مریخ‌نشین اینسایت ناسا در بحران – ناسا مجبور شد که اینسایت را به صورت اورژانسی به حالت خواب یا هایبرنیشن ببرد!

0

ظاهرا ناسا باید فناوری جدیدی برای صفحات خورشیدی سیاره‌نشین‌های خود پیدا کند.

مطابق خبری که به تازگی منتشر شده، مریخ‌نشین ۸۰۰ میلیون دلاری اینسایت دچار مشکل جدی شده است. اینسایت در سال ۲۰۱۸ در بخشی از مریخ به نام بخش بهشت یا Elysium Planitia بر سطح مریخ نشست.

در این مدت اینسایت ۵۰۰ مریخ‌لرزه و همچنین تعداد بیشماری توفان را ثبت و ضبط کرده و با لرزه‌نگاری‌اش کمک زیادی به بررسی اطلاعات هسته و عمق مریخ کرده است.

اما اینسایت دچار مشکل تامین انرژی شده. برخلاف منطقه‌ای که مریخ‌نورد Perseverance نشسته، در بخشی که اینسایت است، خبری از بادهای ویژه‌ای که به زدودن گرد و غبار مریخی از صفحات خورشیدی کمک می‌کنند، نیست. دانشمندان به این بادها نام «رویدادهای تمیزکننده» داده‌اند.

در تصویر این پست هم می‌بینید که چه لایه ضخیمی از گرد و غبار بر روی صفحات خورشیدی نشسته است. در ماه فوریه این صفحات خورشیدی تنها ۲۷ درصد انرژی پیشبینی‌شده را تامین کردند.

به همین خاطر ناسا مجبور شده اینسایت را به حالت خواب یا hibernation  ببرد تا دست‌کم انرژی برای بقای مریخ‌نشین باقی بماند. در شب‌های سرد مریخ، دما به منفی ۱۳۰ درجه می‌رسد و برای حفاظت از تجهیزات، مقداری گرمای پایه باید تولید شود.

حالا دانشمندان نگرانند که اینسایت با بحران جدی انرژی روبرو شود و کل شارژ باتری‌ها خالی شود و نتوان آنها را دوباره شارژ کرد.

این همان مشکلی است که حتی مریخ‌نوردهای جان‌سخت اسپیریت و آپورچونیتی را هم از پا درآورد.

خود من شخصا فکر می‌کنم در ماموریت‌های بعدی یک فناوری خلاقانه غبارزدا استفاده شود.

شاید هم در ماموریت‌های انسانی احتمالی، یکی از فضانوردان ماموریت پاک کردن را داشته باشد!

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.