سهام‌دار یک میلیارد دلاری فیسبوک خواستار برکناری مارک زاکربرگ از سمت مدیرعاملی شد

0

دیروز، چندین سایت از جمله CNBC و Financial Times اعلام کردند یک سهام‌دار عمده فیسبوک درخواست برگزاری نشست فوری هیئت مدیره این شرکت و برکناری مدیرعامل آن را خواستار شده است.

صندوق سرمایه‌گذاری بازنشستگی نیویورک حدود یک میلیارد دلار از سهام شرکت فیسبوک را در اختیار دارد. اسکات استرینگر، حسابرس این صندوق اعتقاد دارد پس از رسوایی‌هایی اخیر فیسبوک و به طور ویژه ماجرای کمبریج آنالیتیکا؛ مارک زاکربرگ باید از سمت مدیرعاملی کنار برود.

وی خواستار انتخاب یک رییس مستقل برای فیسبوک شده و اعتقاد دارد سه مدیر جدید و باتجربه هم باید برای بخش‌های مرتبط با اطلاعات و سیاست‌گذاری حریم خصوصی فیسبوک انتخاب شوند.

فیسبوک در هفته‌های اخیر با چندین رسوایی بزرگ روبرو شد. همکاری با شرکت کمبریج آنالیتیکا برای تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری امریکا به نفع دونالد ترامپ، جمع‌آوری و ذخیره تاریخچه تماس‌ها و پیام‌های کاربران از جمله این رسوایی‌ها بودند که به شدت فیسبوک را تحت فشار قرار دادند.

تغییرات مدیریتی به بهانه رسوایی‌های اخیر

بسیاری از کاربران پس از این رسوایی‌ها، با شرکت در کمپین‌های خروج از فیسبوک یا پاک کردن حساب کاربری فیسبوک خود؛ نسبت به این سیاست‌های حریم خصوصی فیسبوک اعتراض کردند.

استرینگر می‌گوید:

«فیسبوک هشتمین شرکت بزرگ جهان است. آن‌ها حدود ۲ میلیارد کاربر دارند ولی سیاست‌های حریم خصوصی خودشان را طوری تنظیم نکردند که مردم در فیسبوک درباره اطلاعات‌شان احساس امنیت و اطمینان داشته باشند.»

این مقام رسمی صندوق سرمایه‌گذاری بازنشستگی نیویورک که سهام بزرگی از فیسبوک را هم در اختیار دارد؛ می‌گوید در رسوایی‌های اخیر مشخص شده «دموکراسی ما در خطر است.»

وی تصریح می‌کند:

«برنامه‌ای برای بیرون کشیدن پول و سهام‌مان از فیسبوک نداریم ولی حق داریم چنین سوالاتی بپرسیم.»

مارک زاکربرگ، رییس و مدیرعامل فیسبوک است. وی سعی می‌کند به طور غیرمعمولی تمام شرکت‌اش را کنترل و تحت نظر و رای خود داشته باشد. زاکربرگ روی برخی از سهام‌داران و افراد دارای رای در هیئت‌مدیره نفوذ دارد و نمی‌گذارد سرمایه‌گذاران روی سیاست‌گذاری فیسبوک تاثیرگذار باشند یا از برخی تصمیمات و حقایق مطلع شوند.

بعید است به این زودی‌ها شاهد برکناری یا استعفای مارک زاکربرگ از سمت مدیرعاملی فیسبوک باشیم ولی رسوایی کمبریج آنالیتیکا برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است که دست به تغییراتی در این شرکت بزنند.

رسوایی کمبریج آنالیتیکا که طی آن به اطلاعات محرمانه حدود ۵۰ میلیون کاربر دسترسی داشتند؛ موجب شد در ماه مارس فیسبوک حدود ۸۶ میلیارد دلار متضرر شود.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.