کارمند سابق گوگل: غول اینترنت دیگر نوآوری ندارد و فقط روی محصولات رقیب تمرکز دارد

0

یکی از کارمندان با سابقه گوگل می‌گوید دیگر این شرکت نوآوری ندارد و به جای تمرکز بر مشتری؛ روی رفتار و محصولات رقیب تمرکز کرده است.

Steve Yegge نزدیک به ۱۳ سال کارمند گوگل بوده و به طور ویژه در پروژه  Grok این شرکت فعالیت کرده است. استیو در گفت‌وگو با سایت مدیوم؛ درباره دلایل خروج‌اش از غول اینترنتی جهان صحبت کرده است و به طور مشخص می‌گوید گوگل دیگر هیچ نوآوری و خلاقیتی ندارد یا به دنبال‌اش نیست.

استیو قبلا هم در سال ۲۰۱۱ سابقه انتقاد از گوگل را داشته که با ممنوعیت وبلاگ‌نویسی روبرو شد. وی در آن سال به انتقاد از انتشار سرویس گوگل‌ پلاس پرداخته بود. اکنون؛ استیو می‌گوید از شرکت گوگل خارج شده و دیگر راحت می‌تواند درباره سیاست‌های این شرکت صحبت کند.

استیو می‌گوید:

«گوگل به طور ۱۰۰ درصد بر رقیب تمرکز دارد و محصولات جدید چند شرکت نزدیک به خود در بازار را تحلیل و پیگیری می‌کند.»

استیو می‌گوید:

«شما می‌توانید محصولات و سرویس‌های گوگل در یک دهه گذشته را بررسی کنید تا متوجه شوید هر کدام، یک کپی از محصولات و سرویس‌های رقیب هستند.»

استیو فهرستی از این کپی‌برداری‌ها را این‌گونه می‌گوید:

گوگل پلاس => فیسبوک

گوگل کلاود => AWS

گوگل هوم => آمازون اکو

گوگل الو => واتس‌اپ

اندروید Instant => فیسبوک و وی‌چت

گوگل اسیستنت => اپل و سیری

می‌توان این فهرست را همین‌طور ادامه داد و گفت که هر محصول گوگل یک نمونه از محصولات شرکت‌های دیگر است. گوگل به جای اینکه روی مشتریان و نیازمندی‌های آینده آن‌ها تمرکز داشته باشد؛ سعی می‌کند نوآوری شرکت‌های دیگر را دوباره پیاده‌سازی کند.

البته، استیو اعتقاد دارد هنوز در DNA گوگل نوآوری دیده می‌شود و چندین پروژه شرکت آلفابت مانند Cloud Spanner ،BigQuery ،TensorFlow ،Waymo و غیره هنوز هم رگه‌هایی از خلاقیت و نوآوری سابق این شرکت را دارند.

صف‌آرایی مخالفان

نظرات متفاوتی درباره سخنان انتقادی استیو به گوگل، منتشر شده است. برخی می‌گویند او یکی از مدیران ارشد و رده بالای گوگل نبوده است و در نتیجه، از بسیاری اتفاقات این شرکت بی‌اطلاع است.

برخی دیگر؛ اعتقاد دارند استیو کلی صحبت کرده و مثال‌هایی در بخش‌های مختلف زده است که چندان قابل استناد نیستند. به علاوه؛ این گفت‌وگو و نظرات استیو بیشتر برای بازارگرمی و یافتن یک کار خوب در آینده است.

در اینکه گوگل طی یک دهه اخیر؛ تغییر رویه و سیاست‌ داده و مدل کسب‌وکار و درآمدش را تغییر داده است؛ شکی نیست! گوگل شاید در بسیاری از محصولات و سرویس‌های خود نوآوری نداشته ولی پیاده‌سازی بهتر، ساده‌تر و زیباتری انجام داده که برایش درآمدزایی داشته و با استقبال مشتریان و کاربران روبرو شده است.

گوگل محصولاتی هم دارد که برعکس صحبت‌های استیو، رقبا ازش کپی‌برداری کردند. مثلا، اپل از بسیاری ویژگی‌های پیشرو اندروید در iOS خود استفاده می‌کند. چندین شرکت استارتاپی از پروژه عینک هوشمند گوگل کپی‌برداری کردند و با رفع مشکلات و نقایص‌اش؛ محصولاتی بهتر از عینک اولیه گوگل وارد بازار کردند.

در نهایت؛ تصمیم‌گیری درباره غیرنوآورانه بودن محصولات گوگل در یک دهه اخیر برعهده کاربران است. نظر شما چیست و درباره سخنان استیو چطور فکر می‌کنید؟

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.