جدیدترین تصاویر از سیاره غول گازی که توسط کاوشگر یک میلیارد دلاری ناسا گرفته شده‌اند

0

فضاپیمای یک میلیارد دلاری جونو (Juno) ناسا؛ روز ۱۶ دسامبر دهمین سفر پرسرعت خود در اطراف سیاره مشتری را به پایان رساند.

این کاوشگر هر روز سعی می‌کند تا حد امکان به سیاره مشتری که مملو از گازهای مختلف است؛ نزدیک شود و با دستگاه JunoCam از سطح این سیاره عکس می‌گیرد.

سرعت فضاپیمای جونو در حال عکاسی از این غول گازی حدود ۱۳۰ هزار مایل در ساعت است. گاهی دریافت این عکس‌ها چند روز یا چند هفته به طور می‌انجامد ولی ارزش‌اش را دارد.

آخرین عکس‌هایی که فضاپیمای جونو از سیاره مشتری گرفته است؛ ابرهای توده‌ای پیچیده در هم و طوفان‌های گازی بی‌شماری را روی این سیاره نشان می‌دهند که هم تصاویر تازه‌ای از این سیاره به نمایش می‌گذارند و هم زیبایی عکس‌ها را دوچندان کردند.

ناسا عکس‌های جدید سیاره مشتری را در آخرین روزهای ماه دسامبر روی سایت‌اش منتشر کرد. بسیاری از مردم و محققان، عکس‌های سیاه و سفید و گنگ خود از سیاره مشتری را دور انداخته و عکس‌های جدید را به اندازه‌های بزرگ و رنگی جایگزین‌شان کردند.

در ادامه می‌خواهیم نگاهی به چند عکس فضاپیمای جونو در آخرین سفر کاوشگری به سیاره مشتری بیندازیم:

تصاویر جدید مشتری

تصویر زیر؛ فضاپیمای جونو را در جو اطراف سیاره مشتری نشان می‌دهد. توده‌های ابری و طوفان‌های گازی در سطح این سیاره به خوبی مشخص هستند:

سازمان ناسا در سال ۲۰۱۱ فضاپیمای جونو را پرتاب کرد ولی ۵ سال طول کشید تا کاوشگر آن به مشتری برسد:

فضاپیمای جونو در یک مدار حول مشتری به سرعت زیاد در چرخش است و به کاوشگری از محبط اطراف می‌پردازد. این فضاپیما باید در یک مدار و سرعت و فاصله مشخصی حرکت کند تا از پرتاب‌های الکترونیکی سیاره در امان بماند:

حدودا ۵۳.۵ روز طول می‌کشد تا جونو یک بار کل مشتری را دور بزند. دستگاه JunoCam سعی می‌کند در این مدت از سطح مشتری و دیگر چیزهای فضا عکاسی کند:

این فضاپیما تنها یک بار امکان پرواز در بالا و پایین سیاره مشتری را دارد:

سال‌ها است که محققان در حال تلاش برای یافتن منشا طوفان‌های گازی عظیم در سیاره مشتری هستند. به نظر می‌رسد توده‌‌های گازی از یک سری قطب‌ها تشکیل شده و تاثیر می‌پذیرند که چنین شکل‌هایی در عکس‌های فضاپیمای جونو دیده می‌شود:

در این سیاره انواع توده‌های ابری و گازی دیده می‌شود که هریک می‌توانند پازل علمی برای دانشمندان باشند:

برخی از طوفان‌های گازی در سیاره مشتری از کل زمین بزرگ‌تر هستند:

مجموعه‌ای از عکس‌های متوالی سیاره مشتری که توسط دستگاه JunoCam گرفته شدند:

ناسا انتظار دارد فضاپیمای جونو برای چند سال دیگر در مدار سیاره مشتری باقی بماند و تصاویر جدیدتری از آن فضا برای زمین ارسال کند:

ناسا در نهایت مجبور خواهد شد فضاپیمای جونو را نابود کند تا از تصادف این کاوشگر یک میلیاردی با اروپا (یکی از ۶۲ ماه یخ‌زده اطراف سیاره مشتری) جلوگیری کند. شاید در روزگاری نه چندان دور انسان بخواهد روی این کره زندگی کند:

 

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.