اشتراک‌گذاری عکس‌های سلفی در شبکه‌های اجتماعی به دختران احساس اضطراب و عدم جذابیت می‌دهد؛ حتی اگر از اپلیکیشن‌ها و فیلترهای زیبایی استفاده کنند

0

سلبریتی‌ها همیشه خودشان را در زندگی شاد نشان می‌دهند در حالی‌که ما از آن‌ها به عنوان یک سند و الگو در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنیم.

محققان و دانشمندان هشدار داده‌اند انتشار عکس‌های سلفی می‌تواند برای دختران و زنان حس‌های نارضایتی، عدم جذابیت و اضطراب به همراه داشته باشد.

این وضعیت حتی هنگامی که از اپلیکیشن‌ها و فیلترهای زیباکننده و مخصوص روتوش عکس و صورت به انتخاب و دلخواه خودشان استفاده می‌کنند؛ باز هم اتفاق می‌افتد.

این دختران و زنان سعی می‌کنند به هر کاری دست بزنند تا زیباتر و جذاب‌تر در شبکه‌های اجتماعی به نظر برسند. یک عکس ساده را بارها روتوش و با فیلترهای مختلف به زعم خودشان جذاب‌تر کرده و منتشر می‌سازند.

اما پس از مدتی باز هم احساس می‌کنند آن‌چنان که باید جذاب نیستند و گرفتار اضطراب و حس‌های عدم رضایت از خود می‌شوند.

در یک تحقیق که اخیرا انجام شده است؛ برای اولین بار به طور شفاف ثابت شده است عکس‌ها و پست‌های سلفی در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند اثرات روانی نامطلوبی داشته باشد.

اضطراب، عدم اعتماد به نفس و جذابیت کمتر

این تحقیق توسط دانشمندی به نام جنیفر میلز و همکاران‌اش در گروه روان‌شناسی دانشگاه یورک انجام شده است. این گروه سعی کردند رفتار و واکنش‌های دختران در شبکه‌های اجتماعی را بررسی و با دقت دنبال کنند.

این گروه محقق، ۱۱۰ دختر دانشجوی روان‌شناسی دوره کارشناسی را انتخاب و به طور تصادفی در سه دسته مختلف قرار دادند.

همه این دختران در سنین ۱۶ تا ۲۹ سال قرار داشتند و در فیسبوک و اینستاگرام حساب‌های کاربری فعالی دارند.

دخترانی که در گروه اول قرار داشتند؛ عکس‌ها و پست‌های غیرسلفی در شبکه‌های اجتماعی‌شان منتشر می‌کردند. گروه دوم؛ دخترانی بودند که عکس سلفی گرفته و با حساسیت و روتوش روی شبکه‌های اجتماعی قرار می‌دادند. گروه سوم هم رفتارهای کنترل‌شده‌ای برای انتشار عکس‌های سلفی دارند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه یورک سعی کرده است رفتار و احساس تمام شرکت‌‌کننده در هر سه گروه را قبل و پس از انتشار عکس‌های سلفی یا تصاویر دستکاری شده روی شبکه اجتماعی ارزیابی کند. تصویر ذهنی و حالات روحی روانی این افراد به همراه حرکات بدنی‌شان ثبت و ردگیری شده است.

از شرکت‌کننده‌ها خواسته شده احساس‌شان را از «خیلی کم» تا «بسیار» درباره مواردی مانند افسردگی، اضطراب و اعتماد به نفس ابزار کنند.

همین‌طور درباره رضایت‌مندی از وضعیت بدنی مانند وزن، جذابیت فیزیکی، چربی و اندازه نظرشان را ثبت کردند.

تقلید منجر به شکست از سلبریتی‌ها

نتایج این تحقیق گسترده طی مقاله‌ای در نشریه Body Image منتشر شده است. این مقاله می‌گوید دخترانی که دایما عکس‌های سلفی روی شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند؛ به وضوح اعتماد به نفس کمتری داشته، احساس اضطراب بیشتر و جذابیت کمتری می‌کنند و از فیزیک بدنی خود راضی نیستند.

این دختران که در گروه دوم قرار داشتند نسبت به گروه سوم که رفتار و انتشار عکس کنترل‌شده‌ای دارند؛ گرفتار اثرات مخرب روانی بیشتری در انتظارشان است.

این اضطراب و احساس عدم جذابیت زمانی بیشتر می‌شود که اقدام به استفاده از اپلیکیشن‌های زیبایی و فیلترهای روتوش عکس سلفی می‌کنند.

تحقیق دیگر انجام شده در ابتدای امسال از دانش‌آموزان نشان می‌دهد آن گروهی که دایما با شبکه‌های اجتماعی سروکار دارند و عکس سلفی می‌گیرند؛ احساس بدبختی بیشتری دارند.

این گروه از دانش‌آموزان سعی کردند از افراد مشهور و سلبریتی‌ها تقلید کردند و دنبال یک سری مد‌های لباس، آرایش و پوشش ظاهری بروند ولی چون عمدتا ناموفق بودند؛ احساس‌های منفی بیشتری در خود ایجاد کردند.

این افراد دایما خودشان را با دیگر کاربران شبکه‌های اجتماعی و به‌خصوص هم سن و سالان خود مقایسه می‌کنند و همیشه انگار ازشان عقب‌تر هستند.

این تحقیقات نشان می‌دهد حتی استفاده از اپلیکیشن‌های زیبایی و انواع فیلترهای عکس سلفی کمکی به کاهش اضطراب و جذابیت بیشتر نمی‌کند؛ بلکه نتیجه معکوسی داده و حس اعتماد به نفس را در کاربران از بین می‌برد.

منبع

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / هتل کربلا /فروشگاه لوازم بهداشتی /علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.