ناسا برای تجزیه و تحلیل عکس‌های کاوشگر جونو از مشتری، از شما کمک می‌خواهد

0

کاوشگر جونو Juno ناسا برخی از زیباترین عکس‌های مشتری را در این سال‌ها ثبت کرده است . جالب است که آژانس فضایی ناسا یک پروژه دانشمند- شهروندی citizen scientist را راه‌اندازی کرده تا مردم بتوانند در کار شناسایی ویژگی‌های جوی این غول گازی، مشارکت کنند.

این پروژه Jovian Vortex Hunter نام دارد و توسط محققان دانشگاه مینه‌سوتا و ناسا با هدف دسته‌بندی انواع ابر‌های روی مشتری راه افتاده است. محققان علاقه‌مند به تعیین دینامیک سیال سیاره مشتری هستند که منجر به تشکیل گرداب‌ها و ساختار‌های متلاطم بر روی آن می‌شود. برای این کار تصاویر به دست آمده توسط ماموریت جونو باید بررسی شوند.

راماناکومار سانکار، محقق فوق دکتری فیزیک و نجوم، که پروژه شکارچی گرداب جوویان را رهبری می‌کند، می‌گوید: «تصاویر بسیار زیادی وجود دارد که چندین سال طول می‌کشد تا تیم کوچک ما همه آن‌ها را بررسی کند. »

ما به کمک مردم نیاز داریم تا تشخیص دهیم کدام تصاویر دارای تندباد هستند، کجا هستند و چگونه ظاهر می‌شوند. با تقسیم‌بندی ویژگی‌هی گردباده می‌توانیم فیزیک پشت چگونگی شکل‌گیری آنها، و مکانیسم‌های پنهان در زیر ابر‌های این سیاره را حدس بزنیم.

محققان‌امیدوارند به سه سؤال اصلی پاسخ دهند:

آیا تفاوتی در تنوع بین توفان واگرا و آنتی سیکلونی وجود دارد؟

( آنتی سیکلون منطقه با فشار بالا است که در آن فشار اتمسفر در یک منطقه بیشتر از کل منطقه اطراف است. )

ساختار ابر‌های مختلف چیست؟

و توفان‌های خاص با رنگ قهوه‌ای چه تفاوتی با توفان‌های سیکلونی دارند؟

در مشتری، بیشتر ابر‌ها از مواد شیمیایی غیر از آب ساخته شده‌اند و  چندین هزار کیلومتر اندازه دارند. پی بردن به چگونگی شکل‌گیری این ابر‌ها برای درک اتمسفر مشتری بسیار مهم است.

Jovian Vortex Hunter یک پروژه علمی شهروندی است که موجب اینجاد ارتباط بین دانشمندان و مردم علاقه‌مند می‌شود.

علاقه‌مندان به کار بر روی این پروژه می‌توانند از طریق وب سایت Jovian Vortex Hunter این کار را انجام دهند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.