جنجال ۲۴ ساعته اپل و وردپرس با عذرخواهی اپل و تغییرات وردپرس پایان یافت

0

روز جمعه «مت مولنوگ» «Matt Mullenweg» توسعه‌دهنده اپلیکیشن وردپرس برای پلتفرم iOS اعلام کرد؛ شرکت اپل اجازه به‌روزرسانی این برنامه را نمی‌دهد.

اپل از مدت‌ها پیش از به‌روزرسانی اپلیکیشن وردپرس برای کاربران آیفون و آیپد جلوگیری کرده بود. اپلیکیشن وردپرس به کاربران موبایل اجازه می‌دهد خیلی سریع و ساده به طور رایگان یک وب‌سایت بسازند.

اپل به اپلیکیشن وردپرس ایراد گرفته چرا پرداخت درون برنامه‌ای ندارد و شامل هیچ گزینه‌ای برای خرید سرویس، دامنه و بسته‌های اختصاصی برای کاربران نیست.

موسسه وردپرس می‌گوید اپلیکیشن این شرکت کاملا رایگان است و اصلا درآمدی ندارد که بخواهد پرداخت درون برنامه‌ای داشته باشد. «مت مولنوگ» در توییتر خود اعلام کرده به شرطی اجازه آپدیت این اپ را می‌دهند که پرداخت درون برنامه‌ای را به امکانات خود اضافه کنند.

این حرکت اپل در ۲۴ ساعت گذشته حسابی در فضای وب سروصدا کرد و واکنش‌های منفی کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشت. بسیاری از کاربران، اپل را متهم به انحصارگرایی و حرص زدن برای  کارمزد ۳۰ درصدی خود را ازطریق فروش درون‌برنامه‌ای کردند.

همین واکنش‌ها و نظرات مردم باعث شده اپل در اقدامی غیرمنتظره و نادر، به فاصله یک روز از اظهارات خود عقب‌نشینی کند و در پی دلجویی و عذرخواهی از موسسه وردپرس برود.

عذرخواهی اپل، پرداخت درون برنامه‌ای وردپرس

در حالی‌که وردپرس به صورت فوری و از روی ناچار، خدمات فروش دامنه سایت و بسته‌های اختصاصی برای کاربران ویژه را به اپلیکیشن وردپرس iOS خود اضافه کرده بود و اعلام کرد در مدت زمانی ۳۰ روزه، قابلیت پرداخت درون برنامه‌ای را هم اضافه خواهد کرد؛ اپل در بیانیه‌ای گفت مشکل میان آن‌ها و وردپرس برطرف شده است.

در بیانیه اپل آمده است: «لینک سرویس پرداخت درون این اپلیکیشن برداشته شده است و اکنون وردپرس یک برنامه مستقل و بی‌نیاز از قابلیت درون پرداختی است.»

اپل گفته از توسعه‌دهنده و کاربران به خاطر این سردرگمی عذرخواهی می‌کنیم و از امروز به‌روزرسانی این برنامه مانعی ندارد.

اپل دلیل رفع مشکل با وردپرس را تبی به نام Plans عنوان کرده است که مدت‌ها است از برنامه وردپرس حذف شده است و اتفاق تازه‌ای نیست. موسسه وردپرس در پاسخ به این بیاینه اپل گفت طی روزهای اخیر به اپ استور پیشنهاد داده است تمام لینک‌ها و سرویس‌های پولی را از روی اپ حذف کنند ولی اجازه آپدیت بدهند که مورد موافقت قرار نگرفته است.

هنوز مشخص نیست اپل چه سازوکاری در قبال اپلیکیشن وردپرس اتخاذ کرده است و اپلیکیشن‌های کاملا رایگانی که هیچ سرویس پولی ندارند؛ چه دستورالعملی را رعایت و پیروی کنند.

بیشتر به نظر می‌رسد واکنش‌های منفی کاربران در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها طی روزهای گذشته باعث شد سریعا کوپرتینیویی‌ها عقب‌نشینی کنند و اجازه به‌روزرسانی این اپلیکیشن را بدهند.

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.