کامپیوترهای ویندوزی به خاطر رفع باگ امنیتی پردازنده‌‌ها کندتر می‌شوند

0

در اولین روزهای شروع سال جدید میلادی، آسیب‌پذیری امنیتی جدی و خطرناکی در پردازنده‌های اینتل و دیگر تولیدکنندگان چیپ‌ست از جمله آرم و ای‌ام‌دی کشف شد. این آسیب‌پذیری به نام‌های Spectre و Meltdown معروف شده است.

این آسیب‌پذیری‌ها اجازه می‌دهند نرم‌افزارهای مخرب و آلوده یا هکرها به اطلاعات مهم ذخیره شده روی کامپیوترها یا موبایل‌ها دسترسی پیدا کنند.

شرکت مایکروسافت از چندین ماه پیش در حال کار روی یک به‌روزرسانی و رفع این باگ امنیتی پردازنده‌ها بود و وقتی در هفته گذشته، علنی شد؛ به‌روزرسانی ویندوز را منتشر کرد.

این به‌روزرسانی به کاربران کمک می‌کند تا مشکل باگ امنیتی پردازنده‌ها را از بین ببرند و دیگر نگرانی از این بابت نداشته باشند ولی مشکل دیگری بروز می‌کند و آن هم کندتر شدن سیستم است.

مایکروسافت به طور رسمی می‌گوید تمام کامپیوترهای ویندوزی در حد چند میلی‌ثانیه کندتر خواهند شد و سرعت‌شان یک درجه افت می‌کند.

ویندوزهای ۷ و ۸ روی بیش از ۵۱ درصد کامپیوترها نصب شده‌اند و ویندوز ۱۰ نیز تنها روی یک چهارم کل کامپیوترها نصب شده است اما به گفته مدیران مایکروسافت؛ کامپیوترهایی پی‌سی قدیمی یک یا دو ساله که از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنند؛ بیشتر تحت تاثیر این به‌روزرسانی قرار می‌گیرند.

این کامپیوترها در حدود یک درصد کل سرعت‌شان، کندتر خواهند شد. بنابراین؛ این کامپیوترها دستورات را چند میلی‌ثانیه دیرتر انجام می‌دهند. البته؛ مایکروسافت می‌گوید مشتریان به سختی متوجه این تغییر و افت سرعت می‌شوند.

اما کامپیوترهای ساخت قبل از سال ۲۰۱۶ کندتر خواهند شد و مشتریان به طور مشخصی متوجه می‌شوند که سیستم‌شان کندتر شده است و مانند سابق کار نمی‌کند. دارندگان کامپیوترهای شخصی مبتنی بر ویندوز ۷ و ۸ باید آماده کند شدن قابل توجه سیستم‌شان باشند. چون ویندوزهای ۷ و ۸ در دسترسی و مجوزدهی به نرم‌افزارها متفاوت از ویندوز ۱۰ هستند. تمام فونت‌های ویندوزهای ۷ و ۸ در حافظه کرنل اجرا و رندر می‌شوند که در نتیجه برای رفع باگ امنیتی؛ ناچارا سیستم کندتر می‌شود.

کاربران ویندوزی تنها نیستند

تنها کاربران ویندوزی از باگ امنیتی اخیر پردازنده‌ها متضرر نمی‌شوند. تمامی دستگاه‌های اپل از جمله کامپیوترهای مک، مک‌بوک، آیفون، آیپد و غیره نیز با به‌روزرسانی جدید، کندتر می‌شوند ولی اپل می‌گوید این افت سرعت بسیار ناچیز است و محسوس نخواهد بود.

اپل می‌گوید که کاهش سرعت سیستم‌عامل‌هایش این‌قدر پایین است که تنها در حد ۲.۵ درصد کاهش سرعت در اجرای مرورگر سافاری بروز می‌کند.

شرکت گوگل نیز برای ترمیم کاهش کارایی گوشی‌های اندرویدی در پی بروز باگ امنیتی Spectre و Meltdown اعلام آمادگی کرده است.

شرکت‌های نرم‌افزاری درباره رفع این باگ و کاهش سرعت سیستم‌ها شفاف عمل می‌کنند و علت‌اش نیز مقصر بودن سازندگان تراشه‌ها است. مثلا، مایکروسافت می‌گوید با به‌روزرسانی اخیر، کامپیوترهای ویندوزی مبتنی بر پردازنده اینتل رفع باگ می‌شوند ولی برای برخی مدل‌های مبتنی بر پردازنده‌های ای‌ام‌دی هیچ تاثیری ندارند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.