آیا کارآگاهان شبکه‌های اجتماعی با استفاده از عکس‌ها و ویدئوها، عامل بمب‌گذاری ماراتون بوستون را شناسایی می‌کنند؟

2

کاربران شبکه اجتماعی «ردیت» تصور می‌کنند که گام‌های خوبی در جهت شناسایی عامل یا عوامل بمب‌گذاری روز دوشنبه در بوستون برداشته‌اند.

پلیس فدرال آمریکا، روز سه‌شنبه تصویر یک کوله‌پشتی‌ مشکی را که در آن بمب‌گذار، بمب دست‌ساز را قرار داده بود، منتشر کرد. فرد جنایتکار، مواد منفجره دست‌ساز را به همراه مقدار زیادی میخ (برای بیشتر کردن تعداد کشته‌های و مجروحان) در یک دیگ زودپز قرار داده بود.

04-18-2013 10-02-54 AM

کاربران ردیت با استفاده از این عکس شروع به جستجو در عکس‌های گرفته شدن از جریان مسابقه ماراتون بوستون کردند، بلکه موفق به پیدا کردن اشخاصی با کوله‌های مشابه شوند.

آنها در یک زیرشاخه سایت ردیت مشغول این فعالیت کارآگاهی دست‌جمعی هستند، آنها در حال حاضر دو مرد میانسال را شناسایی کرده‌اند که کوله‌هایی مشابه داشتند، تصویر یکی از این افراد:

04-18-2013 10-03-43 AM

کاربران ردیت، پیش از این هم توانایی خود را در پیدا کردن شواهد دیجیتال ثابت کرده بودند، سیستم رأی‌دهی سایت هم کمک می‌کند که کسانی که نظرات بهتر دارند، رأی مثبت بیشتری بگیرند و صدایشان در میان انبوه صداهای دیگر، برجسته شود.

اصولا زیرشاخه‌ای از ردیت یعنی Reddit Bureau of Investigation همیشه مشغول این گونه فعالیت‌ها است و کاربران پیوسته مشغول حل کردن مسائل جنایی و اسرارآمیز در آن هستند. در حال حاضر کاربران در این قسمت مشغول پیدا کردن شواهدی برای پیدا کردن یک دختر گم‌شده در «یوتا»، پیدا کردن یک کارت حافظه مملو از عکس‌های شخصی وجستجوی کسانی هستند که در مقدونیه با حیوانات بدرفتاری می‌کنند!

اینگونه کارآگاهی‌های آنلاین خالی از مشکل نیستند، مثلا در این مورد ممکن است که شباهت کوله‌پشتی دو فردی که پیدا شده‌اند با کوله‌پشتی حاوی بمب، صرفا تصادفی باشد. در خود سایت ردیت هم در پستی با یادآوری مردی که در سال ۱۹۹۶ به اشتباه در ابتدا متهم به بمب‌گذاری در المپیک سال ۱۹۹۶ شده بود، یادآوری شده است که کاربران زود قضاوت نکنند.

04-18-2013 10-02-00 AM


اما فقط این کاربران سایت ریدت نیستند که مشغول کار روی عکس‌های ماراتون بوستون هستند، خود مقامات مسئول هم از مردم خواسته‌اند که عکس‌ها و ویدئوها خود را ارسال کنند، شاید با استفاده از بعضی از آنها بشود رد بمب‌گذار یا بمب‌گذارها را گرفت.

علاوه بر دوربین‌های گوشی‌های موبایل شهروندان، تعداد زیادی عکاس با دوربین‌های حرفه‌ای در صحنه بودند، و به اینها باید ویدئوهای گرفته شده با دوربین‌های نظارتی و دوربین‌های ترافیکی را هم اضافه کرد.

04-18-2013 10-01-37 AM

شاید این معما را عکسی آپلود شده در اینستاگرام یا ویدئویی در Vine حل کند.

اما مسئله دیگر این است که باید به این عکس‌ها و ویدئوها به نوعی سازمان داد و آنها را از نظر محل، زمان و زوایه عکسبرداری کاملا مرتب کرد، وگرنه کار جستجو خیلی دشوار می‌شود و نمی‌شود هزاران عکس گرفته شده توسط مردم عادی و عکاس‌ها یا ۱۴۷ دوربین نظارتی و ۴۰۲ دوربین ترافیکی را با دقت جستجو کرد.

به همین منظور مقامات در صدد هستند که یک طرح موزاییکی دقیق از این عکس‌ها و ویدئوها درست کنند.

آدم با خواندن این سطور یاد آن طرح موزاییکی می‌افتد که در سریال «فلش فوروارد» از حافظه مردم در لحظه بیهوشی دست‌جمعی درست شده بود!

اما در عالم واقع تجربه عملی ایجاد این موزاییک وجود دارد، سرویسی به نام CrowdOptic وجود دارد که کارکردش دقیقا همین است.

04-18-2013 10-02-16 AM


متأسفانه خیلی وقت‌ها مشاهدات ما از شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند که آنها محل لینک‌ها و رأی‌ها بی‌تأمل و کامنت‌های شتاب‌زده هستند.

اما اگر تک‌تک اعضای این شبکه‌های آگاهانه و به دور از اغراض شخصی، روی مسائل و مشکلات روزمره کار کنند، نتیجه به دست‌آمده خیلی عالی خواهد بود.

در این مورد خاص شاید کاربران موفق به کاری شوند که مقامات به نرم‌افزارهای پیچیده شناسایی چهره و ساعت‌ها کار آدم‌ها حرفه‌ای موفق به انجام آن نشوند.

منبع: + و +

 
2 نظرات
  1. sepehrnoush می گوید

    البته عکس‌های واضح‌تر از افراد و کوله‌پشتی‌های مشکوک‌تری هم هست که گاهی مقامات مسئول در برخی کشورها سعی می‌کنن نادیده بگیرنشون.

    http://www.infowars.com/fbi-ignores-men-with-backpacks-at-scene-of-boston-bombings/

    http://www.infowars.com/photos-private-military-operatives-hired-to-work-the-boston-marathon-with-black-backpacks-radiation-detectors-tactical-gear/

  2. حسین می گوید

    بابا این سایتی که کعرفی کردی فیل. تره چهار روز دیگه میایم خونه میبینیم جلو در زده این خونه فیل. تره بخشکی ای شانس این همه کشور باید تو ایران بدنیا میومدم.جدیدا غنام از ایران بهتر شده ترکیه که جای خود داره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.