به دنبال هک روتیوب – یوتیوب ملی روس‌ها- و ۳ روز اختلال در آن، روس‌ها متوجه شده‌اند حالا حالاها باید به یوتیوب تکیه کنند

0

پس از یک حمله سایبری، تیم‌های متخصص امنیت سایبری، هفته پیش پس از قطعی سه روزه، دسترسی به سایت میزبانی ویدئویی روسی RuTube دوباره برقرار شد.

مسکو مدت‌هاست که به دنبال بهبود زیرساخت‌های اینترنتی داخلی خود بوده است، حتی در طول آزمایش‌های تابستان گذشته، خود را مدتی از اینترنت جهانی جدا کرده بود، اما از زمانی که غرب شروع به اعمال تحریم‌های بی‌سابقه علیه روسیه به دلیل درگیری در اوکراین کرد، نیاز به تقویت راه‌حل‌های فناورانه بیشتر احساس شد.

صفحه اصلی معمول RuTube، مملو از محتوای ویدیویی، عصر چهارشنبه دوباره بالا آمد. از اوایل صبح دوشنبه، روزی که روسیه سالگرد پیروزی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم را جشن گرفته بود، این سایت غیرقابل دسترسی بود.

RuTube اعلام کرد که از تیمی از مرکز امنیت متخصصان شرکت امنیت سایبری روسی Positive Technologies هم به مدت ۲ روز برای رفع این مشکل استفاده کرده است.

روزنامه ودوموستی به نقل از الکسی نوویکوف، مدیر فناوری‌های مثبت، گفت که RuTube در معرض یک حمله هدفمند با هدف از کار انداختن این سرویس قرار گرفته بود  و با توجه به مقیاس حمله، بررسی و پاسخ به این حادثه ممکن است تا سه هفته طول بکشد.

RuTube اعلام کرده ۹۹.۵ درصد از کتابخانه ویدیویی برای مشاهده کاربران در دسترس قرار گرفته.

همین رخداد نشان می‌دهد که روسیه و یوتوبرهایش چقدر یه یوتیوب وابسته هستند. یوتیوب در روسیه ۹۰ میلیون کاربر ماهانه دارد و درست به خاطر ناممکن بودن کنونی جایگزینی آن است که روسیه هنوز یوتیوب را فیلتر نکرده است، کاری که برای برخی از سرویس‌های اینترنتی دیگر انجام داده است.

آنتون گورلکین، معاون کمیته پارلمانی دومای ایالتی، بر اهمیت محافظت از روتیوب در برابر تلاش‌های هک آتی تأکید کرد. او گفت: «ما به سایت میزبانی ویدئویی ملی قوی خود نیاز داریم.»

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.