پنجره‌های جدید خودروی فورد امکان احساس مناظر بیرون را به نابینایان می‌دهد

0

شرکت خودروسازی فورد به دنبال راه‌کاری است تا افراد نابینا هم بتوانند وقتی سوار خودرو می‌شوند؛ درکی از مناظر بیرون داشته باشند و آن‌ها را احساس کنند.

این خودروساز اخیرا از فناوری به نام «مناظر را حس کن» یا Feel The View رونمایی کرده است که می‌تواند تصویری از مناظر را با کیفیت بسیار بالا روی شبشه پنجره خودرو منعکس کند.

این فناوری با کمک ارتعاشات شیشه و همین‌طور چراغ‌های LED سعی می‌کند مناظر بیرون را با کنتراست بسیار بالا روی شیشه‌های خودرو بازتولید کند.

افراد نابینا با لمس این شیشه‌ها می‌توانند تصور و درکی از مناظر بیرون پیدا کنند و حس کنند که چه اتفاقی در اطراف‌شان می‌افتد. این فناوری به طور همزمان با کمک دستیار هوشمند صوتی سعی می‌کند توصیفی از مناظر بیرون را هم برای این افراد پخش کند.

شرکت فورد این فناوری را با کمک استارتاپ Aedo و آژانس GTB Roma طراحی کرده است. استارتاپ Aedo سعی می‌کند محصولاتی برای افراد نابینا طراحی کند.

نابینایان هم از سفر لذت ببرند

فناوری Feel The View همانند یک پنل است که درون خودرو نصب می‌شود و درون‌اش یک دوربین قرار دارد که تصویر مناظر بیرون را به صورت سیاه و سفید تولید می‌کند. این تصاویر سیاه و سفید شبیه به سایه‌های با کنتراست نور مختلف هستند که وقتی روی شیشه خودرو منعکس می‌شوند؛ بر اثر ارتعاشات شیشه توسط انگشت از یکدیگر قابل تشخیص می‌شوند.

این فناوری می‌تواند تا ۲۵۵ سطح مختلف ارتعاش را روی پنجره تولید کند. افراد نابینا مناظر را شبیه خط بریل تشخیص می‌دهند و قادر خواهند بود تصویری از آن در ذهن شان بسازند. به‌خصوص اینکه صدای دستیار صوتی هم سعی می‌کند مناظر بیرون را به طور دقیق توصیف کند.

این دستیار صوتی به هوش مصنوعی مجهز شده و به سیستم صوتی و سرگرمی خودرو نیز متصل است.

در حال حاضر، شرکت فورد یک نمونه اولیه از این سیستم را درون یک خودرو پیاده‌سازی کرده است اما مدیران این خودروسازی بسیار امیدوار هستند در آینده و با کمک برخی اپلیکیشن‌های ثالث بتوانند این فناوری را به طور مستقل روی هر خودروی پیاده‌سازی و نصب کنند. این فناوری هنوز نقص‌ها و اشکالاتی دارد که باید در آینده برطرف شوند.

این فناوری می‌تواند کمک کند افراد نابینا هم در طول سفر از طبیعت و مناظر بیرون لذت ببرند و زندگی بهتری یا تجربه مسافرت و رانندگی با خودروی لذت‌بخشی داشته باشند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.