پایان عمر مریخ‌نشین اینسایت؟ شاید این آخرین عکس کاوشگر مریخ ناسا که ارسال شده

0

کاوشگر مریخ Insight ناسا با فرستادن عکسی با چشم‌اندازی باز از گرد و غباری یک دشت گدازه‌ای مریخ، منظره‌ای که در در فاصله ۸۷ میلیون کیلومتری ما قرار دارد، ممکن است آخرین نمای خود از سیاره سرخ را برای ما ارسال کرده باشد.

این مریخ‌نشین در اوایل سال ۲۰۱۹ جمع‌آوری داده‌ها را آغاز کرد و درک ما از درون مریخ را متحول کرد. اما اکنون پانل‌های خورشیدی آن با گرد و غبار پوشیده شده است، انرژی آن رو به اتمام است و خاموش شدن Mars InSight نزدیک و محتمل است.

البته دانشمندان می‌دانستند چنین اتفاقی خواهد افتاد. ناسا در ماه مه اعلام کرد که عملیات علمی InSight احتمالاً تا پایان سال متوقف خواهد شد. اما اکنون واقعیت تلخ در راه است و ما باید با یکی دیگر از پیشگامان مریخ خداحافظی کنیم.

ناسا در توییتی فاش کرد که  این احتمالاً آخرین تصویری است که از InSight می‌بینیم، زیرا قدرت آن برای انتقال داده‌های بزرگ بسیار کم شده.

برخلاف سایر آزمایشگاه‌های روباتیکی که مریخ را کاوش می‌کنند، مانند کنجکاوی و استقامت، InSight یک مریخ‌نورد نیست. فرودگر مریخ، زمانی که مستقر شد، در یک نقطه در مریخ، در مرز بین ارتفاعات جنوبی و متاطق پست‌تر و  هموارتر فرود آمد. اینسایت مجهز به مجموعه‌ای از ابزار‌های طراحی‌شده برای نظارت بر فعالیت‌های درونی مریخ بود کشف کرد که مریخ آنقدر که ما مدت‌ها تصور می‌کردیم مرده نیست.

اینسایت بود که کشف کرد غوغایی در درون مریخ با توجه به فعالیت لرزه‌ای و احتمالاً آتشفشانی برپا است. این اطلاعات به دلایل متعددی باورنکردنی است.

ابزار‌های اینسایت همچنین به اندازه کافی حساس بوده‌اند تا برخورد شهاب‌سنگ‌ها به مریخ را شناسایی کنند. این اطلاعات می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا تاریخچه برخورد مریخ را بهتر درک کنند – تاریخی که می‌تواند به توضیح برخی از ویژگی‌های زمین‌شناسی و جوی این سیاره کمک کند.

فعالیت آتشفشانی مریخ  پیامد‌های باورنکردنی دارد. مریخ خیلی سرد و جو آن بسیار نازک است. اینها مانع می‌شوند آب مایع روی سطح آن جمع شود، به این معنی که حیات آنطور که ما می‌دانیم نمی‌تواند در آنجا زنده بماند. اما اگر فعالیت‌های آتشفشانی در مریخ وجود داشته باشد، این گرمایش داخلی ممکن است از یخ زدن دریاچه‌های زیرسطحی جلوگیری کند و محیطی را فراهم کند که از نظر تئوری حیات میکروبی در آن زنده بماند.

بنابراین، با وجود عمر ۴ ساله InSight ، این آزمایشگاه فراسیاره‌ای به ما امکان داد که تصور کنیم مریخ بسیار متفاوت‌تر از سیاره پوشیده گرد و غبار، بی‌ثمر یا یخ‌زده‌ است.

مریخ نورد فرصت ناسا در سال ۲۰۱۹ نیز چنین سرنوشتی را تجربه کرد، یعنی لایه ضخیمی از غبار پوشش پانل‌های خورشیدی را پوشاند. خوشبختانه، لازم نیست نگران کنجکاوی و فرصت باشیم: هر دو مریخ نورد از واپاشی رادیواکتیو پلوتونیوم نیرو می‌گیرند و تا زمانی که این انرژی وجود دارد، کاملا خانوش نمی‌شوند.

InSight هنوز کاملاً خاموش نشده . ناسا تا زمانی که ممکن است به برقراری تماس ادامه خواهد داد. اما پایان عمرش نزدیک است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.