چرا ایلان ماسک به تازگی ۶.۹ میلیارد دلار از سهام تسلا را فروخت؟

0

در یک خبر عجیب رسانه‌های گزارش دادند که ایلان ماسک سهام زیادی از تسلا را به ارزش تقریبی ۶.۹ میلیارد دلار فروخته است. این در حالی است که چند ماه پیش او گفته بود قصد ندارد سهام بیشتری را بفروشد. در ماه آوریل، ماسک سهام تسلا به ارزش تقریبی ۸.۴ میلیارد دلارفروخت و این نگرانی را ایجاد کرد که حرکت او باعث سقوط تسلا در بازار خواهد شد و تلاش او برای خرید توییتر هم باز نگرانی مضاعفی ایجاد کرده بود که او تمرکز خود رو تسلا را از دست داده است.

فروش ۶.۹ میلیارد دلار دیگر از سهام تسلا چند هفته پیش از رویارویی قضایی او با توییتر صورت گرفته، دادگاهی که در پی در پی شکای تتوییتر علیه ماسک به خاطر توقف فرایند خرید و تقضای غرامت برگزار خواهد شد. توییتر می‌خواهد ماسک را وادار به انجام تعهد خرید ۴۴ میلیارد دلاری خود کند، در حالی که ماسک تلاش می‌کند تا ثابت کند توییتر با ادعاهای گمراه‌کننده در مورد میزان کاربر واقعی این شبکه قصد فریب او را داشته است. مطابق قرارداد، طرفی که بی‌دلیل معامله را به هم بزند، بایستی یک میلیارد دلار غرامت پرداخت کند.

چند روز پیش، ماسک حتی پاراگ آگراوال، مدیر عامل توییتر را به چالش کشید تا با او در مورد این موضوع – در توییتر – مناظره کند و اشاره کرد که این معامله تنها زمانی پیش خواهد رفت که او اطلاعاتی را که به دنبالش است به دست آورد. با این حال، برخی از کارشناسان بر این باورند که شانس ماسک برای پیروزی در دادگاه خوب نیست و او باید به فکر آماده کردن مبلغ غرامت باشد.

آماده شدن برای بدترین وضعیت

ماسک با توضیح دلیل فروش بخش دیگری از سهام تسلا به ارزش ۶.۹ میلیارد دلار، تأیید کرده که این کار را به عنوان یک طرح اضطراری انجام می‌دهد.

البته ماسک پیش از این هم برنامه‌هایی برای تأمین ۷.۱ میلیارد دلار از سرمایه گذاران بزرگی مانند Sequoia Capital، Binance و Larry Ellison تأیید کرده بود. کارشناسانی که به شدت تحولات ماسک-تویتر را زیر نظر دارند، خاطرنشان می‌کنند که آخرین فروش سهام تسلا نشانه‌ای از انجام معامله خرید توییتر هم می‌تواند باشد.

این بدان معناست که ماسک باید  ۴۴ میلیارد دلاری معامله را جور کند. اما اگر این معامله محقق نشود، گذشته از پرداخت احتمالی غرامت، ماسک اشاره کرده است که “X.com” را به پلتفرم رسانه اجتماعی خودش تبدیل خواهد کرد، چیزی که مدتی است کنایه آن را می‌زند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.