تلسکوپ جیمز وب عکس واضحی از حلقه‌ها و قمر‌های نپتون گرفت: واضح‌ترین عکس سه دهه گذشته

0

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا عکسی از نپتون گرفته است که واضح‌ترین نمای حلقه‌های سیاره در بیش از ۳۰ سال گذشته را نشان می‌دهد.

به گفته ناسا تصویر جدید به وضوح حلقه‌های ضعیف دوردست نپتون را نشان می‌دهد، که برخی از آن‌ها در زمان پرواز وویجر ۲ ناسا در سال ۱۹۸۹ شناسایی نشده بودند. علاوه بر چندین حلقه روشن و باریک، تصویر نوار‌های گرد و غبار کم‌نورتر نپتون هم دیده می‌شود.

هایدی همل، متخصص سیستم نپتون و دانشمند میان رشته‌ای جیمز وب، می‌گوید: «از آخرین باری که این حلقه‌های غبارآلود و کم رنگ را دیده‌ایم، سه دهه می‌گذرد، و این اولین بار است که آن‌ها را در طیف فروسرخ  می‌بینیم.»

به گفته ناسا : «کیفیت تصویر بسیار پایدار و دقیق جیمز وب به این حلقه‌های بسیار ضعیف اجازه می‌دهد تا در نزدیکی نپتون شناسایی شوند.»

جیمز وب هفت قمر از ۱۴ قمر شناخته شده نپتون را تصویربرداری کرد: گالاتیا، نایاد، تالاسا، دسپینا، پروتئوس، لاریسا و تریتون.

قمر بزرگ و غیرمعمول نپتون، تریتون، در این پرتره جیمز وب از نپتون به صورت یک نقطه نورانی بسیار درخشان دیده می‌شود.

این عکس با استفاده از دوربین NIRCam یا دوربین فرو سرخ نزدیک JWST گرفته شده . به این ترتیب، نپتون در تلسکوپ فضایی آبی به نظر نمی‌رسد.

ناسا توضیح می‌دهد: «در واقع، گاز متان به قدری نور قرمز و فرو سرخ را جذب می‌کند که سیاره در این طول موج‌های نزدیک به فرو سرخکاملاً تاریک است، به جز جایی که ابر‌های در ارتفاع بالا وجود دارند. چنین ابر‌های متان-یخی به صورت رگه‌ها و نقاط روشن برجسته می‌شوند که نور خورشید را قبل از جذب شدن توسط گاز متان منعکس می‌کنند.

تصاویر رصدخانه‌های دیگر، از جمله تلسکوپ فضایی هابل و رصدخانه WM Keck، این ویژگی‌های ابری را که به سرعت در حال تکامل هستند در طول سال‌ها ثبت کرده‌اند.

نپتون یک مدار ۱۶۴ ساله به دور خورشید دارد یعنی  قطب شمالی سیاره در حال حاضر برای ستاره‌شناسان دور از چشم است.

به لطف سیستم دوربین چشمگیر وب، این اولین باری است که اخترشناسان توانسته‌اند نوار پیوسته‌ای از ابر‌های عرض جغرافیایی را ببینند که آن را احاطه کرده‌اند.

تریتون در این عکس به نظر درخشان‌تر از سیاره است، زیرا در یک صفحه یخ‌زده از نیتروژن متراکم پوشیده شده . این قمر به طور متوسط ​​۷۰ درصد از نور خورشیدی را که به آن برخورد می‌کند، منعکس می‌کند، که بسیار فراتر از نپتون است که اتمسفر آن در اثر جذب نور توسط متان در طول موج‌های نزدیک به فروسرخ تیره به نظر می‌آید.

ناسا می‌گوید به علت برخی مشکلات مکانیکی فعلی که در یکی از مودهایدوربین MIRI تلسکوپ، مطالعات بیشتری روی نپتون و تریتون با جیمز وب برای سال آینده برنامه‌ریزی شده.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.