نگاهی کوتاه به ۱۰ اتفاق مهم کنفرانس Google I/O 2018

1

دیشب کنفرانس گوگل I/O برگزار شد. رویدادی که بزرگ‌ترین کنفرانس برای گوگل محسوب می‌شود.

گوگل برخلاف شرکت‌هایی مانند اپل که بزرگ‌ترین رویدادشان سخت‌افزاری است؛ در گوگل I/O بیشتر حول نرم‌افزار صحبت می‌کند و سعی دارد مرزهای جدید شکسته شده توسط این شرکت برای استفاده از فناوری را نشان دهد.

گوگل در این مراسم درباره تمام پروژه‌های بزرگ و مهم‌اش صحبت می‌کند و زمینه‌های اصلی تمرکزش را می‌گوید. البته، گوگل پروژه‌های مخفی زیادی هم دارد که هیچ‌گاه در گوگل I/O ازشان حرفی زده نمی‌شود.

همان‌طور که انتظار داشتیم، هوش مصنوعی بزرگ‌ترنی حوزه‌ای است که گوگل روی آن تمرکز دارد و سرمایه‌گذاری کرده است. در تمام خبرها و محصولات جدیدی که گوگل دیشب رونمایی کرد؛ ردپایی از هوش مصنوعی دیده می‌شود.

اندروید P و ویژگی‌های جدیدش از دیگر خبرهای مهم قابل انتظار در این رویداد بود. گوگل در طول ۹۰ دقیقه خبرها یا محصولات مهم زیر را معرفی کرد:

Smart Compose در جیمیل

این ویژگی جدیدی در جیمیل است که سعی دارد با کمک یادگیری ماشینی، نه تنها کلماتی که کاربران می‌خواهند تایپ کنند را پیش‌بینی می‌کند؛ بلکه جملات و کلمات کلیدی را نیز می‌توان پیش‌گویی کند. اینجا درباره پیش‌بینی یک آدرس ایمیل صحبت نمی‌کنیم بلکه ویژگی Smart Compose می‌تواند جملات و عبارت و اصطلاحات کاربر را براساس سابقه او پیش‌بینی کند. این ویژگی از ماه آینده در دسترس کاربران جیمیل قرار می‌گیرد.

ویژگی‌های هوش مصنوعی گوگل فوتوز

گوگل فوتوز شاهد یک ویژگی جدید است که مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی پیاده‌سازی شده است. این اپلیکیشن می‌تواند یک عکس قدیمی سیاه و سفید را گرفته و آن را به طور واقعی و بسیار طبیعی رنگ‌آمیزی کند.

این ویژگی باعث صرفه‌جویی در زمان کاربران می‌شود بدون اینکه نیاز به دانش یا مهارت خاصی داشته باشند.

صدای گوگل اسیستنت

دستیار صوتی گوگل به سرعت در حال رشد است. گوگل چندین زبان و صدای دیگر به این دستیار دیجیتالی‌اش اضافه کرده است و دارد تلاش می‌کند صداها هرچه بیشتر به زبان طبیعی انسان نزدیک‌تر باشند. گوگل امیدوار است که بتواند در نهایت تمام لهجه‌ها و زبان‌های کشورهای مختلف را به گوگل اسیستنت اضافه کند.

مکالمه طبیعی

همیچنین، گوگل نشان داد در آینده گوگل اسیستنت می‌تواند به جای افراد با دیگران تماس بگیرد. مثلا با رستوران یا فروشگاه تماس بگیرد و درخواستی داشته باشد.

گوگل اسیستنت می‌تواند با دیگران تماس بگیرد و مثلا به آن‌ها سلام و خوش‌آمدگویی گوید یا یک سری دستورات مکالمه‌ای ساده را انجام دهد. این ویژگی گوگل اسیستنت از هفته آینده در دسترس خواهد بود.

یک ویژگی جدید دیگر به نام «Pretty Please» به این دستیار از اواخر امسال افزوده می‌شود که می‌تواند به کودکان کمک کند تا برخی آداب نزاکت و خوش‌رویی را یاد بگیرند. این ویژگی در موقعیت‌های خاص به کودکان یادآوری می‌کند با جملاتی احترام‌آمیز از والدین‌شان درخواست‌هایی داشته باشند.

صفحه‌نمایش‌های هوشمند برای گوگل اسیستنت

گوگل اعلام کرد اولین Smart Displays مبتنی بر گوگل اسیستنت از ماه جولای وارد بازار می‌شوند. این دستگاه‌ها یک رابط کاربری جدید برای ارتباط با گوگل اسیستنت هستند. همین‌طور رابط کاربری یا UI خود گوگل اسیستنت روی دستگاه‌های موبایل نیز تغییر خواهد کرد. رابط کاربری جدید از تابستان به دستگاه‌های اندرویدی و از اواخر سال به دستگاه‌های iOS افزوده می‌شود.

گوگل Duplex

گوگل فناوری‌های زیادی را در خدمت گوگل اسیستنت قرار داده است. در این دستیار مجازی از فناوری‌های تبدیل متن به گفتار، یادگیری عمیق، هوش مصنوعی و غیره استفاده می‌شود. گوگل دیشب در وسط مراسم قابلیتی به نام Duplex را به نمایش گذاشت.

گوگل اسیستنت با استفاده از این قابلیت می‌تواند به طور واقعی به جای کاربران با فرد یا شرکت‌های دیگری تماس گرفته و مکالمه داشته باشد. البته، این قابلیت خیلی زود در دسترس کاربران نخواهد بود ولی گوگل به سختی در حال کار و توسعه‌اش است.

گوگل این ویژگی را هم برای کسب‌وکارها و هم برای کاربران توسعه می‌دهد. شرکت‌ها با گوگل اسیستنت به طور واقعی می‌توانند با مراکزی مانند رستوران‌ها یا آرایشگاه‌ها تماس داشته میز یا نوبت رزرو کنند.

گوگل نیوز

ویژگی‌های جدید اپلیکیشن خبرخوان گوگل را در مطلب «گوگل نیوز با طراحی جدید و هوش مصنوعی جذاب‌تر شد» به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم.

گوگل هوش مصنوعی را هم به گوگل نیوز اضافه کرده تا به مرور براساس علایق کاربران، اخبار و محتوا را نشان دهد. رایط کاربری این برنامه بهتر و زیباتر شده است. دو ویژگی جدید به این برنامه اضافه شده است تا کاربران بتوانند تمام اخبار و محتوای منتشر شده در رسانه‌ها پیرامون یک سوژه یا خبر را یک‌جا مشاهده و دنبال کنند.

کاربران می‌توانند یک خبر را روی سایت‌ها و رسانه‌های مختلف دنبال کنند. بیش از ۱۰ هزار عنوان و موضوع کلی در گوگل نیوز تعریف شده است تا هر کاربر بتواند خبرهای مور علاقه‌اش را جمع‌آوری و دنبال کند.

اندروید P

گوگل نخستین نسخه بتای اندروید P را برای کاربران و توسعه‌دهنده‌ها عرضه کرد. اندروید P حول سه موضوع توسعه پیدا کرده است: هوشمندی، سادگی و سلامت دیجیتالی.

در بخش هوشمندی اندروید P، شاهد استفاده از DeepMind برای ویژگی به نام «Adaptive Battery» هستیم. این ویژگی سعی می‌کند اجرای برنامه‌های کمتر استفاده شده در گذشته را محدود کند و بیشتر به اپ‌های پرمصرف هر کاربر بها می‌دهد.

ویژگی جدید «Adaptive Brightness» نیز سعی می‌کند روشنایی صفحه‌نمایش گوشی را براساس سناریوهای مختلفی و با توجه به نور محیط تنظیم کند.

«Slices» دیگر ویژگی اندروید نسخه بعدی است.  Slice قطعه‌ای از رابط کاربری یک اپلیکیشن است که در نتایج جستجوی گوگل یا در اسیستنت ظاهر می‌شود. این ویژگی کمک می‌کند کاربران در بخش‌های مختلف اندروید از جمله جست‌وجوهای گوگل سریع‌تر به هدف‌شان برسند.

در اندروید P شاهد تغییر ناوبری هستیم که بسیار سریع‌تر کار می‌کند. چندین ویژگی جدید نیز از iOS 11 و گوشی‌های آیفون به اندروید P منتقل شده است. مثلا شاهد استفاده از جسچرهای جدیدی هستیم که به چندکاربری اندروید کمک می‌کنند.

در بخش «سلامت دیجیتال» اندروید P به کاربران امکان مشاهده مدت زمان استفاده از اسمارت‌فون و هریک از برنامه‌ها را می‌دهد. کاربران می‌توانند از حالت‌ها و محدودیت‌های زمانی برای کاهش استفاده از گوشی تلفن همراه استفاده کنند. مودم «shush» کمک می‌کند برخی قابلیت‌های گوشی غیرفعال شوند تا کاربر به جای تلفن همراه روی چیزهای دیگری تمرکز کند.

یک مود جدید دیگر به نام «Wind Down» نیز به اندروید اضافه شده که باعث می‌شود کاربران علاقه کار با گوشی در زمان پایانی شب و ساعت‌های خواب را از دست بدهند.

گوگل مپ

برگه جدید «For You» در گوگل مپ می‌تواند کسب‌وکار شما را در یک منطقه به همراه رستوران‌ها و شرکت‌های مرتبط دیگر نشان دهد. همین‌طور رستوران‌ها را امتیازبندی می‌کند تا برای یافتن یک رستوران جدید بتوانید بهتر تصمیم‌گیری کنید.

می‌توانید فهرستی از رستوران‌های پیشنهادی بسازید و با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید. آن‌ها می‌توانند این فهرست را کم و زیاد کنند یا نظرشان را درباره یک رستوران و امتیاز آن بگویند. این ویژگی‌ها در تابستان به گوگل مپ افزوده می‌شوند.

بینایی ماشینی

یکی از خبرهای داغ مراسم گوگل I/O؛ ترکیب و ادغام گوگل مپ با دوربین‌های اسمارت‌فون‌ها بود. گوگل می‌خواهد دوربین‌ها هوشمندتر باشند و برای این منظور فناوری بینایی ماشینی را با گوگل مپ ادغام کرده و به روی دروبین‌های گوشی‌ها کشانده است.

این فناوری باعث می‌شود افراد بتوانند با واقعیت افزوده در خیابان‌های شهر حرکت کنند و مسیر خود را بیابند.

گوگل لنز نیز یک به‌روزرسانی بزرگ با چندین قابلیت قابل توجه داشته است که باز هم با دوربین‌های اسمارت‌فون‌ها سروکار دارد. اکنون، گوگل لنز می‌تواند بسیاری از ساختمان‌ها، حیوانات، نژاد سگ‌ها، غذاها، متن‌ها و تابلوها را شناسایی و تفسیر کند.

برای دانشتن قابلیت‌های جدید و جذاب گوگل لنز به مطلب «گوگل دوربین‌هایی هوشمندتر با ترکیب گوگل لنز، گوگل مپ، بینایی ماشینی و Street View ساخت» مراجعه کنید.

منبع

 
1 نظر
  1. مخلوق می گوید

    افرین بر شما که اینقدر زحمت می کشید و مطالب را به زبانی روان و خواندنی، ترجمه می کنید و با تعداد زیادی عکس های روشنگر مطلب را تکمیل می کنید و به رایگان در اختیار ما می گذارید.
    خدا قوت دکتر جان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.