آدم‌هایی که ویدئوها و گیف‌های بدون صدا را می‌شنوند!

2

این گیف بامزه را احتمالا دیده‌اید، اما خواه باور کنید و خواه نه، کسانی هستند که موقع دیدن این گیف، صداهایی می‌شوند، مخصوصا وقتی دکل برق شیطان بعد از هر پرش به زمین می‌خورد!

چگونه چنین چیزی ممکن است؟!

شاید در پست‌های قدیمی یک پزشک به اصطلاحی به نام حس‌آمیزی یا synesthesia برخورده باشید و این واژه را به یادآورید.

حس‌آمیزی یعنی اینکه تحریک یک حس، یک حس دیگر را هم برانگیخته کند. مثلا خیلی‌ها با شنیدن یک قطعه موسیقی، رنگی برایش متصور می‌شوند یا اعداد را رنگی تصور می‌کنند!

این حس‌آمیزی، ناخودآگاه ایجاد می‌شود و با اراده ایجاد نمی‌شود و یک درک انتزاعی نیست و بی‌مقدمه در ذهن متبادر می‌شود.

سوای گیف دکل‌های در حال طناب‌‌بازی، نمونه‌های شنیدن ویدئوهای صامت بسیار هستند. مثلا خیلی‌ها وقتی یک نور قوی یا چراغ در حال روشن و خاموش شدن را می‌بینند یک صدای عجیب هم می‌شوند که وجود خارجی ندارد.

چه توجیه علمی می‌توان برای این پدیده تراشید: می‌توان این قضیه را به مدارهای پیچیده مغزی و ارتباط برقرار کردن برخی مدارهای حسی  با هم نسبت داد. شاید هم میزان توقع ایجاد صدا در برخی صحنه‌ها انقدر زیاد است که عملکرد شناختی ما تحریک می‌شود و موجب احساس یک صدا می‌شود. یعنی همان طور که مغز ما یک سامانه چهره‌خوان پیچیده دارد و می‌تواند در اشیایی بی‌جان و طرح‌های به هم ریخته، صورت پیدا کند، به صورتی مشابه مغز ما با دیدن برخی صحنه‌ها، یک صدای روی سحنه اضافه می‌کند.

جالب است بدانید که در این زمینه به تازگی یک تحقیق انجام شده و یک پرسشنامه و آزمایش آنلاین در مورد آن صورت گرفته که نتایج این پژوهش در مجله معتبر کورتکس هم منتشر شده است. شما هم می‌توانید به اینجا بروید و در آزمون آنلاین شرکت کنید.

در این آزمون بعد پاسخ دادن به یک سری سؤال، ویدئوهای متحرکی به شما نشان داده می‌شود و از شما خواسته می‌شود که در مقیاس یک تا پنج مشخص کنید که آیا صدایی می‌شنوید یا نه.

الیوت فریمن، استاد روانشناسی دانشگاه لندن که این تحقیق را ترتیب داده، بر این باور است که افرادی که صدایی در این ویدئوها و گیف‌های می‌شوند، ساختار آناتومیک مغزی متفاوتی ندارند و فقط حواس آنها آستانه تحریک بالاتر یا پایین‌تری دارد.


مطالب دسته سرگرمی سایت یک پزشک را بخوانید.

نمونه‌هایی از مطالبی که پیشنهاد می‌کنیم:

   
2 نظرات
  1. مسعود می گوید

    ممنون از مطلب خوبتون، وقتی اولین بار این گیف رو دیدم کاملا صدای زمین خوردن رو حس می کردم، برام جالب بود، حالا هم که مطلب شما رو خوندم فهمیدم خیالاتی نشدم و پدیده علمی هست.

  2. فرشاد می گوید

    راستش رو بخواید من بیشتر مواقع یه صدای درونی همزمان با بیشتر حرکات بدون صدا میشنوم! 😐

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.