فروشگاهی در چین مسیر تردد اختصاصی عابرین پیاده خیره به اسمارت‌فون ساخت

0

فروشگاه Bairui Plaza در شهر شی‌ان چین یک مسیر تردد اختصاصی برای افرادی که دارند راه می‌روند اما به صفحه‌نمایش اسمارت‌فون‌شان خیره هستند؛ ساخته تا دیگران مجبور به ایستادن پشت سرشان نباشند.

این مسیر ترددی عابران پیاده که با رنگ متفاوتی از بقیه مسیر متهی به این فروشگاه مجزا می‌شود؛ به افرادی کمک می‌کند که نمی‌توانند سرشان را از توی صفحه‌نمایش گوشی بیرون بیاورند و در حال تماشای یک بازی و فیلم یا تایپ در توییتر و اینستاگرام هستند.

شهرداری شهر شی‌ان سعی کرده با نوشته و رنگ و فضاسازی متفاوتی؛ توجه عابران پیاده را به این موضوع جلب کند که نباید در حین پیاده‌روی از گوشی تلفن همراه هم استفاده کنید و اگر چنین قصدی دارید؛ باید در مسیر ویژه حرکت کنید.

در شهرها و مکان‌های زیادی از کشور چین مسیر ترددی ویژه‌ای برای افرادی موسوم به heads-down tribe (قبیله سر به پایین) یا همان اسمارت‌فون‌بازها ساخته شده است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

این حرکت تنها کمک به حال این افراد نیست و از بسیاری حوادث ناگوار برای دیگران مانند تصادف، افتادن در چاله، خراب کردن وسایل و غیره جلوگیری می‌کند. همین‌طور؛ باعث اسایش افرادی است که دایم پشت سر این اسمارت‌فون‌بازها گرفتار می‌شوند و نمی‌توانند به مسیر خود ادامه بدهند.

در کشور چین؛ گزارش‌های زیادی پیرامون حواس‌پرتی افراد در حین پیاده‌روی یا عبور از خیابان دریافت شده است که غالبا منجر به آسیب‌های جسمی و از دست رفتن سلامتی‌شان می‌شود.

در سال ۲۰۱۴، یک خیابان در جنوب غربی شهر چونگینگ به دو بخش تقسیم شد و فقط در یک طرف آن امکان استفاده از اسمارت‌فون حین راه رفتن وجود داشت. در چین، برخلاف پیاده‌روی برای استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی جرایم سنگینی در نظر گرفته شده است.

راه‌حلی پیش‌گیرانه یا تشدیدکننده؟

برخی از کاربران اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی چین به این مسئله که چنین خطوط و مسیر ترددی می‌تواند افراد heads-down tribe را محافظت کند؛ تردید داشتند.

برخی کاربران اینترنتی چینی اعتقاد دارند چنین خط‌کشی‌هایی تنها می‌تواند احتمال استفاده از تلفن همراه در میان عابرین را افزایش دهد و حتا باعث ایجاد مزاحمت خودشان با یکدیگر شود.

همین‌طور، برخی کاربران اعتراض کردند چرا باید برای افراد heads-down tribe مسیر ویژه‌ای طراحی شود که مخصوص افراد معلول یا کم بینا است. چرا این قشر از جامعه باید مستثنا شوند؟

سخن‌گوی شهر شی‌ان درباره این مسیر تردد اختصاصی به رسانه‌ها گفته است:

«ما حامی عابرین پیاده استفاده‌کننده از اسمارت‌فون نیستیم ولی نمی‌توانیم رفتارشان را کنترل کنیم و مانع بروز حادثه شویم. شما مجاز نیستید در حالی که پیاده‌روی می‌کنید؛ به صفحه‌نمایش گوشی‌تان هم نگاه کنید.»

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید هر ساله نزدیک به ۶۸ هزار عابر پیاده در چین کشته می‌شوند. این آمار کمی بیشتر از یک چهارم ۲۶۰ هزار نفری است که سالانه در حوادث جاده‌ای کشته می‌شوند.

منبع: + و +

   

پستهای اخیر

با این تانک مثل فوت کردن به شمع، به چاه‌های نفت مشتعل کویت فوت می‌کردند تا خاموش شوند!

تصور کنید که شما یک تانک قدیمی روسی را با دو موتور هواپیمای جت و مقدار زیادی آب ترکیب کنید تا یک دستگاه عجیب آتش‌نشانی بسازید که قادر باشد که حتی حریق چاه‌های نفت را خاموش کند! به سال 1991 می‌رویم، در این زمان جنگ خلیج فارس به انتهای خود…

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…

چگونه در اندروید و آیفون تماس‌های مزاحم را مسدود کنیم؟

براساس یافته‌های شرکت The Harris Poll (از طریق Statista)، کلاه‌برداری‌های تلفنی در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۹.۷ میلیارد دلار ضرر زدند. برخی گزارش‌های دیگر هم نشان می‌دهد تا کنون نزدیک به ۲۲ میلیارد ربات تلفن مزاحم در سال ۲۰۲۱ برای کشور ایالات…

این بتن خودترمیم با برهم‌کنش گاز دی‌اکسیدکربن، در ۲۴ ساعت ترک‌های خود را پر می‌کند

در بتن می‌توان ردپای زیادی از کربن یافت. فناوری‌های زیادی به خدمت گرفته می‌شوند تا کارایی بتن را تقویت کرده و باعث دوام بیشتر آن شوند تا به طور غیرمستقیم فواید زیادی برای محیط زیست داشته باشد. یکی از این فناوری‌ها که در سال‌های اخیر مورد…

و حالا دیگر دوربین‌ساز مشهور و باسابقه -لایکا – هم گوشی موبایل اختصاصی خود را رونمایی کرده

لایکا، این شرکت آلمانی کهنه‌کار به سبب صنایع پیشرفته اپتیک و ساختن دوربین‌ها و لنزهای باکیفیت مشهور عام و خاص است. اما این شرکت سرانجام به صرافت ساخت یک گوشی موبایل هوشمند پرچم‌دار افتاده است. این گوشی موبایل Leitz Phone 1 نام دارد.…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.