چگونه یک دوربین حین پرتاب موشک اسپیس‌ایکس به طور کامل ذوب شد؟!

1

روز ۲۲ می یکی از موشک‌های شرکت فضایی اسپیس‌ایکس در محلی متروکه به فضا پرتاب شد.

اما دوربین بسیار حرفه‌ای و رده بالایی که قرار بود از پرتاب این راکت تصویربرداری کند؛ به طور عجیبی کاملا ذوب شد و از ریخت افتاد و دیگر برای همیشه قابل استفاده نیست.

حالا ناسا توضیحاتی درباره علت این ماجرا به خبرنگاران داده است تا مشخص شود چه بلایی سر این دوربین آمده است.

Bill Ingalls عکاس حوزه هوافضا است. آن روز این عکاس مامور می‌شود از پرتاب موشک اسپیس‌ایکس عکاسی و فیلم‌برداری کند. این عکاس بیش از ۳۰ سال تجربه عکاسی از پرتاب‌های موشک و فضاپیماها به سوی آسمان دارد ولی باز هم نتوانسته است جلوی خرابی دوربین‌اش را بگیرد.

بیل چندین دوربین در محل‌های مختلفی نصب می‌کند تا پرتاب موشک را فیلم‌برداری کنند. یک دوربین DSLR حرفه‌ای که ظاهرا متعلق به شرکت کانن است را هم در محلی دورتر از پد پرتاب موشک سوار کرده و برای فیلم‌برداری آماده می‌کند.

جالب است که اتفاق فقط برای این دوربین DSLR رخ داده و دیگر دوربین‌ها سالم هستند و وظیفه خود را انجام دادند. پس، دقیقا چه اتفاقی افتاده است؟

آتش‌سوزی ناخواسته

بیل با اشتراک‌گذاری یک فیلم چند ثانیه‌ای که توسط خود این دوربین گرفته شده است؛ علت ماجرا را شرح می‌دهد.

بیل می‌گوید ۶ دوربین قابل کنترل از راه دور را نصب کرده که ۲ دوربین به طور امنی در خارج از پد پرتاب موشک و ۴ دوربین در داخل پد سوار شده‌اند. فاصله ایمنی با پد پرتاب رعایت شده است ولی هنگام پرتاب موشک، مواد مشتعل پرتاب‌کننده موشک باعث آتش‌سوزی در اطراف پد می‌شود و این آتش به سرعت حرکت کرده و دامنه گسترده‌تری پیدا می‌کند تا اینکه به دوربین می‌رسد.

تصاویر ویدیویی ضبط شده با دوربین هم نشان می‌دهند که از پرتاب موشک فیلم‌برداری شده ولی چند لحظه بعد آتش‌ در محیط اطراف شعله می‌گیرد و در نهایت به ذوب شدن دوربین می‌انجامد.

محیط اطراف دوربین تمام با بوته‌ها، خارها و گیاهانی محصور شده که مستعد آتش گرفتن بودند. همین موضوع باعث شده آتش تا این فاصله از پد پرتاب کشیده شود و در نهایت به دروبین آسیب بزند.

وقتی بیل به سراغ دروبین می‌آید، در کمال ناباوری می‌بیند که ذوب شده و دیگر قابل استفاده نیست ولی کارت حافظه نصب شده روی دوربین سالم است.

قرار است این دوربین به موزه دفتر مرکزی ناسا در شهر واشنگتن منتقل و آن‌جا در معرض دید عموم قرار گیرد.

منبع

 
1 نظر
  1. مهسا می گوید

    آخه حیف نبود دوربین به این خوشگلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.