شناسایی دانش‌آموزان حواس‌پرت با سیستم‌های تشخیص چهره در کلاس‌های مدارس چین

0

تصور کنید در مدرسه و کلاس درسی حاضر شوید که تمام مدت چندین دوربین روی صورت شما زوم کردند و منتظر واکنش یا تغییر حالت چهره‌تان هستند تا معلم و مدیران مدرسه را خبر کنند!

در چین، مدرسه دوره راهنمایی به نام Hangzhou No.11 کلاس‌هایش را به یک سیستم هوشمند مدیریت رفتار دانش‌آموزان مجهز کرده است. این سیستم از دوربین‌ها و سیستم‌های تشخیص چهره برای شناسایی و ردگیری عملکرد دانش‌آموزان استفاده می‌کند.

این سیستم قادر به اندازه‌گیری حالات دانش‌آموزان مانند خشم، ناراحتی، تعجب، شادی و حواس‌پرتی است. این سیستم می‌تواند در زمان لازم به معلم هشدار دهد که دانش‌آموزی رفتار ناخوش‌آیندی دارد یا وضعیت روحی او به یک مقدار مشخصی رسیده است.

این سیستم تشخیص چهره به شبکه سراسری مدرسه Hangzhou متصل است و اطلاعات خام دریافت شده از دانش‌آموزان را ذخیره و به معلمان و مدیران مدرسه به طور آنلاین نشان می‌دهد.

این سیستم نرم‌افزاری/سخت‌افزاری می‌تواند گراف وضعیت هر دانش‌آموز از نظر تمرکز و حضور در کلاس را ترسیم و نشان دهد کدام دانش‌آموز بیشترین توجه و کدام دانش‌آموز کمترین توجه را داشته است.

هنوز مشخص نیست معلم و مدرسه برای دانش‌آموزان حواس‌پرت چه تنبیه یا تمهیداتی اتخاذ می‌کنند. برای مثال، شاید توضیح دادن دوباره درس برای این دانش‌آموزان راه‌کاری مفید باشد.

یکی از مسئولان این مدرسه در توییتر گفته سیستم به کار گرفته شده به اندازه کافی هوشمند است که می‌تواند حالات روحی یک دانش‌آموز را از روی چهره‌اش در کلاس شناسایی و ثبت کند. این سیستم ظریف‌ترین تغییر حالت چهره دانش‌آموزان را تشخیص می‌دهد.

این سیستم با داده‌هایی که جمع‌آوری می‌کند؛ می‌تواند امکان تجزیه و تحلیل عملکرد و رفتار دانش‌آموزان را در مدت زمان حضور در کلاس فراهم کند. چینی‌ها اعتقاد دارند این یک روش بسیار کارآمد برای بررسی وضعیت حضور دانش‌آموزان در کلاس درس است.

روشی جدید برای بهبود عملکرد دانش‌آموزان

این سیستم در روند تدریس معلم اختلال ایجاد نمی‌کند و با صفحه‌نمایشی که بدان متصل است، سعی می‌کند وضعیت هر دانش‌آموز را به طور زنده نشان بدهد. چینی‌ها می‌گویند قرار نیست این سیستم وضعیت و عملکرد معلمان را نیز ارزیابی و ردگیری کند ولی شاید در آینده وضعیت تدریس ملعمان براساس واکنش‌های دانش‌آموزان نیز انجام شود.

ظاهرا این نرم‌افزار و سیستم هوشمند از ماه مارس در برخی مدارس چین به صورت آزمایشی استفاده شده تا در صورت مثبت بودن نتایج آن، به طور سراسری در کل مدارس این کشور استقرار پیدا کند.

گفتنی است مشابه این سیستم در برخی مدارس ایالات متحده نیز استفاده شده ولی در آن‌جا بیشتر هدف‌شان مقابله با رفتارهای خشن و خطرناک دانش‌آموزان مانند حمله به دیگران یا تیراندازی و قتل است.

درباره ماهیت و عملکرد مثبت چنین سیستمی، نظرات متناقضی وجود دارد. برخی کارشناسان می‌گویند این سیستم می‌تواند استرس مضاعفی به دانش‌آموز وارد کند و بیشتر از اینکه حواس‌اش متوجه معلم و درس باشد؛ دنبال این مسئله برود که دوربین‌ها حالت چهره‌اش را متوجه نشوند. همین‌طور، ممکن است دانش‌آموزان پس از مدتی رو به سوی رفتارهای مصنوعی و فریبنده بیاورند.

اما برخی از خود دانش‌آموزان مدارس چینی که چنین سیستمی را استفاده کردند؛ نظر دیگری دارند و تشخیص چهره را برای توجه بیشتر به درس معلم مفید دانستند. این دانش‌آموزان می‌گویند وقتی به خواب می‌روند یا حواس‌شان به طور کامل از درس پرت می‌شود؛ این سیستم معلم را آگاه کرده و دوباره به وضعیت عادی برمی‌گردند.

منبع


مطالب دسته سرگرمی برای کودکان سایت یک پزشک را بخوانید.

نمونه‌هایی از مطالبی که پیشنهاد می‌کنیم:

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.