حالا یوتیوب به شما کمک می‌کند کمتر فیلم تماشا کنید

0

یوتیوب اولین اپلیکیشن استریم ویدیویی است که به کاربران امکان تماشای کمتر فیلم را می‌دهد.

در کنفرانس گوگل I/O هفته گذشته، این شرکت از مجموعه‌ای ویژگی‌های کنترلی برای یوتیوب رونمایی کرد که به کاربران اجازه می‌دهند مدت زمان تماشای فیلم‌ را محدود و پیام‌های یادآوری دریافت کنند که بشان پیشنهاد می‌دهد کمی استراحت کنند.

این ویژگی در آخرین نسخه یوتیوب اعمال شده و همراه با چند ویژگی دیگر از جمله محدودسازی اعلان‌ها به ساعت‌های خاصی، امکان کنترل استفاده از اسمارت‌فون و مبارزه با اعتیاد به این دستگاه را فراهم می‌کنند.

با استفاده از ویژگی «Take a Break» در صفحه تنظیمات (Settings) اپلیکیشن موبایل یوتیوب، کاربران می‌توانند به این برنامه بگویند اعلان‌های یادآوری را هر ۱۵، ۳۰، ۶۰، ۹۰ و ۱۸۰ دقیقه نمایش دهد تا آن‌ها تماشای فیلم را متوقف کنند.

هنگامی که این اعلان یادآوری نمایش داده می‌شود؛ فیلم در حال پخش نیز متوقف شده و کاربران می‌توانند از پای تماشای فیلم بلند شوند و پس از مدتی دوباره ادامه فیلم را تماشا کنند.

البته، این انتخاب برای کاربران هم وجود دارد که با بستن پیغام یادآوری، دوباره شروع به تماشای فیلم کنند.

چقدر فیلم تماشا کردم؟

این تنظیم به طور پیش‌فرض خاموش است و استفاده از آن یا انتخاب مدت زمان توقف فیلم اختیاری و کاملا براساس علایق کاربران است. به همین دلیل، تصور می‌شود کاربران زیاد ازش استقبال نکنند و همچنان به تماشای چند ساعته فیلم‌ها ادامه بدهند.

کاربران ایرانی به خاطر محدودیت‌هایی که در دسترسی و تماشای فیلم‌های یوتیوب دارند؛ به طور خودکار و ناخواسته از ویژگی «Take a Break» استفاده می‌کنند و دیگر نیازی به فعال‌سازی این تنظیم ندارند!

یک ویژگی جدید دیگر یوتیوب، خاموش کردن صدای اعلان‌های این برنامه در یک بازه زمانی مشخص است. مثلا کاربران می‌توانند به این اپلیکیشن بگویند از ساعت ۱۰ شب تا ۸ صبح به وقت محلی، صدای اعلان‌ها خاموش شود که مزاحتمی یا حواس‌پرتی برایشان نداشته باشد.

همین‌طور، کاربران می‌توانند به یوتیوب بگویند که تمام اعلان‌های طور روز را به صورت یک‌جا در یک اعلان گردآوری و یک بار در طول روز برایشان ارسال کند. این ویژگی‌ها همگی کمک می‌کنند کاربران کمتر به سراغ چک کردن اسمارت‌فون بیایند و تمرکز و حواس‌شان روی امورات دیگر زندگی باشد.

این تنظیمات همگی اختیاری هستند و کاربران تصمیم می‌گیرند ازشان استفاده کنند یا خیر! یوتیوب نمی‌خواهد چیزی را به زور به کاربرانش تحمیل کند ولی زمینه‌ کنترل و محدودسازی استفاده از اسمارت‌فون را فراهم کرده است.

یوتیوب در حال آماده شدن برای ارایه ویژگی به نام «time watched profile» در منوی Account است. این ویژگی می‌تواند مدت زمان میانگین تماشای روزانه ویدیو را به کاربر گزارش کند. کاربران می‌توانند با این ویژگی متوجه شوند امروز، دیروز، یک هفته گذشته و ماه گذشته چقدر ویدیو تماشا کردند.

تمام این ویژگی‌ها زیرمجموعه تغییراتی است که شرکت گوگل تحت عنوان سلامت دیجیتالی وارد اندروید خواهد کرد تا کاربران بتوانند مدت زمان استفاده از اسمارت‌فون را محدود و کنترل کنند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.