ناسا می‌خواهد اولین هلی‌کوپتر فضایی را روی سطح سیاره مریخ بنشاند

0

ناسا روز جمعه اعلام کرد در آینده‌ای نزدیک می‌خواهد یک هلی‌کوپتر کوچک را به سوی سیاره مریخ به پرواز درآورد.

این ماموریت بخشی از پروژه بزرگ سال ۲۰۲۰ این شرکت برای آغاز دوره جدیدی از کاوش‌ها روی سطح سیاره مریخ است. ناسا می‌گوید اولین باری است یک ماشین پرنده در دنیای دیگری استفاده خواهد شد.

این هلی‌کوپتر که به نام Mars Helicopter صدا زده می‌شود، از راه دور قابل کنترل است و طوری طراحی شده که بتواند در جو نازک اطراف سیاره مریخ پرواز کند و روی سطح این سیاره بنشیند.

این هلی‌کوپتر دو پره چرخشی دارد که وزن هریک ۴ پوند است. خود بدنه نیز وزنی بسیار کم و برابر با یک توپ بیسبال دارد. پره‌ها می‌توانند ۳ هزار دور در دقیقه بچرخند. یعنی ۱۰ برابر یک هلی‌کوپتر واقعی روی زمین!

هلی‌کوپتر مریخ در جو زمین می‌تواند تا ارتفاع ۴۰ هزار پایی پرواز کند و اوج بگیرد ولی وقتی روی سطح کره مریخ بنشیند یا در جو آن باشد؛ در حقیقت در ارتفاع ۱۰۰ هزار پایی از سطح زمین قرار دارد.

ناسا می‌گوید این هلی‌کوپتر به یک کاوشگر در اندازه یک خودرو متصل خواهد بود. وقتی شروع به پرواز می‌کند و در سطح خاک قرمزرنگ سیاره مریخ می‌نشیند؛ می‌تواند تصاویر و فیلم‌ها را برای کاوشگر ارسال کند یا دستورات دیگر را از آن بگیرد.

روی زمین نیز برخی کنترلرها می‌توانند وضعیت هلی‌کوپتر را از نظر باتری، آزمایش‌هایی که باید انجام دهد و هدایت پروازهای خودمختار زیر نظر داشته باشند.

اولین پرواز در دنیاهای دیگر

قرار است از هلی‌کوپتر مریخ برای پرواز در مناطق غیرقابل دسترس یا مکان‌هایی که کاوشگرهای سیاره مریخ قدرت رفتن به آن مکان‌ها را ندارند؛ استفاده شود. همین‌طور، این هلی‌کوپتر می‌تواند دنبال نشانه‌ای از حیات روی سیاره مریخ باشد و تصاویر و فیلم‌های دقیقی از مکان‌های مورد نظر بگیرد.

ناسا می‌گوید این هلی‌کوپتر کوچک باید یک دوره پروازی ۳۰ روزه را طی کند که شامل ۵ پرواز می‌شود. پرواز اول فقط تا ارتفاع ۱۰ پایی از سطح زمین اوج گرفته و مدت پرواز ۳۰ ثانیه خواهد بود. در پروازهای بعدی، تا ارتفاع چند صد پایی اوج می‌گیرد و مدت زمان پرواز به ۹۰ ثانیه افزایش خواهد یافت.

هلی‌کوپتر از سلول‌های خورشیدی سود می‌برد که باید باتری‌های لیتنیوم‌یونی را شارژ کنند. ناسا یک مکانیسم گرمایشی هم برای این سلول‌ها در فصول سرد سیاره مریخ در نظر گرفته است تا هلی‌کوپتر همیشه به طور خودکار شارژ شود.

ناسا اعلام کرده است ماموریت فضایی کاوش در سیاره مریخ از ماه جولای ۲۰۲۰ از ایستگاه Cape Canaveral Air Force Station در فلوریدا به سوی مقصد سیاره مریخ آغاز می‌شود و تا مارس ۲۰۲۱ طول خواهد کشید. کاوشگر این ماموریت قرار است برخی آزمایش‌های زمین‌شناسی و مشخص کردن قابلیت‌های سکونت روی این سیاره را انجام دهد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.