وقتی در سردترین شهر روسیه، ۵ روزه به اندازه ۲ ماه برف ببارد و این مناظر سوررئال را ایجاد کند!

0

درست است که هنوز گاهی در ایران با بارش چند روزه برف سنگین مواجه می‌شویم، اما بین این برف‌ها با آن میزان برفی که در گذشته در ایران شاهد بودیم و نیز میزان بارش برف در کشورهای سردسیر واقعا فاصله بسیار زیاد است.

در شرایطی که بارش تنها چند سانتیمتر برف زندگی ما را مختل می‌کند، شهروندان برخی از شهرها با برف یک رابطه مسالمت‌آمیز برقرار کرده‌اند و برف از زندگی‌شان جدا نیست، آنها نسل‌هاست که با برف تطبیق دارند. گویی که تحمل برف در DNA آنها باشد و البته در این میان فناوری‌ها و مدیریت خوب شرایط را برایشان ساده می‌کند.

از همان زمان کودکی هنگام خواندن کتاب‌های ادبی و رمان‌ها، با آب و هوای سخت سیبری آشنا شده‌ایم. در این میان شهر نوریلسک Norilsk که شمالی‌ترین شهر روسیه است، سرآمد آب و هواهای دشوار است. این شهر سردترین شهر روسیه هم محسوب می‌شود و در ماه فوریه دمایش به منفی ۲۷.۴ درجه سانتیگراد می‌رسد.

به تازگی برف سنگین ۵ روزه‌ای در این شهر باریده که حتی از منظر ساکنان این شهر هم برف سنگین و کم‌نظیری محسوب می‌شود.

این شهر تنها ۲۰۰ مایل با قطب فاصله دارد. شب طولانی‌مدتی قطبی که این شهر را از حدود ۳۰ نوامبر تا ۱۳ ژانویه فرمی‌گیرد، مزید بر علت می‌شود.

با این همه در این شهر ۱۷۵ هزار نفر زندگی می‌کنند. جمعیتی باورنکردنی برای این شرایط مشقت‌بار.

البته این شهر، شهرت بدی هم دارد و در زمره آلوده‌کننده‌ترین شهرهای دنیاست. این شهر بزرگ‌ترین تامین کننده پالادیوم دنیا است و همچنین از معادن غنی آن مس و نیکل استخراج می‌شود. میزان دی اکسید سولفوری که شرکت معدنکاری این شهر تولید می‌کند به اندازه میزان رهاسازی یک سال این گاز خطرناک از کل کشور فرانسه است. رود دالدایکان که از این شهر می‌گذرد در نتیجه آلودگی‌ها سرخ‌رنگ است.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.