آیا می‌دانید اثر ماندلا یعنی چه؟ خاطرات ویرایش‌شده‌ای که بسیار واقعی می‌نمایند!

0

اصطلاح اثر ماندلا یا Mandela Effect چیست و آیا ربطی به نلسون ماندلا دارد؟!

یک پژوهشگر مسائل فراطبیعی به نام «برنشتاین بییر»، نخستین بار این اصطلاح را مرسوم کرد. داستان از این قرار است که در سال ۲۰۱۳، در هنگام اعلام خبر نلسون ماندلا، در کمال شگفتی، تعداد زیادی از مردم مبهوت شدند، چون تصور می‌کردند که او در دهه ۱۹۸۰ در زندان رژیم آپارتایدی آفریقای جنوبی مرده و حتی مراسم به خاک‌سپاری او را هم به یاد می‌آوردند!

از نظر روانشناسی، اثر ماندلا همان خاطرات کاذب است. یعنی کلیه اطلاعات غلطی که هنگام به خاطر آوردن خاطرات، وارد آنها می‌شوند.

خاطرات ما، اصلا چیزی شبیه صفر و یک‌های انباشته شده در یک هارد دیسک نیستند. ما بعضی از خاطرات را پررنگ‌تر و شفاف‌تر و با جزئیات بیشتر به خاطر می‌آوریم و برخی‌ها را خیلی کم‌رنگ.

بعضی از خاطرات ما تنها متکی بر یک حس هستند. مثلا فقط خاطره بینایی از یک صحنه داریم. اما بعضی‌ها را با چند حس ذخیره کرده‌ایم.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

بسته به سن و تجربیات قبلی و بعدی و احساس ما در هنگام ثبت خاطره و وقایعی که بعدا تلنگری به بعد احساسی آن خاطره می‌زده‌اند، خاطرات ما بارها تغییر می‌کنند و ویرایش می‌شوند. تمایلات پنهان و ضمیرناخودآگاه ما هم بارها باعث تغییر یک خاطره می‌شوند.

حتی شاید تجربه کرده باشید که ما ابعاد منفی یک خاطره را از ابعاد مثبت آن بعد مدتی کاملا جدا می‌کنیم و فقط جنبه‌های خوب یا بدش را به خاطر می‌آوریم و با گذشت زمان بین دو طیف جابجا می‌شویم.

مثلا کسی که بی‌وفایی از دوست یا یاری دیده، ممکن است اول فقط خاطرات منفی از او را یادآوری کند، اما بعد مدتی خاطرات منفی را از یاد ببرد و وارد لایه‌های زیرین کند و فقط خاطره‌های مثبت را به یاد بیاورد.

خاطرات چیزی کاملا قابل اتکا نیستند و پرونده‌های جنایی زیادی به خاطر اتکا به فقط خاطره شاهدان به راه خطا رفته‌اند.

اما از بعد اجتماعی هم می‌شود به قضیه نگاه کرد. اثر ماندلا در خاطره جمعی یک ملت از یک برهه تاریخی یا شخصیت هم وارد می‌شود.

درست به همین خاطر است که بسته به میزان تنش اجتماعی و کمبودها و سرخوردگی‌ها، تفسیر یک جامعه از یک شخص در طی تنها چند دهه به کلی دگرگون می‌شود و خاطرات مثبت و منفی از او تغییر فاز می‌دهند.

آیا اینکه آدمی و جامعه این طور است و خاطرات را به صورت فایل‌های رایانه‌ای ثبت و بازیابی می‌کند، خوب است یا بد؟

این پرسش، پاسخی سرراست و یک خطی ندارد. اگر آدم نمی‌توانست خاطرات را ویرایش و فراموش کند، تاثیر برخی از خاطرات ناگوار، به مراتب بیشتر می‌شد.

در آن سو، همین قابلیت به دردبخور که در کاستن از رنج خاطرات به ما کمک می‌کند، باعث می‌شود که به عنوان یک شخص یا جامعه، اشتباهات گذشته را در قالب‌ها و پوسته‌های نو، مرتب تکرار کنیم.

در این صفحه، اثرهای ماندلای ساده‌ای فهرست شده‌اند که فرنگی‌ها اغلب دارند.

بزرگ‌ترین اثر ماندلایی که شما با آن برخورد داشته‌اید چه بوده؟!

   

پستهای اخیر

ناشر فرانسوی از مردم درخواست کرد که فعلا دیگر آثار خود را برای بررسی و چاپ ارسال نکنند

یک ناشر مشهور فرانسوی به نام Gallimard که کتاب‌های معروفی مانند آثار مارسل پروست و البر کامو را چاپ می‌کنند در توییتی درخواست کرده است که فعلا مردم آثار خود را بررسی و چاپ برایش نفرستند. مواظب خودشان باشند و اوقات مطالعه خوبی را برای آنها…

این آی‌فون ۱۱ پرو که لوگوی اپل بر روی آن بد چاپ شده بود با قیمت ۲۷۰۰ دلار به فروش رسید!

کلکسیونرهای تمبر، اسکناس یا سکه، علاقه بسیار زیادی به پیدا کردن و گردآوری نمونه‌هایی دارند که به صورت نادر، مشکلی در چاپ یا ضرب آنها وجود داشته است. ولی واقعا نادر است که چنین چیزی را در مورد گوشی‌های آی‌فون ببینیم. این هفته عکسی از…

۱۳ پارادوکس عجیب و تفکربرانگیز زندگی مدرن که یک کاربر توییتر فهرست کرد

ما تصور می‌کنیم که توییتر، جایی برای نوشتن مطالب عمیق و طولانی نیست. اما گاهی رشته‌توییت‌هایی هم توسط کاربران ایرانی و هم فرنگی گذاشته می‌شود که بسیار جذاب هستند. مثلا حدود یک هفته قبل یک کاربر توییتر به نام دیوید پرل، یک رشته توییت جالب…

حالا دیگر کاربران نسخه دسکتاپ اسپاتیفای هم می‌توانند قطعات موسیقی را دانلود کنند تا آفلاین از طریق…

اسپاتیفای مدت‌هاست که شیوه گوش کردن به موسیقی را تغییر داده است و به کمک آن می‌شود به صورت قانونی و بدون نقض کپی رایت به اقیانوسی از موسیقی‌ گوش کرد. البته ما کاربران ایرانی هنوز از عهد آنالوگ و دانلود بیرون نیامده‌ایم. یعنی هنوز همان…

اطلاعات عمومی کاربران کلاب‌هاوس به صورت تجمیع‌شده منتشر شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون…

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از انتشار رایگان و آزاد اطلاعات عمومی کاربران در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس شامل اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر داده‌اند. این اطلاعات…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.