گام بزرگ فایرفاکس برای از بین بردن گذرواژه‌ها

بنیاد موزیلا به طور رسمی فایرفاکس ۶۰ را برای پلتفرم‌های ویندوز، مک، لینوکس و اندروید منتشر کرد.

فایرفاکس ۶۰ نسخه دسکتاپ همراه با یک ابزار جدید Web Authentication API عرضه شده است. این استاندارد جدید امنیتی به کاربران فایرفاکس اجازه می‌دهد به حساب‌های کاربری‌ آنلاین با یک سخت‌افزار لاگین کنند.

به این معنی که می‌توانند به جای گذرواژه از دستگاه‌هایی مانند فلش‌های شرکت YubiKey برای ورود به حساب‌های کاربری استفاده کنند. فناوری WebAuthn توسط برخی از سایت‌ها پشتیبانی می‌شود و کاربران برای باقی سایت‌ها باید همان گذرواژه‌ها را استفاده کنند.

این فناوری عرضه شده همراه با فایرفاکس ۶۰ را می‌توان اولین گام بزرگ برای عدم استفاده و از بین بردن گذرواژه‌ها قلم‌داد کرد. سال‌ها است که گذرواژه‌ها با مشکلات امنیتی و آسیب‌پذیری‌های خطرناکی روبرو هستند و شرکت‌های فناوری در تلاش‌اند با فناوری‌های جدید جایگزین؛ گذرواژه‌ها کمتر استفاده شوند.

کاربران فایرفاکس ۶۰ وقتی از فناوری و سیستم احرازهویت WebAuthn همراه با یک کلید سخت‌افزاری استفاده می‌کنند، دیگر نیازی به وارد کردن گذرواژه برای ورود به سایت‌ها را ندارند.

کروم و مایکروسافت اچ هم به‌زودی

استانداردهای پیشرفته‌تر از WebAuthn در نهایت می‌توانند از اثر انگشت، تشخیص چهره و سایر روش‌های امنیتی برای ورود به سایت‌ها استفاده کنند. پیش‌بینی می‌شود کاربران اندروید بتوانند با سیستم اثر انگشت و کاربران آیفون از Face ID برای ورود امن به حساب‌‌های کاربری خود بهره ببرند.

فایرفاکس اولین مرورگر وب مجهز به فناوری WebAuthn است ولی در همین ماه مرورگر کروم گوگل نیز با این ویژگی منتشر می‌شود و به‌زودی مرورگر اچ مایکروسافت نیز قادر به لاگین با یک سخت‌افزار خواهد بود.

سیستم WebAuthn از خدمات ابری دراپ‌باکس برای هماهنگ‌سازی اطلاعات استفاده می‌کند.

بنیاد موزیلا نسخه سازمانی فایرفاکس ۶۰ را هم برای دپارتمان‌های آی‌تی عرضه کرد که اجازه می‌دهد مدیران، مرورگر فایرفاکس را برای کاربران سفارشی‌سازی کنند.

در فایرفاکس ۶۰ شاهد بازطراحی برگه‌ها هستیم و کاربران می‌توانند از پیشنهادهای امنیتی و محافظتی شرکت‌های ثالث نیز سود ببرند.

برای دانلود فایرفاکس ۶۰ روی پلتفرم‌های مختلف اینجا کلیک کنید.

منبع

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.