تغییر چهره بی‌درنگ به یاری فناوری

3

برای اینکه یک بازیگر به شکل یه شخصیت مشهور درآید، باید ساعت‌ها مدید گریم سنگین را تحمل کند. حتی برای اینکه عکس یک نفر، شبیه کس دیگری شود، باید دانش خوب فوشاپ داشت و دقایق زیادی را صرف کرد.

اما یک فناوری جالب و سرگرم‌کننده که ممکن است روزی در اختیار همه ما قرار بگیرد، این روند را تغییر می‌دهد.

این فناوری نوعی گریم سه‌بعدی و یک تاتوی دیجیتال صورت است و FaceTracker نام دارد که در واقع یک API مبتنی بر C/C++ که کارش تعقیب و تعویض و جایگزینی بی‌درنگ چهره است.

در این فناوری، چهره‌ای در نظر گرفته می‌شود، نرم افزار، ویژگی‌های بارز و شاخص چهره را استخراج می‌کند و وارد یک پایگاه داده می‌کند. سپس، شخصی جلوی وب‌کم می نشنید و میمیک‌های مختلفی به صورتش می‌دهد، نرم‌افزار به صورت بی‌درنگ میمیک‌های صورت او را تشخیص می‌دهد و به صورت مدل اصلی منتقل می‌کند.

برای اینکه حرف‌هایی که زدم قابل درک باشد، مثال‌هایی می‌زنم، مثلا شما می‌توانید جلوی وب‌کم بنشینید و عکس‌های یک سری آدم معروف را به نرم‌افزار بدهید، بعد شروع کنید به شکلک درآوردن، نرم‌آفزار به صورت بی‌درنگ خصوصیات چهره آن آدم‌های معروف را، روی صورت شما می‌اندازد.

اما با استفاده از همین FaceTracker، آمده‌اند و کار جالب‌تر و پچیده‌تری انجام داده‌اند. تصور کنید که شما فیلم یک آدم مشهور را در اختیار داشته باشید و نرم‌افزار بتواند همین فیلم را پردازش کند و چهره شخص مورد نظر را تحلیل کند. سپس شما جلوی وب‌کم بنشیند، حرف بزنید و حالت‌های مختلفی به صورتتان بدهید.
نرم‌افزار این توانایی را دارد که میمیک‌های صورت شما را به صورت آن آدم مشهور منتقل کند. تصور کنید که چه کارهای جالبی که نمی‌شود کرد!

مثلا در اینجا یکی، یک فیلم مصاحبه کامرون دیاز را از اینترنت گرفته و با استفاده از نرم‌افزار، هر حالتی که به صورتش بدهد، به چهره کامرون دیاز منتقل می‌شود:

حتی می‌شود کار جالب‌تری کرد و میمیک‌های صورت یک آدم مشهور را در یک فیلم، وارد یک فیلم دیگر کرد. مثلا در اینجا میمیک‌های صورت کامرون دیاز وارد صورت جان مالکوویچ در فیلم «جان مالکوویچ بودن» می‌شود!

شما می‌توانید با رفتن به اینجا و ایمیل به توسعه‌دهنده FaceTracker ، آن را دانلود و آزمایش کنید. اگر توانستید این کار را انجام بدهید، حتما من و خوانندگان یک پزشک را در جریان بگذارید.

توصیه می‌کنم، حتما این فیلم و این فیلم را ببینید.

   
3 نظرات
 1. شهرام بیطار می گوید

  سلام . یه جور ساده ترش رو من تو برنامه مجیک وبکم و تو برنامه وبکم چند تا از لبتاب ها دیدم . اونجا هم صورت رو تشخیص میده و با پردازش لحظه ای اون شکلی رو که مد نظر دارین به تصویر تون اضافه میکنه . البته هنوز از نظر سخت افزاری خیلی ضعیف هستن کامپیوتر ها و خوب نمیتونن عمل کنن ؛ اما فکر میکنم تا چند سال دیگه این برنامه از برنامه های عادی همه وبکم ها باشه و این طوری دیگه فیلم های مثلاً بن لادن و غیره که هر چند وقت یه بار الجزیره پخش میشد اعتبار شون رو از دست بدن و هر کسی از قول هر کسی بتونه ویدئو پر کنه و پیغام بفرسته .

  با درود و سپاس فراوان : شهرام

 2. نیما مالکی می گوید

  یاد فیلم فرینج افتادم !

  مطلب جالبی بود

 3. ودادیان می گوید

  این مورد آخری که نوشتید، یکی از تحقیقات اخیر خانم کملماکره، حالت صورت رو به چهره کامرون دیاز منتقل نمیکنه، فریمی از فیلم مصاحبه رو که بیشترین شباهت (به لحاظ حالت چهره) به تصویر مبدا (گرفته شده از وب کم) داره پیدا میکنه و نشون میده.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.