بزرگ‌ترین هواپیماربایی‌های تاریخ کدام‌ها بودند؟

0

یکی از شناخته شده ترین و قابل توجه ترین هواپیماربایی های تاریخ، ربودن هواپیمای پان ام پرواز 73 است. این حادثه در 5 سپتامبر 1986 در فرودگاه بین المللی کراچی پاکستان رخ داد.

پرواز 73 پان ام از بمبئی، هند، به ایالات متحده، با توقف های برنامه ریزی شده در کراچی و فرانکفورت در مسیر بود. هنگامی که هواپیما در حال آماده شدن برای خروج از کراچی بود، توسط چهار مرد مسلح از سازمان تروریستی ابونضال توقیف شد.

هواپیماربایان با ظاهری مبدل به نیروهای امنیتی فرودگاه سوار هواپیما شدند و به سرعت کنترل هواپیما را به دست گرفتند. آنها از خلبانان خواستند که به قبرس و سپس به اسرائیل پرواز کنند، اما خلبانان با تظاهر به مشکلات مکانیکی مدتی متوقف شدند. این تاخیر باعث شد اکثر مسافران و خدمه از خروجی های اضطراری فرار کنند.

به مدت بیش از 16 ساعت، مسافران و خدمه باقی مانده در داخل هواپیما گروگان بودند. مذاکرات توسط مقامات پاکستانی انجام شد و در نهایت کماندوهای پاکستانی به هواپیما حمله کردند. در ادامه عملیات نجات، هواپیماربایان غلبه کردند، اما اوضاع به خشونت کشیده شد که منجر به کشته شدن 20 مسافر و خدمه و همچنین مجروح شدن بیش از 100 نفر شد.

با وجود نتیجه غم انگیز، واکنش نیروهای امنیتی پاکستان در تلاش برای نجات گروگان ها قابل ستایش تلقی شد. ربودن هواپیمای پان ام پرواز 73 آسیب پذیری هوانوردی غیرنظامی را در برابر حملات تروریستی برجسته کرد و منجر به تغییرات قابل توجهی در رویه ها و پروتکل های امنیتی فرودگاه در سراسر جهان شد.

در حالی که هواپیماربایی های قابل توجه دیگری در طول تاریخ وجود داشته است، ربودن پرواز 73 پان ام به دلیل تأثیر آن بر امنیت فرودگاه و پیامدهای غم انگیز آن برجسته است.

TWA Flight 847 (1985): این هواپیماربایی شامل یک پرواز خطوط هوایی Trans World در مسیر آتن به رم بود. این هواپیما توسط شبه نظامیان حزب الله ربوده شد و آنها خواستار آزادی زندانیان اسرائیلی و لبنانی شدند. این هواپیماربایی 17 روز به طول انجامید و چندین توقف در کشورهای مختلف داشت. در این مدت یک مسافر کشته شد و این مصیبت با آزادی تعدادی از زندانیان پایان یافت.

پرواز 139 ایرفرانس (1976): این هواپیماربایی زمانی که هواپیما به سمت انتبه، اوگاندا تغییر مسیر داد، توجه قابل توجهی را به خود جلب کرد. تروریست های فلسطینی و آلمانی این پرواز را که مبدأ تل آویو بود و عازم پاریس بود، ربودند. کماندوهای اسرائیلی عملیات نجات جسورانه ای به نام عملیات Entebbe انجام دادند که اکثر گروگان ها را آزاد کردند و منجر به کشته شدن هواپیماربایان و چند سرباز اوگاندا شد.

پرواز 648 EgyptAir (1985): این پرواز از آتن به قاهره توسط اعضای گروه تروریستی ابونضال ربوده شد. هواپیماربایان خواستار آزادی همکاران زندانی شدند. این وضعیت زمانی تشدید شد که کماندوهای مصری به هواپیما در مالت یورش بردند که منجر به آتش‌سوزی شد که منجر به کشته شدن 60 مسافر شد.

پرواز 961 خطوط هوایی اتیوپی (1996): این هواپیماربایی در پروازی از آدیس آبابا، اتیوپی، به نایروبی، کنیا رخ داد. سه هواپیماربای کنترل هواپیما را در دست گرفتند و خواستار انتقال آن به استرالیا شدند. در نهایت سوخت هواپیما تمام شد و در نزدیکی جزایر کومور در اقیانوس هند سقوط کرد. از 175 سرنشین هواپیما، 125 نفر از جمله هواپیماربایان جان خود را از دست دادند.

ربودن میدانی داوسون (1970): در یک سری هواپیماربایی هماهنگ، اعضای جبهه مردمی برای آزادی فلسطین (PFLP) چهار هواپیما را ربودند. هواپیماربایان هواپیماها را به سمت داوسونز فیلد، یک فرودگاه دورافتاده در اردن هدایت کردند. مسافران و خدمه هواپیما تا زمانی که خواسته هواپیماربایان برای آزادی مبارزان زندانی برآورده نشد، گروگان گرفته شدند.

پرواز 182 ایر ایندیا (1985): این پرواز ایر ایندیا از مونترال، کانادا، به دهلی، هند، با توقفی در لندن، در مسیر بود. افراط گرایان سیک بمبی را در هواپیما کار گذاشتند که منجر به انفجاری در هوا بر فراز اقیانوس اطلس در نزدیکی ایرلند شد. تمام 329 سرنشین هواپیما کشته شدند و این یکی از مرگبارترین حملات تروریستی مربوط به هوانوردی در تاریخ است.

پرواز 181 لوفت هانزا (1977): این هواپیما که لندشات نام داشت، توسط اعضای جبهه مردمی برای آزادی فلسطین (PFLP) ربوده شد که خواستار آزادی اعضای زندانی جناح ارتش سرخ (RAF) در آلمان بودند. پس از چندین توقف و مذاکره، یک واحد ضد تروریستی آلمان به هواپیما در موگادیشو سومالی حمله کرد و گروگان های باقی مانده را نجات داد و هواپیماربایان را کشت.

پرواز شماره 351 خطوط هوایی ژاپن (1970): گروهی از تروریست های ارتش سرخ ژاپن یک پرواز خطوط هوایی ژاپن را که به مقصد فوکوکا ژاپن عازم بود ربودند. آنها خواستار دیه و آزادی رفقای زندانی شدند. این هواپیما پس از فرود در چندین کشور توسط نیروهای ویژه ژاپنی در لیبی مورد هجوم قرار گرفت که منجر به آزادی گروگان ها و دستگیری هواپیماربایان شد.

پرواز 370 خطوط هوایی مالزی (2014): در حالی که یک هواپیماربایی سنتی نیست، ناپدید شدن پرواز 370 خطوط هوایی مالزی یکی از مرموزترین حوادث در تاریخ هوانوردی است. این هواپیما که از کوالالامپور به پکن در حرکت بود، از صفحه رادار ناپدید شد و هرگز پیدا نشد. علت دقیق ناپدید شدن و سرنوشت مسافران و خدمه هواپیما مشخص نیست.

ربوده شدن پرواز خطوط هوایی اتیوپی در سال 1993 (1993): پرواز 961 خطوط هوایی اتیوپی توسط سه نفر که به دنبال پناهندگی سیاسی بودند ربوده شد. هواپیمای بوئینگ 767 از آدیس آبابا به نایروبی در حرکت بود که هواپیماربایان خواستار پرواز هواپیما به استرالیا شدند. سوخت هواپیما تمام شد و در اقیانوس هند در نزدیکی جزایر کومور فرود آمد. از 175 سرنشین هواپیما، 125 نفر جان خود را از دست دادند.

پرواز 8969 نیروی هوایی الجزایر (1994): تروریست های اسلامی متعلق به گروه اسلامی مسلح (GIA) یک هواپیمای نیروی هوایی الجزایر را به قصد سقوط آن به برج ایفل در پاریس ربودند. مقامات فرانسوی یک عملیات نجات را در مارسی انجام دادند و به هواپیما حمله کردند و به هواپیماربایی پایان دادند. این عملیات منجر به کشته شدن هر چهار هواپیماربای، سه مسافر و زخمی شدن تعداد زیادی دیگر شد.

ربوده شدن پرواز خطوط هوایی اتیوپی در سال 1974 (1974): پرواز 708 خطوط هوایی اتیوپی توسط اعضای مسلح جبهه آزادیبخش اریتره ربوده شد. هواپیماربایان خواستار آزادی زندانیان سیاسی و به رسمیت شناختن استقلال اریتره شدند. این هواپیما در نهایت توسط کماندوهای اتیوپیایی در سودان یورش برد که منجر به نجات گروگان ها و دستگیری هواپیماربایان شد.

ربودن میدانی داوسون (1970): در یک سری هواپیماربایی هماهنگ، اعضای جبهه مردمی برای آزادی فلسطین (PFLP) چهار هواپیما را ربودند. هواپیماربایان هواپیماها را به سمت داوسونز فیلد، یک فرودگاه دورافتاده در اردن هدایت کردند. مسافران و خدمه هواپیما تا زمانی که خواسته هواپیماربایان برای آزادی مبارزان زندانی برآورده نشد، گروگان گرفته شدند.

Aer Lingus Flight 164 (1981): این پرواز از دوبلین به لندن توسط یک مرد مسلح که ادعا می کرد عضو ارتش جمهوری خواه ایرلند (IRA) است ربوده شد. هواپیماربای خواستار پرواز به ایران شد، اما پس از یک سری مذاکرات، هواپیما در فرانسه فرود آمد و در آنجا دستگیر شد.

پرواز 221 کویت ایرویز (1988): پرواز کویت به پاکستان توسط پنج هواپیماربای لبنانی مرتبط با گروه طرفدار حزب الله لبنان ربوده شد. هواپیماربایان خواستار آزادی زندانیان زندانی در زندان های کویت شدند. پس از 16 روز مشقت، گروگان ها زمانی آزاد شدند که کویت با آزادی 17 تروریست محکوم موافقت کرد.

پرواز 961 خطوط هوایی اتیوپی (1996): این هواپیماربایی در پروازی از آدیس آبابا، اتیوپی، به نایروبی، کنیا رخ داد. سه هواپیماربای کنترل هواپیما را در دست گرفتند و خواستار انتقال آن به استرالیا شدند. در نهایت سوخت هواپیما تمام شد و در نزدیکی جزایر کومور در اقیانوس هند سقوط کرد. از 175 سرنشین هواپیما، 125 نفر از جمله هواپیماربایان جان خود را از دست دادند.

پرواز 127 خطوط هوایی سلطنتی اردن (1970): این پرواز توسط جبهه مردمی برای آزادی فلسطین (PFLP) ربوده شد. هواپیماربایان خواستار آزادی زندانیانی بودند که در اردن نگهداری می شدند. هواپیما به یک باند هوایی در صحرای اردن منحرف شد و پس از مذاکرات، گروگان ها آزاد و هواپیماربایان دستگیر شدند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

هوش مصنوعی میدجرنی Midjourney تصور می‌کند که اساتید رشته‌های مختلف باید چه ظاهری داشته باشند؟ گالری…

کودک و نوجوان که بودم برای خودم یک پا Midjourney  بودم. کتاب‌ها را که می‌خواندم از روی توصیف چهره‌ها و مکان‌ها و اشیا تصور می‌کردم که مثلا کاپیتان نمو یا ربات آر دانیل الیواو باید چطوری باشد، فضاها را تصور می‌کردم و آب و رنگ به آنها در ذهن…

نمونه‌های جالبی از اختراعاتی که فراموش شدند، یا تکامل یافتند یا به کلی به صورت دیگری تغییر پیدا…

در طی دهه‌ها و قرن‌های انسان‌های اختراعات گوناگونی کرده‌اند. از برخی از آنها در ابتدای امر تصور می‌شد که استقبال خوبی شود، اما در نهایت فراموش شدند، برخی با تغییرات نه چندان بنیادین همچنان به همان صورت تولید می‌شوند، برخی با تغییرات جدی و…

مجموعه‌ای از تصاویر عجیب و غریبی که در گوگل مپ و گوگل استریت دیده شده‌اند!

گوگل مپ بسیار کار راه‌انداز است و گوگل استریت اصلا اگر سرعت اینترنت اجازه بدهد، اجازه جهانگردی مجازی به ما می‌دهد.اما برخی اوقات اشخاص به صورت تصادفی و یا حین وب‌گردی‌های طولانی تصاویری در این سرویس‌های گوگل شکار کرده‌اند که بسیار بامزه…

محصولات باورنکردنی که اپل در آینده عرضه خواهد کرد (شوخی با اپل – گالری عکس)

رونمایی از اپل ویژن پرو با قیمت و پیچیدگی‌های خاص خودش باعث شد که دست طنزپردازان در شوخی با اپل بازتر شود.به راستی اگر اپل سال‌های بعد بخواهد در زمینه‌های متفاوت فعالیت کند آنها را چطور رونمایی خواهد کرد. چه توصیف‌هایی برای آنها ردیف…

صخره‌های عجیب فنلاندی موسوم به کوماکیوی – هزاران سال تعادل و مبارزه با جاذبه

کوماکیوی Kummakivi یک کلمه فنلاندی است که در انگلیسی به معنی "سنگ عجیب" است. این کلمه اغلب برای توصیف نوعی تشکیل سنگ که شکلی عجیب یا غیرعادی دارد استفاده می‌شود. این نوع سنگ‌ها در سرتاسر فنلاند یافت می‌شوند و به دلیل ظاهر منحصر به فردشان…

عکس های رنگی مردم «عادی» در دوران استالین که توسط یک دیپلمات آمریکایی که به دلیل جاسوسی اخراج شد،…

زندگی مردم عادی چیزی است که آنچنان که باید و شاید ثبت نمی‌شود. مورخی را تصور کنید که پنج دهه بعد بخواهد در مورد تاریخ الان ایران تحقیق کند. او احتمالا انبوهی از روزنامه‌های و مجلات و کتاب‌ها و مصاحبه‌های شفاهی و آمارها یا اطلاعات سایت‌ها را…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو / مجتمع فنی تهران /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5