همان شرکتی که ۸ سال پیش موفقیت استارت‌آپ‌های بزرگ مثل اسپاتیفای را پیشبینی کرده بود، حالا ارزیابی کرده که شانس موفقیت کدام شرکت‌ها در کدام زمینه‌ها در سال‌های آینده بیشتر است

0

خب، من آدمی نیستم که مشتری مشتاق خبرهای اقتصادی باشم. اما با همین خواندن سرخط اخبار روز هم هر کسی می‌تواند متوجه بشود که در پشت موفقیت‌های شرکت‌های بزرگ فناوری و استارت‌آپ‌ها، کلی تحلیل اقتصادی علمی نهفته است و آنها و سرمایه‌‌گذاران با دقت نیازها بازار و تغییر شرایط را با دقت زیر نظر می‌گیرند.

و این شیوه برخورد کارشناسانه اقتصادی و اصولا پیشبینی‌پذیر بودن روندها و بازار و نگاه علمی به مسائل فعلا چیزی نیست که در ایران برجسته باشد …

بگذریم و به اصل خبر برسیم:

در سال ۲۰۰۹، ایرا ساگر از مجله «بیزینس ویک» از رئیس یک شرکت تحلیلی به نام Quid AI خواست که یک برنامه کامپیوتری درست کند که بتواند ۵۰ شرکت موفق آینده را پشبینی کند.

شگفت‌انگیز است که بعد از ۸ سال، بسیاری از شرکت‌هایی که این برنامه کامپیوتری معرفی کرد، جزو شرکت‌های موفق امروز هستند:

اورنوت، اسپاتیفای، اتسی شرکت‌هایی هستند که در این فهرست بودند، امروز موفقند و ما هم با آنها آشنا هستیم.

این برنامه کامپیوتری حتی موفقیت یک شرکت گمنام در هند را پیشبینی کرده بود. در سال ۲۰۰۹، شرکت Ibibo، شرکت کوچکی با ۸ کارمند بود، اما این شرکت بوکینگ هتل، حالا درآمد سالانه دو میلیارد دلاری دارد!

در واقع ۲۰ درصد شرکت‌های فهرست انتخابی، حالا ارزش اقتصادی‌شان بیشتر از یک میلیارد دلار شده است.

در اقدامی جالب، دوباره از این شرکت خواسته شده که تحلیلی تازه از بازار در سال‌های آینده داشته باشد. این بار اطلاعات کلی و میزان جذب سرمایه، سود و زیان و محل فعالیت ۵۰ هزار شرکت وارد این برنامه کامپیوتری شد.

با تحلیل اطلاعات مشخص شد که سرمایه‌گذارهای عمده در عرض ۱۸ ماه گذشته، بیشتر در چه شرکت‌هایی با چه زمینه فعالیتی، سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

زمینه‌های فعالیت عمده اینها بودند:

-امنیت آنلاین و تشخیص کلاهبرداری

-آموزش دیجیتال

-پهپادها

-خانه هوشمند

-حسگرهای هوشمند

-خرید و فروش الکترونیک

-هوش مصنوعی

-فناوری فضا

بر این اساس، دست آخر، نام ۵۰ شرکت نوگامی که گمان می‌رود در سال‌‌های آینده بسیار بدرخشند و ما از آنها بسیار بیشتر بشنویم، فهرست شدند. شما فهرست کامل را می‌توانید در اینجا ببینید.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.