پادشاهی وردپرس در وب: ۳۰ درصد همه سایت‌های دنیا با این CMS طراحی شدند

0

در حال حاضر، سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای طراحی ۳۰ درصد از کل سایت‌های دنیا استفاده شده است. این دلیل خوبی برای شادی این هفته کارمندان شرکت Automattic در سان‌فرانسیسکو است.

به گزارش W3Techs و براساس مطالعه روی ۱۰ میلیون سایت برتر در رتبه‌بندی الکسا که البته هر روز به‌روزرسانی می‌شود؛ نزدیک به ۶۰ درصد بازار نرم‌افزارهای CMS در اختیار وردپرس است.

وردپرس با سیستم‌هایی مانند جوملا، دروپال، ماگنتو، Shopify، بلاگر گوگل و Squarespace رقابت دارد و البته از تمام آن‌ها با فاصله زیادی پیشی گرفته است.

سیستم طراحی سایت جوملا در حالی رتبه دوم بازار CMS را در اختیار دارد که تنها ۳ درصد از کل سایت‌ها را پوشش می‌دهد. گفتنی است نزدیک به ۵۰ درصد سایت‌های اینترنتی روی وب از ابتدا ساخته شده‌اند یا از سیستم مدیریت محتوای استفاده می‌کنند که توسط سرویس W3Techs شناسایی نمی‌شود.

چه افرادی از این خبر سود می‌برند؟

این خبر برای جامعه توسعه‌دهنده‌های پلاگین و پوسته سیستم‌های مدیریت محتوای متن‌باز؛ خوشحال‌کننده است. همین‌طور؛ سرویس‌دهنده‌های هاست و سرور می‌توانند از این فرصت برای ارایه بسته‌های خدماتی به سایت‌های وردپرسی بهره ببرند و خدمات خود را برای میزبانی از سایت‌ها و فروشگاه‌های وردپرسی سفارشی‌سازی کنند.

وردپرس راه طولانی را طی کرده تا به این نقطه رسیده است. این نرم‌افزار CMS کارش را از سال ۲۰۰۳ آغاز کرده و به دو نسخه «میزبانی شخصی» و «میزبانی با گزینه‌ها و پشتیبانی بیشتر روی WordPress.com» تقسیم شد.

با توجه به جامعه توسعه‌دهنده گسترده و قدرتمند متن بازی که پشت سر وردپرس است و همین‌طور، پشتیبانی‌هایی که صورت می‌گیرد؛ بعید است به این زودی‌ها، یک CMS دیگر بتواند از وردپرس پیشی بگیرد یا حتا به نزدیکی او در سهم بازار برسد.

وردپرس یک نمونه عالی از نرم‌افزارهایی است که براساس مدل توسعه متن‌باز فعالیت می‌کند؛ آن‌گونه که بنیان‌گذاران جامعه متن‌باز در رویاهای خود ترسیم می‌کردند و به دنبال‌اش بودند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.