداشتی بود و بعد از آن گروه خودرو و ابزار بیش از دیگر گروه‌ها مورد استقبال قرار گرفت. در قسمت سوپرمارکت دیجی‌کالا هم انواع کنسرو بیشترین میزان فروش کالا را در جشنواره یلدا داشت.

مقایسه فروش دیجی‌کالا در یلدای ۹۷ یا یلدای ۹۶

حالا جالب است که اطلاعات اندک ارائه شده را با یلدای سال قبل مقایسه کنیم.

در یلدای ۹۶، بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار کاربر به سایت و حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به اپلیکیشن مراجعه کردند. در مجموع بازدید سایت و اپلیکیشن (Page view) در این سه روز به ۱۶۰ میلیون رسید. یعنی امسال میزان بازدید از دیجی‌کالا خیلی بالاتر بود.

دو تفسیر می‌توان برای این مطلب داشت. یکی اینکه محبوبیت دیجی‌کالا به عنوان یک مرجع خرید بیشتر شده و این شرکت توانسته از بعد فنی، رفاه بهتری برای کاربرانش به ارمغان بیاورد. اما تفسیر دوم این است که با توجه به تنگنای اقتصادی جاری، مردم برای به دست آوردن کالای اقتصادی می‌خواسته‌اند از هر فرصتی استفاده کنند و با تمرکز و توجه بیشتری به دیجی‌کالا مراجعه کرده‌اند و خواسته‌اند از تخفیف‌های کالاها مطلع شوند. تصور می‌کنم که هر دو مطلب در کنار هم باعث سه برابر شدن بازدید از دیجی‌کالا شده باشد.

در یلدای سال پیش ۵۰ هزار نوع کالا با تخفیف ویژه‌ی یلدا روی سایت موجود بود. اما به گفته دیجی‌کالا امسال تعداد کالاهای دارای تخفیف ۵ برابر شده است. البته ما به صورت تفکیکی از میزان تخفیف‌ها و اینکه تخفیف‌های خوب مشمول کدام کالاها می‌شده، مطلع نیستیم.

چرخش از گجت به سمت کالاهای آرایشی!

سال پیش ۳۹ درصد فروش‌ها مربوط به کالاهای دیجیتال بود و کالاهای بخش زیبایی و سلامت در رتبه دوم ایستاده بودند. اما امسال ظاهرا به خاطر تنگنای اقتصادی مردم علاقه بیشتری به خرید کالاهای ارزان‌تر آرایشی و بهداشتی از خود نشان داده‌اند.

البته ما دوست داشتیم گزارش کمی مفصل‌تری هم در مورد یلدای سال پیش و هم یلدای امسال داشته باشیم. مثلا ما نمی‌دانیم که تعداد کالاهای فروخته شده در سال پیش چقدر بوده و امسال هم مثلا نمی‌دانیم که چند دستگاه دیجیتال به فروش رسیده است.

هرچند که معذوریت‌های فروشگاه‌ها را در ارائه برخی از اطلاعات درک کرد، اما دادن گزارش‌های تفصیلی‌تر می‌تواند بر میزان شفافیت‌ها بیفزاید و کنجکاوی‌های رسانه‌ای را برطرف کند.

   
1 نظر
 1. شهاب سیاوش می گوید

  یه مقدار بعضی از این داده‌ها به نظر درست نمیاد با توجه به شرایط اقتصادی مملکت. ولی خب مردم بیشتر اوقات برعکس عمل می‌کنن!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.