امشب فضاپیمای InSight ناسا با ماموریتی تاریخی روی سیاره مریخ فرود می‌آید

2

امروز، ۲۶ نوامبر ساعت ۲ بعدازظهر به وقت محلی (۲۲:۳۰ در تهران) مریخ‌نشین InSight روی سطح کره مریخ فرود می‌آید. ناسا می‌خواهد برنامه نشستن این فضاپیما روی سطح مریخ را به صورت آنلاین نمایش دهد.

فضاپیمای این‌سایت در روز ۵ می ۲۰۱۸ از سواحل کالیفرنیا به سوی فضا پرتاب شد و قرار بود طبق برنامه ۲۶ نوامبر بر سطح سیاره مریخ فرود آید.

«این‌سایت» یک ربات فضاپیمای سطح‌نشین مریخ است که با ماموریت جدیدی راهی این سیاره شده است. ماموریت «این‌سایت» تهیه نقشه‌ای از درون مریخ و جمع‌آوری اطلاعاتی مانند دما و انجام آزمایش‌های علمی است.

قرار است «این‌سایت» در منطقه «هامونه الیسیوم»، دومین منطقه بزرگ آتشفشانی مریخ فرود بیاید و سریعا با به کار انداختن یک سنسور و پروب، شروع به اندازه‌گیری دمای سطح مریخ و برخی آزمایش‌های علمی و رادیویی برای مطالعه ساختار درونی این سیاره کند.

نفوذ به اعماق مریخ

یکی از ماموریت‌های اصلی «این‌سایت»، ثبت و اندازه‌گیری لرزه‌های مریخ است. مدت‌ها است دانشمندان به دنبال یافتن منشا «مریخ‌لرزه‌ها» هستند تا به نحوه شکل‌گیری این سیاره پی ببرند.

«مریخ‌لرزه‌ها» امواج حامل انرژی هستند که اعماق درونی سیاره عبور کرده و تحلیل سرعت و انرژی آن‌ها می‌تواند نقشه ساختار درونی یک سیاره را مشخص کند.

«این‌سایت» همراه خودش چندین سنسور، لرزه‌نگار، دوربین، انرژی سنج و سامانه نصب تجهیزات به مریخ برده است. ظرفیت حمل بار این فضاپیما نزدیک به ۵۰ کیلوگرم است.

یک مته ساخت آلمان همراه فرودگر «این‌سایت» ناسا است تا با نفوذ به عمق پنج متری مریخ، دمای سطح بیرونی را اندازه‌گیری کند.

این ربات مریخ‌نشین توسط آزمایشگاه‌های شرکت «لاکهید مارتین» ساخته شده است و توسط آزمایشگاه علمی و فناوری GPL زیر نظر ناسا مدیریت می‌شود.

یافته‌های «این‌سایت» به دانشمندان کمک می‌کند درک بهتری از لایه‌های درونی سیاره مریخ به دست بیاورند. مثلا، بدانند پوسته این سیاره چقدر ضخیم است یا سیارات سنگی چگونه ساخته می‌شوند و از چه موادی تشکیل شدند.

علاقه‌مندان می‌توانند لحظه نشستن «این‌سایت» روی سطح کره مریخ را در کانال‌های ویدیویی یا شبکه‌های اجتماعی ناسا تماشا کنند.

منبع: + و +

   
2 نظرات
 1. استاتیک می گوید

  مطلبتون فوق العاده بود

  حتی من هم که مهندس عمران هستم از این مقاله خیلی خوشم آمد
  ممنون

 2. معین می گوید

  آقای دکتر، سلام
  اون موسسه اسم دقیقش JPL هست (Jet Propulsion Laboratory). مرسی برای همه ی پست هاتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.