فضاپیمای جونو‌، عکس بی‌نظیری از گانیمد در حال انداختن سایه‌ روی مشتری گرفت

0

در عکس زیبایی که در بالا می‌بینید، هیچ می‌توانید حدس بزنید که این لکه تاریک بزرگ روی مشتری چیست؟

ممکن است شما به یاد صحنه خاصی از فیلم علمی تخیلی ” ۲۰۱۰: The Year We Make Contact ” بیافتید، که در آن یک لکه سیاه در حال رشد در جو مشتری ظاهر می‌شود.

اما در عکس واقعی بالا، نقطه تاریک فقط سایه گانیمد – بزرگترین قمر مشتری– است.

درست مانند زمانی که ماه خودمان از بین زمین و خورشید عبور می‌کند و خسوف ایجاد می‌کند، زمانی که قمر‌های مشتری از بین این غول گازی و خورشید عبور می‌کنند، سایه‌هایی ایجاد می‌کنند.

فضاپیمای جونو ناسا این منظره از مشتری را در طی چهلمین گذرش از کنار این سیاره غول پیکر در ۲۵ فوریه ۲۰۲۲ ثبت کرد.

این تصویر توسط دوربین JunoCam گرفته شده و توسط دانشمندی به نام توماس توموپولوس پردازش شده است.

JunoCam اطلاعاتش را به صورت عمومی در اختیار دانشمند – شهروندهای دنیا قرار می‌دهد تا آنها بتوانند فیلم‌های تایم لپس، اندازه‌گیری‌های جریان باد،  الگو‌های گردش در طوفان‌های دور قطبی و  رعد و برق‌ها را پردازش دهند و بررسی کنند.

برایان سویفت، طرح زیر را با استفاده از داده‌های JunoCam ایجاد کرد، که هندسه تقریبی این رویداد را نشان می‌دهد.

در زمانی که این تصویر گرفته شد، فضاپیمای جونو در حدود ۷۱۰۰۰ کیلومتر بالای مشتری، در عرض جغرافیایی حدود ۵۵ درجه جنوبی و ۱۵ برابر نزدیکتر از‌ گانیمد به مشتری بود بود که در حدود ۱.۱ میلیون کیلومتری آن می‌چرخد.

خسوف‌های کامل به دلایل مختلفی در مشتری نسبت به زمین شایع‌تر هستند. مشتری دارای چهار قمر بزرگ (معروف به قمرهای گالیله) است که اغلب از بین مشتری و خورشید عبور می‌کنند: هفت روز طول می‌کشد تا ‌گانیمد یک بار گرد مشتری بچرخد. در این مدت اروپا، دو بار؛ و آیو، چهار بار می‌چرخند و از آنجایی که قمر‌های مشتری در مداری نزدیک به صفحه مداری مشتری می‌چرخند، سایه‌های ماه اغلب بر روی این سیاره قرار می‌گیرند.

قمر‌های مشتری و سایه‌های آن‌ها حتی با تلسکوپ‌های آماتوری روی زمین نیز قابل مشاهده است. برای مثال این تصویر توسط عکاس نجومی مشهوری به نام جان چاماک گرفته شده است.تمام تصاویر خام JunoCam را در اینجا می‌توانید ببینید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.