یکی از فیلم‌های حاضر در جشنواره برلین با آیفون و کارگردان مطرح هالیوود فیلم‌برداری شده است

1

«استیون سودربرگ» با فیلم «Unsane» که یک درام روان‌شناسانه است در جشنواره فیلم برلین شرکت کرده است.

در این فیلم، «کلر فوی» نقش زنی را بازی می‌کند که از دست مردی فرار کرده و به سوی شهر جدیدی می‌رود. انتظار نمی‌رود که فیلم «Unsane» این کارگردان سرشناس هالیوود در جشنواره فیلم برلین جزو ۱۹ فیلم برتر و کاندیدای دریافت خرس طلایی باشد.

اما نکته قابل توجه آن، فیلم‌برداری فیلم با گوشی آیفون است. تمام فیلم «Unsane» توسط آیفون فیلم‌برداری شده است و اولین تجربه «استیون سودربرگ» برای ساخت فیلم با آیفون است.

کل این فیلم در دو هفته فیلم‌برداری شده است که مدت زمانی بسیار کوتاه‌تر از فیلم‌برداری فیلم‌های معمولی سینما است. به نظر می‌رسد این کارگردان مطرح و برنده جایزه اسکار و نخل طلایی در جدیدترین فیلم اش به دنبال یک تجربه جدید بوده است و چندان به کیفیت فیلم و عناصر دیگر فیلم‌برداری اهمیت نداده است.

چون در برخی سکانس‌ها شاهد تکان خوردن و لرزش صحنه هستیم و کیفیت لازم فیلم‌های قبلی او را ندارد.

سودربرگ از فیلم‌برداری با آیفون ابراز رضایت می‌کند و آن را یک روش جدید فیلم‌برداری می‌داند که می‌تواند شکاف میان ایده تا اجرای آن را کاهش دهد. این کارگردان آرزو می‌کند ای کاش در ۱۵ سالگی یک آیفون داشت.

فاصله کم ایده تا اجرا

با داشتن آیفون می‌توان ایده‌های بیشتری را امتحان کرد و هر چیزی به ذهن‌تان رسید را مقابل دوربین برد. البته، فیلم‌برداری با آیفون روش‌های متعارف فیلم‌سازی را پس زده و چالش‌های جدیدی می‌سازد که می‌توانند مثبت باشند.

جاشوآ لئونارد، بازیگر مرد فیلم «Unsane» نیز از فیلم‌برداری و بازی جلوی دوربین آیفون اظهار رضایت می‌کند و می‌گوید هنرپیشه‌ها راحت‌تر می‌توانند نقش‌های خود را بازی کنند چون از استرس و حساسیت‌های دوربین‌های حرفه‌ای فیلم‌برداری خبری نیست.

اولین باری نیست که یک فیلم سینمایی سطح بالا با گوشی آیفون فیلم‌برداری و ساخته می‌شود. در سال ۲۰۱۵ نیز فیلم «نارنگی» توسط سه گوشی آیفون فیلم‌برداری شد که البته با انتقادات زیادی همراه بود.

ظاهرا فیلم «Unsane» به صورت ۴K و از گوشی‌های آیفون ۷ و ۷ پلاس در عین فیلم‌برداری شده است. اینکه چرا این کارگردان از آیفون X که قابلیت‌های فیلم‌بردای به مراتب بهتر از آیفون ۷ دارد؛ استفاده نکرده است یا به سراغ آیفون‌های سری ۸ نرفته است؛ مشخص نیست.

حدود ۴۰۰ فیلم در جشنواره فیلم برلین حضور دارند که تنها فیلم «Unsane» با آیفون فیلم‌برداری شده است.

منبع


 
1 نظر
  1. علیرضا پورعابدین می گوید

    دوربین های فیلمبرداری که امروز در گوشی‌های موبایل استفاده می‌شه کیفیت و امکاناتی را در اختیار فیلم ساز قرار می‌ده که تا چند سال پیش برای فیلمسازان رویا محسوب می‌شد.
    قبلا هم فیلمی با استفاده از آیفون ساخته شده بود که تا مرحله کاندید شدن در جشنواره فیلم کن پیش رفت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.