فضاپیمای جونو، نزدیک‌ترین عکس‌ها از قمر اروپا در ۲۰ سال گذشته را ثبت کرد- عکس‌هایی زیبا و باورنکردنی

0

صبح پنجشنبه، فضاپیمای جونو ناسا در فاصله ۲۱۹ مایلی سطح اروپا پرواز کرد، قمر یخی بزرگی که به دور مشتری می‌چرخد. این نزدیکترین نگاه بشریت به دنیای یخ‌زده در بیش از ۲۰ سال گذشته است.

فضاپیمای جونو در سال ۲۰۱۱ برای مطالعه مشتری، بزرگترین سیاره منظومه شمسی به فضا پرتاب شد. جونو پس از انجام موفقیت‌آمیز ماموریت اولیه خود در سال ۲۰۲۱، شروع به بررسی قمر‌های مشتری از جمله اروپا، ‌گانیمد و آیو کرد.

پیش از این فضاپیمای گالیله ناسا در سال ۲۰۰۰ در فاصله نزدیک از اروپا پرواز کرده است.

اسکات بولتون، محقق اصلی جونو، در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: «این اولین تصویر فقط یک نگاه اجمالی از دانش جدیدی است که از مجموعه ابزار‌ها و حسگر‌های جونو به دست آمده که داده‌هایی به ما راز پوسته یخی اروپا می‌دهد.»

در ساعت ۵:۳۶ صبح به وقت شرقی، فضاپیما به نزدیکترین فاصله خود از اروپا رسید و در ارتفاع ۲۱۹ مایلی از سطح زمین قرار گرفت.

جونو در سایه اروپا قرار داشت، اما نور خورشید که از مشتری منعکس می‌شد، نور کافی برای دوربین کاوشگر برای ثبت تصاویر فراهم می‌کرد.

تصویر سمت چپ بالا که توسط گالیله در سال ۱۹۹۷ گرفته شده است، یک تصویر رنگی طبیعی تقریبی از اروپا است و تنوع خیره‌کننده زمین‌شناسی سطح اروپا را به نمایش می‌گذارد.

در سمت راست تصویر خامی از کاوشگر جونو است که در ۲۹ سپتامبر گرفته شده. هر دو تصویر شکاف‌های خطی طولانی و برآمدگی‌هایی را نشان می‌دهند که از سطح ماه عبور می‌کنند.

پس از پردازش تصاویر جدید، محققان امیدوارند که مقایسه آن‌ها با تصاویر اروپا از ماموریت‌های قبلی، نشان دهد که ماه یخی در طول دهه‌ها چگونه تغییر کرده است. اروپا دارای پوسته یخی است که تصور می‌شود ضخامت آن بین ۱۰ تا ۱۵ مایل باشد.

اخترشناسان بر این باورند که اقیانوسی نمکی که عمق آن بین ۴۰ تا ۱۰۰ مایل تخمین‌زده می‌شود، در زیر سطح یخی ضخیم آن پنهان شده است. این موضوع در جستجوی ما برای حیات فراتر از زمین بسیار مهم است، زیرا آب مایع یکی از مواد ضروری برای همه موجودات زنده است.

به گفته ناسا، جونو به ابزار‌های قدرتمندی مجهز شده است که می‌توانند به زیر پوسته یخی اروپا نگاه کنند و اطلاعات مربوط به ترکیب و دمای آن را جمع‌آوری کنند.

در تصویر نزدیک بالا که توسط فضاپیمای گالیله در سال ۱۹۹۷ گرفته شده است، می‌توانید سطح اروپا را که با شکاف‌هایی در امتداد بیرونی یخی آن متلاشی شده است، مشاهده کنید.

ماموریت‌های قبلی توده‌هایی از بخار آب را که از آن پوسته یخ‌زده فوران می‌کردند، مشاهده کردند. تیم جونو هنوز در حال پردازش تصاویر مربوط به پرواز روز پنجشنبه هستند، اما دانشمندان امیدوارند که آن‌ها از سطح اروپا عکسبرداری کرده باشند.

آنچه جونو از این پرواز می‌آموزد می‌تواند به مأموریت‌های آینده، از جمله کاوشگر اروپا کلیپر ناسا، که قرار است در سال ۲۰۲۴ پرتاب شود تا اطلاعات بیشتری در مورد اقیانوس زیر پوسته یخی و نحوه تعامل آن با سطح به دست آورد، کمک کند.

به لطف نبوغ تیم ناوبری، مسیر جونو برای عبور از مدار ماه جوین در زمان مناسب تنظیم شد.

این مأموریت ممکن است به دانشمندان کمک کند تا تعیین کنند آیا اروپا اقیانوس داخلی دارد یا خیر و آیا می‌تواند زمانی مسکونی شود!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.