شناسایی دانش‌آموزان حواس‌پرت با سیستم‌های تشخیص چهره در کلاس‌های مدارس چین

0

تصور کنید در مدرسه و کلاس درسی حاضر شوید که تمام مدت چندین دوربین روی صورت شما زوم کردند و منتظر واکنش یا تغییر حالت چهره‌تان هستند تا معلم و مدیران مدرسه را خبر کنند!

در چین، مدرسه دوره راهنمایی به نام Hangzhou No.11 کلاس‌هایش را به یک سیستم هوشمند مدیریت رفتار دانش‌آموزان مجهز کرده است. این سیستم از دوربین‌ها و سیستم‌های تشخیص چهره برای شناسایی و ردگیری عملکرد دانش‌آموزان استفاده می‌کند.

این سیستم قادر به اندازه‌گیری حالات دانش‌آموزان مانند خشم، ناراحتی، تعجب، شادی و حواس‌پرتی است. این سیستم می‌تواند در زمان لازم به معلم هشدار دهد که دانش‌آموزی رفتار ناخوش‌آیندی دارد یا وضعیت روحی او به یک مقدار مشخصی رسیده است.

این سیستم تشخیص چهره به شبکه سراسری مدرسه Hangzhou متصل است و اطلاعات خام دریافت شده از دانش‌آموزان را ذخیره و به معلمان و مدیران مدرسه به طور آنلاین نشان می‌دهد.

این سیستم نرم‌افزاری/سخت‌افزاری می‌تواند گراف وضعیت هر دانش‌آموز از نظر تمرکز و حضور در کلاس را ترسیم و نشان دهد کدام دانش‌آموز بیشترین توجه و کدام دانش‌آموز کمترین توجه را داشته است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

هنوز مشخص نیست معلم و مدرسه برای دانش‌آموزان حواس‌پرت چه تنبیه یا تمهیداتی اتخاذ می‌کنند. برای مثال، شاید توضیح دادن دوباره درس برای این دانش‌آموزان راه‌کاری مفید باشد.

یکی از مسئولان این مدرسه در توییتر گفته سیستم به کار گرفته شده به اندازه کافی هوشمند است که می‌تواند حالات روحی یک دانش‌آموز را از روی چهره‌اش در کلاس شناسایی و ثبت کند. این سیستم ظریف‌ترین تغییر حالت چهره دانش‌آموزان را تشخیص می‌دهد.

این سیستم با داده‌هایی که جمع‌آوری می‌کند؛ می‌تواند امکان تجزیه و تحلیل عملکرد و رفتار دانش‌آموزان را در مدت زمان حضور در کلاس فراهم کند. چینی‌ها اعتقاد دارند این یک روش بسیار کارآمد برای بررسی وضعیت حضور دانش‌آموزان در کلاس درس است.

روشی جدید برای بهبود عملکرد دانش‌آموزان

این سیستم در روند تدریس معلم اختلال ایجاد نمی‌کند و با صفحه‌نمایشی که بدان متصل است، سعی می‌کند وضعیت هر دانش‌آموز را به طور زنده نشان بدهد. چینی‌ها می‌گویند قرار نیست این سیستم وضعیت و عملکرد معلمان را نیز ارزیابی و ردگیری کند ولی شاید در آینده وضعیت تدریس ملعمان براساس واکنش‌های دانش‌آموزان نیز انجام شود.

ظاهرا این نرم‌افزار و سیستم هوشمند از ماه مارس در برخی مدارس چین به صورت آزمایشی استفاده شده تا در صورت مثبت بودن نتایج آن، به طور سراسری در کل مدارس این کشور استقرار پیدا کند.

گفتنی است مشابه این سیستم در برخی مدارس ایالات متحده نیز استفاده شده ولی در آن‌جا بیشتر هدف‌شان مقابله با رفتارهای خشن و خطرناک دانش‌آموزان مانند حمله به دیگران یا تیراندازی و قتل است.

درباره ماهیت و عملکرد مثبت چنین سیستمی، نظرات متناقضی وجود دارد. برخی کارشناسان می‌گویند این سیستم می‌تواند استرس مضاعفی به دانش‌آموز وارد کند و بیشتر از اینکه حواس‌اش متوجه معلم و درس باشد؛ دنبال این مسئله برود که دوربین‌ها حالت چهره‌اش را متوجه نشوند. همین‌طور، ممکن است دانش‌آموزان پس از مدتی رو به سوی رفتارهای مصنوعی و فریبنده بیاورند.

اما برخی از خود دانش‌آموزان مدارس چینی که چنین سیستمی را استفاده کردند؛ نظر دیگری دارند و تشخیص چهره را برای توجه بیشتر به درس معلم مفید دانستند. این دانش‌آموزان می‌گویند وقتی به خواب می‌روند یا حواس‌شان به طور کامل از درس پرت می‌شود؛ این سیستم معلم را آگاه کرده و دوباره به وضعیت عادی برمی‌گردند.

منبع


مطالب دسته سرگرمی برای کودکان سایت یک پزشک را بخوانید.

نمونه‌هایی از مطالبی که پیشنهاد می‌کنیم:

   

پستهای اخیر

زیبایی و شکوه فروشگاه جدید اپل در لس آنجلس: مرمت و بازگشایی هوشمندانه سالن قدیمی نمایش فیلم

معماری خوب، ساختمان‌های قدیمی خاطره‌انگیز باشکوه و ساختمان‌های مدرن، بی‌شک بخشی جدانشدنی از تمدن هستند. منتها در کشور ما زمانی چنین شکوه و جلالی، منتسب به چیزهای فانی می‌شدند و طبعا بازتاب اهمیت آنها، بیهوده و پوج تلقی می‌شد. دیروز اپل…

ویندوز ۱۱ و اجرای اپلیکیشن‌های اندروید – شما کدام اپلیکیشن‌های اندروید را دوست دارید در ویندوز…

مایکروسافت دیروز ویندوز 11 را رونمایی کرد. در میان ویژگی‌های جدید، یک ویژگی خیلی برجسته و مهم امکان نصب و اجرای اپلیکیشن‌های اندروید بود. جالب است که چنین چیز مهمی به یاری خود فروشگاه گوگل، ممکن نشده و کاربران از طریق فروشگاه مایکروسافت…

ساتیا نادلا: ویندوز آماده پذیرش iMessage در ویندوز و اصلا هر اپلیکیشن سطح اولی از پلتفرم‌های دیگر…

بیشتر از چند ساعت از رونمایی مایکروسافت از ویندوز 11 و معرفی آن به آن جهان در یک همایش مجازی نمی‌گذرد. به همین مناسبت رئیس مایکروسافت -ساتیا نادلا- در گفتگویی با وال استریت ژورنال به مطالب جالبی در مورد ویندوز و تاثیر آن بر کاربران اشاره…

ویندوز ۱۱ معرفی شد: زیباتر، تجربه کاربری بهتر، امن‌تر با ویژگی‌های جدیدی برای گیمینگ و مالتی‌تسکینگ

مایکروسافت از جدیدترین نسخه سیستم‌عامل ویندوز خود رونمایی کرد. ویندوز ۱۱ یک رابط کاربری گرافیکی کاملا جدید و بازطراحی شده نسبت به ویندوز ۱۰ دارد و از آیکون‌ها، سایه‌ها، ترنسپرنسی‌ها، پوسته‌ها و نحوه تعامل جدیدی برخوردار است.…

پیکر بی‌جان جان مک‌آفی -خالق آنتی‌ویروس McAfee -در زندانی در اسپانیا پیدا شد – آیا او واقعا…

جان مک آفی، خالق نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس McAfee و یکی از کارآفرینان مشهور دهه‌های پیشین و نیز یکی از فعال رمزارزها، ساعاتی پس از قرار  استرادش به امریکا، در یکی از زندان‌های اسپانیا خودکشی کرد. روز چهارشنبه، جسد مرده وی در سلول زندانش…

۱۲ کشور دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان

آموزش موفقیت آینده یک کشور را تعیین می‌کند. همه کشورها به اهمیت نقش آموزش و پرورش پی بردند اما در رشد افراد تحصیل‌کرده دچار افت و خیز یا پیشرفت و پسرفت هستند. گزارش سال ۲۰۱۷ یونسکو نشان می‌دهد تعداد دانشجویان در حال تحصیل در سراسر جهان…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.