اولین نیروگاه هسته‌ای شناور در آب ماموریت خود را آغاز کرد

1

دیروز، دولت روسیه اولین نیروگاه هسته‌ای شناور جهان را به آب انداخت تا ماموریت خود را آغاز کند.

کشتی «آکادمیک لومونوسوف» در بندر سن‌پترزبورگ به آب انداخته شد و قرار است عازم بندر مورمانسک شود. ماموریت این نیروگاه هسته‌ای تأمین انرژی مورد نیاز پایگاه‌های نظامی روسیه در شمالگان (ناحیه پیرامون قطب شمال) است. در نهایت قرار است این کشتی سال ۲۰۱۹ در بندر پوک روسیه لنگر بگیرد.

روسیه برای این نیروگاه شناور دو هدف کوتاه‌مدت و بلندمدت تعیین کرده است. در کوتاه‌مدت قرار است تامین‌کننده انرژی بخش ناوگان شمالی روسیه از جمله بیشتر زیردریایی‌های هسته‌ای ارتش این کشور باشد.

به علاوه، نیروگاه هسته‌ای شناور «آکادمیک لومونوسوف» سال ۲۰۱۹ در اقیانوس منجمد شمالی مستقر شده و آب و برق مورد نیاز سکوهای نفتی روسیه را تامین می‌کند. کارکرد دیگر این کشتی هسته‌ای برای نمک‌زدایی آب دریا است.

اما هدف درازمدت روسیه تسلط بیشتر به مناطق قطب شمالی است. روسیه به دنبال ذخایر نفتی و گازی در این منطقه است. گرمایش زمین و ذوب شدن برخی از توده‌ها و کوه‌های یخی قطب شمال، مناطق دسترسی و ترددی جدیدی باز کرده است و روسیه سریعا به دنبال تسلط و احاطه روی این مناطق است.

تسلط بر قطب شمال

بخش بزرگی از ارتش روسیه نیز به تدریج دارد در این مناطق مستقر می‌شود. بنابراین؛ در درازمدت نیازمند تامین انرژی برق و منابع آب خواهند بود. این نیروگاه هسته‌ای شناور می‌تواند نقش تعیین‌کننده و استراتژیکی برای آینده روسیه ایفا کند.

قرار است فعلا این کشتی هسته‌ای به سوی بندر مورمانسک حمل شود و در آن‌جا دو رآکتور هسته‌ای آن سوخت‌گیری می‌شوند. این نیروگاه می‌تواند برق مورد نیاز جمعیتی ۲۰۰ هزار نفری را تامین کند.

ساخت این نیروگاه از سال ۲۰۰۸ آغاز شده است و توانایی حرکت و انتقال به هر نقطه دوردستی روی آب را دارد. بارگذاری راکتورهای این نیروگاه شناور هر ۳۶ ماه یک بار انجام می‌شود و دارای ۷۰ خدمه، ۳۵ تا ۴۰ سال عمر و ۲۱.۵ تن وزن است. به‌علاوه، توان تولید و حمل ۲۴۰ هزار متر مکعب آب شیرین را دارد.

فعالان محیط زیست به شدت با این اقدام روسیه مخالفت کردند و این نیروگاه هسته‌ای شناور روی آب را خطر و تهدیدی آشکار برای اقیانوس‌ها و کره زمین به شمار می‌آورند. این مخالفان از این نیروگاه هسته‌ای به نام‌هایی مانند «تایتانیک هسته‌ای»، «چرنوبیل شناور» یا «چرنوبیل روی یخ» نام می‌برند.

منبع

 
1 نظر
  1. افشین می گوید

    چرنوبیل شناور دیگه عنوان خیلی خوبی نیست. روسها مخترع نیروگاه هسته ای هستند و قطعا خوب بلدند چطوری نیروگاه بسازند و به کار بگیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.