مدیران اوبر با پرداخت باج ۱۰۰ هزار دلاری، هک ۵۷ میلیون حساب مشتری و راننده را پنهان کردند

0

مدیران شرکت اوبر اعتراف کردند در طی یک هک و حمله سایبری در سال ۲۰۱۶؛ اطلاعات نزدیک به ۵۷ میلیون نفر از مشتریان و رانندگان این شرکت به سرقت رفته است.

این هک در اکتبر سال ۲۰۱۶ میلادی رخ داده است و تا کنون شرکت اوبر هیچ‌گونه حرفی از آن نزده و حتا کاربرانی که اطلاعات‌شان به سرقت رفته را نیز در جریان امر قرار نداده است.

مدیران وقت اوبر این هک را پنهان کرده و اجازه ندادند دیگران از وقوع آن مطلع شوند. به همین دلیل؛ اکنون اوبر به پنهان‌کاری و عدم محافظت از اطلاعات شخصی و حریم خصوصی کاربران متهم شده است.

گفته می‌شود، تراویس کالانیک مدیرعامل سابق اوبر و همین‌طور، جو سالیوان مدیر ارشد امنیت وقت اوبر به همراه یکی دیگر از کارمندان ارشد این شرکت در جریان این سرقت اطلاعات بودند.

پنهان‌کاری با پرداخت باج

این افراد با پرداخت ۱۰۰ هزار دلار به هکرها؛ ازشان خواستند بانک داده اطلاعات سرقت شده را پاک کنند. مدیران وقت اوبر اعتقاد دارند از اطلاعات سرقت شده هیچ‌گونه استفاده‌ای نشده است و آن‌ها تمامی این حساب‌ها را زیرنظر داشتند.

گفته می‌شود در این هک اطلاعات بیش از ۷ میلیون راننده اوبر به سرقت رفته است. در این اطلاعات، نام مسافرین، شماره تماس، ایمیل، شماره حساب راننده‌ها، شماره بیمه، مکان‌هایی که مسافرین سفر داشتند، شماره پلاک خودروها و اطلاعات دیگری مشاهده می‌شود.

دارا خسروشاهی؛ مدیرعامل ایرانی اوبر ضمن تایید این هک و اظهار تاسف نسبت به وقوع چنین اتفاقاتی در این شرکت؛ طی بیانیه‌ای اذعان می‌کند که هیچ عذر و تقصیری برای آن قابل قبول نیست ولی داریم روند کارها و کسب‌وکار اوبر را تغییر می‌دهیم.

خسروشاهی تاکید می‌کند که هیچ‌گونه سند و مدرکی مبنی بر استفاده از این اطلاعات سرقت شده توسط هکرها در دست نیست. حساب‌های کاربری هک شده زیر نظر بوده و برای امنیت بیشتر گزارش شده‌اند.

واکنش دیگر خسروشاهی به این اتفاق؛ اخراج جو سالیوان، مدیر امنیت سایبری و یکی دیگر از مدیران ارشد بخش امنیت اوبر است.

شرکت اوبر در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شده و در بیش از ۶۰ کشور جهان در زمینه سفرهای اینترنتی درون شهری فعالیت دارد. از شهریورماه امسال؛ دارا خسروشاهی مدیریت این شرکت را برعهده گرفته است.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.