مأموریت موشک فالکون هوی شرکت اسپیس ایکس، ساعاتی پیش با موفقیت انجام شد

0

در ساعاتی که خواب بودید، یک مأموریت فضایی مهم و شاید سرنوشت‌ساز برای اکتشافات فضایی آینده انجام شد:

اسپیس ایکس موفق شد موشک فالکون هوی Heavy خود را با موفقیت پرتاب کند و محموله‌اش را که یک خودروی سرخ‌رنگ تسلای روداستر است را به مدار زمین برساند.

این مأموریت البته کاملا موفقیت‌آمیز نبود. گرچه دو موشک تقویتی جانبی به موفقیت برای بازیابی و استفاده مجدد به زمین بازگشتند و در محل‌های از قبل پیشبینی‌شده بر زمین نشستند، موشک مرکزی نتوانست در اقیانوس اطلس روی کشتی خودکار اسپیس بنشیند.

اما الان موشک فالکون هوی، لقب توانمندترین موشک دنیا را گرفته است و این قدرت را دارد که محموله‌های با وزن ۶۴ تن را به مدارهای پایین زمین برساند که دو برابر موشک‌های دیگر است.

پس از حالا به بعد می‌شود روی فالکون هوی هم برای رساندن ماهواره‌های آمریکایی مربوط به امنیت ملی (جاسوسی) یا رساندن ماژول‌های فضایی و آدم‌ها به فضا، حساب کرد.

داستان این موشک از سال ۲۰۱۱ آغاز شد. در این زمان اعلام شد که اسپیس ایکس، قصد ساختن فالکون هوی را دارد و می‌خواهد در سال ۲۰۱۳ یا ۲۰۱۴ ساخت آن را تکمیل کند و به فضا بفرستد. اما در مقام عمل دشواری‌های فنی پیچیده باعث شدند که پرتاب و آزمایش آن، حدود ۴ سال به تعویق بیفتد.

البته باید بگویم که مأموریت فالکون هوی هنوز تمام نشده است، چرا که موتور قسمت بالایی موشک میانی، باید دو بار دیگر در فضا روشن و آزمایش شود. سپس موشک از کمربند ون الن باید گذر کند که میزان بالای پرتوهای این قسمت ممکن است اختلالاتی در کار موشک ایجاد کند.

اگر همه مراحل پرتاب موفق باشد اتومبیل و آدمک پشت فرمان آن در یک مدار بیضوی دور خورشید قرار خواهند گرفت.

از حالا مأموریت‌هایی برای فالکون هوی در نظر گرفته شده، از جمله رساندن ماهواره ارتباطی بزرگ عربستان سعودی به نام Arabsat 6A در نیمه اول سال ۲۰۱۸ به مدار زمین. رساندن محموله نیروی هوایی آمریکا و دو ماهواره ارتباطی دیگر به مدار زمین هم جزو مأموریت‌های دیگر فالکون سنگین خواهد بود.

شاید موفقیت‌آمیزترین جنبه ساخت و آزمایش فالکون هوی این باشد که ساخت آن یک سوم موشک‌های قوی مشابه، هزینه در بر دارد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.