نوجوانی که تلویزیون را اختراع کرد – چگونه مزرعهٔ سیب زمینی الهام بخش این موفقیت شد

0

فیلو فارنزورث (philo farnsworth) در نوجوانی، ساعت‌ها به تلویزیون فکر می‌کرد، درست مانند نوجوانان و جوانان دیگر. البته در زمان فیلو، تلویزیون هنوز اختراع نشده بود و به آینده تعلق داشت، اما او برای این که تلویزیون بسازد، چند ایده داشت.

فارنزورث در مزرعه‌ای در آیداهو (idaho) بزرگ شده بود. او آن قدر باهوش بود که در سال اول دبیرستان، ریاضیات نمی‌خواند، بلکه آن را درس می‌داد. فارنزورث شیفتهٔ ارسال عکس‌ها و تصاویر از راه هوا شده بود. او می‌دانست کلید مسئله، یافتن راهی است تا تصویر را به اجزای تشکیل دهنده‌اش تجزیه و آن‌ها را به جریان الکتریکی تبدیل کند، سپس در سوی دیگر آن‌ها را دوباره جمع کند.

در تابستان سال ۱۹۲۱، مزرعهٔ سیب زمینی پدرش را ردیف به ردیف شخم زد، سپس به شیارهای شخم زده نگاهی انداخت. این جا لحظهٔ ” یافتم!” او بود: چه می‌شد اگر می‌توانست نور را در ظرفی توخالی حبس کند و آن را هر بار خط به خط روی پرتو الکترون‌هایی که به طور مغناطیسی منحرف شده بودند، بفرستد؟ پرتو می‌توانست مثل خیش در مزرعه جلو و عقب برود.

او این ایده را روی ورق کاغذی برای معلم شیمی‌اش رسم کرد و او نیز فارنزورث را تشویق کرد تا آن را پیگیری کند. سرانجام ترک تحصیل کرد و به سانفرانسیسکو رفت تا در سن کم نوزده سالگی آزمایشگاهی تاسیس و اختراع خود را تکمیل کند.

اولین طرح فارنزورث که برای معلم شیمی‌اش، جاستین تولمن (jastin tolman) رسم شده بود.

فیلو فارنزورث

فیلو فارنزورث در پانزده سالگی در مزرعه‌ای فکر تلویزیون برقی به ذهنش خطور کرد، اما زیاد متاثر نشوید. چون تا وقتی ۲۱ سالش نشد، اولین تصویر را ارسال نکرد و حق اختراعش را ثبت نکرد!

جالب اینکه فارنزورث اجازه نمی‌داد پسرش، کنت، تلویزیون نگاه کند و خودش نیز فقط یک بار در تلویزیون ظاهر شد.

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.