سقوط ۱۲ درصدی سهام و شروع روزهای سخت تسلا پس از تصادف و مرگ راننده خودروی Model X

2

اولین واکنش به تصادف ۵ روز پیش خودروی تسلا Model X؛ سقوط ۱۲ درصدی سهام این شرکت بود.

بر اثر تصادف خودروی نیمه خودران تسلا Model X در منطقه مانتین‌ویوی کالیفرنیا؛ راننده این خودرو جان خود را از دست داد و جنجال تازه‌ای پیرامون خودروهای خودران برای شرکت تسلا و دیگران به بار آمد.

طبق گزارش‌های ارسال شده از شاهدان عینی، این خودروی ابتدا با گاردریل بزرگراه ۱۰۱ مانتین‌ویو برخورد کرده و پس از آن بر اثر انحراف با دو خودروی دیگر تصادف می‌کند و آتش می‌گیرد.

تصاویر نشان می‌دهند که این خودرو از وسط نصف شده است. علت آتش گرفتن خودرو را آسیب‌های وارد شده به باتری الکتریکی این خودرو عنوان می‌کنند.

در حالی‌که هم خود کارشناسان شرکت تسلا و هم ستاد ملی ایمنی حمل و نقل امریکا (NTSB) تحقیقات دراین‌باره را آغاز کردند؛ اولین متهم سیستم اتوپایلوت خودروی تسلا عنوان شده است.

البته، خود شرکت تسلا براساس لاگ‌هایی که دریافت کرده؛ می‌گوید خودرو در حالت اتوپایلوت بوده ولی حدود ۵ ثانیه یا ۱۵۰ متر پیش از تصادف به راننده هشدار داده است که خودرو را از حالت اتوپایلوت یا نیمه خودران خارج و کنترل فرمان را به دست بگیرد.

تسلا گزارش می‌دهد، متاسفانه این راننده به دلایلی نامعلوم به این هشدار توجه نکرده است و این تصادف مرگ‌بار به وجود می‌آید.

روزهای سخت پیش‌روی تسلا

باتری‌های خودروهای تسلا طوری طراحی شده که به تدریج آتش می‌گیرند تا سرنشینان خودرو فرصت فرار داشته باشند. تسلا می‌گوید در تصادف اخیر هم این موضوع رخ داده و خودروی Model X به یک‌باره آتش نگرفته است.

جالب است راننده جان باخته ۳۸ ساله، کارمند اپل بوده و در حدود ده سال نیز در شرکت بازی سازی Electronic Arts فعالیت کرده است. این اطلاعات از روی حساب کاربری لینکدن راننده به دست آمده است.

فعلا گزارش‌های اولیه و توضیحات مدیران تسلا نتوانسته است افکار عمومی و حتا سهام‌داران را قانع کند. سهام این شرکت در روز سه‌شنبه به یک‌باره ۸ درصد و در روز چهارشنبه گذشته ۴ درصد دیگر سقوط کرد تا کاهش ۱۲ درصدی را شاهد باشد.

به این ترتیب، تسلا در ماه مارس ۲۰۱۸ بزرگ‌ترین سقوط سهام را از ژوئن ۲۰۱۶ به این طرف تجربه کرده است.

پیامدهای این تصادف و همین‌طور تصادف‌های قبلی خودروهای تسلا می‌تواند برای این شرکت بسیار گران تمام شود. پیش‌بینی می‌شود تسلا روزهای سختی برای فروش این خودروها در پیش داشته باشد.

همین‌طور، خودروی تسلا مدل ۳ این شرکت را که قرار است به‌زودی وارد بازار شود؛ تحت تاثیر قرار می‌دهد. همگان انتظار دارند این خودروی جدید عملکرد بهتری داشته باشد و ایمنی بالاتری برای راننده و دیگر سرنشینان فراهم کند.

منبع

   
2 نظرات
 1. علیرضا پورعابدین می گوید

  تسلا به عنوان پرچم‌دار خودروهای برقی تونسته این نوع از خودروها رو به سبد خرید مشتری‌ها اضافه کنه. این اتفاق شاید در کوتاه مدت مثل شوک برای تسلا باشه اما در دراز مدت تاثیری در محبوبیت این برند نخواهد داشت

 2. فرهاد کنجکاو می گوید

  با اینکه اخبار و ویدئوهای تسلا رو با دقت دنبال می کنم جالبه که این خبر رو دیر متوجه شدم
  سال ۲۰۱۶ در بزرگراهی در کالیفرنیا سامانه ی خودران تسلا S نتونسته بود تریلر خالی از بار که وارد جاده می شد رو درست تشخیص بده ظاهرا چون بازتاب نور از سطح تریلر رو با بازتاب آفتاب از کف جاده یکی گرفته بود و خودرو از زیر تریلر گذشت اما سقف کنده شد و راننده که برخلاف توصیه ی تسلا بجای توجه به جلو مشغول تماشای ویدئو بود کشته شد و همین بلوای امروز براه افتاد به ویژه از سوی خودروسازان آمریکا که روی خوشی به خودروهای برقی نداشتند
  اما واقعیت اینه که در هیچ خودروی مدرنی هنوز سامانه ی خودران به اون سطح از هوشمندی نرسیده که مستقل از راننده عمل کنه و تصادف ولوو مربوط به اوبر در هفته ی پیش همین رو برجسته کرد این سانحه ی اخیر تسلا هم تاکیدی دوباره
  پس این میان افت سهام تسلا واقعا اتفاقی بی معنی و زودگذره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.