اسپیس ایکس با موشک «سوپر هوی» رکورد ساترن ۵ را شکست و بلندترین موشک تاریخ را سر هم کرد!

0

اسپیس ایکس همچنان پیش می‌تازد و این هفته توانست رکورد دیگری را ثبت کند. این شرکت حالا بلندترین موشک را تاریخ را ساخته است.

این هفته اسپیس ایکس، سفینه استارشیپ خود را روی موشک بوستر سوپر هوی Super Heavy سوار کرد و مجموع ارتفاع این دو از ساترن ۵ که دهه‌ها پیش آپولو ۱۱ را به ماه رساند، بیشتر شده است.

سفینه استارشیپ با شماره سریال ۲۰ همین جمعه یعنی ششم آگوست بود که در منقطه بوکا چیکا در تگزاش برای آزمایش روی موشک قرار گرفت.

جریان این مونتاژ توسط دوربین پخش زنده ویدئویی NASASpaceflight.com و نیز Spadre.com پخش شد.

همچنین ایلان ماسک در توییتر خود هم عکس‌های جالبی منتشر کرده است.

موشک ساترن ۵ که در سال ۱۹۶۹ به ماه رفت ۱۱۰ متر طول داشت، در صورتی که سوپر هوی ۱۲۰ متر طول دارد، یعنی چیزی حدود ارتفاع یک ساختمان ۳۶ طبقه!

انتظار می‌رود که پرتاب موفق جدید، گام دیگری در موفقیت‌های فضایی رقم بزند.

ابتدای این هفته بویینگ نتوانست که سفینه استارلاینر خود را به مقصد ایستگاه فضایی پرتاب کند، چرا که مشکلی در دریچه‌های سوخت پیش آمد و پیش از شروع پرتاب، ماموریت لغو شد.

بویینگ خیلی از اسپس ایکس عقب افتاده، طوری که دو سال بعد از پرتاب موفق سفینه بدون سرنشین و حدود یک سال پس پرتاب نخستین سفینه سرنشین‌دار، هنور نتوانسته اقدام مشابهی کند.

ناسا انتظار دارد که به کمک همین موشک سوپرهوی پروژه بازگشت به ماه خود، موسوم به آرتمیس Artemis را در احتمالا سال ۲۰۲۴ ممکن کند.

فعلا زمانی برای پرتاب موشک اعلام نشده و آزمایش‌هایی مانند آزمایش سپر گرمایی و تجهیزات پرتاب در حال انجام است. به علاوه مقامات هوانوردی فدرال هم باید آمادگی موشک را تایید کنند و مجوز ماموریت را صادر نمایند.

پی‌نوشت: یادم رفت بنویسم که از نظر من همچنان ساترن ۵، زیباترین موشکی است که تا حالا دیده‌ام!

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.