واقعا می‌شود در دیگران در جهتی که دوست داریم تغییر ایجاد کنیم؟! یک ترفند ساده و عملی

مربیان رهبری دنیا یک فرمول چهار بخشی برای تغییر افکار مردم پیشنهاد می‌کنند

1

اگر شما یک کارآفرین هستید یا یک رهبر کسب‌وکار یا رهبری هر تیمی، مهم‌ترین هنر و شغل شما، توانایی هماهنگ کردن و به نمایش گذاشتن بهترین‌ها در افراد اطراف‌تان است. شما وظیفه تولید نتایج خاصی را دارید و به تنهایی نمی‌توانید این کار را انجام دهید.

وقتی به یکی از این افراد نیاز دارید که یک قدم بزرگ بردارد و انگیزه و هدف کار بیشتری داشته باشد؛ چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ وقتی فردی که سیستم به او وابسته است؛ به جای ارائه راه‌کار و نتایج مورد انتظار، بهانه می‌آورد یا وقتی یکی از اعضای تیم دارای نگرشی متخاصم است و به طور آگاهانه خود را از دیگران دور نگه می‌دارد؛ یا زمانی که یک فرد با توانایی‌ها و استعدادهای استثنایی، به طور کامل از فرصت‌هایش استفاده نمی‌کند؛ واکنش شما چیست؟

بدتر زمانی است که شما استراتژی‌های معمول مانند دادن توصیه، انگیزه، بازخورد و تهدید را امتحان کرده‌اید و بی‌فایده بودند. آن‌ها تغییر نمی‌کنند و شما هر روز ناامیدتر می‌شوید و شاید هم عصبانی به نظر برسید.

حالا، انتخاب‌های شما در این مرحله چیست؟ اکثر مردم از میان سه گزینه، دست به انتخاب می‌زنند: آن‌ها را اخراج کنید؛ یک تنبیه دسته‌جمعی و فیلتر نشده در نظر بگیرید یا سکوت کنید.

«پیتر برگمن» و «هاوی جاکوبسون»، مربیان و متخصصان تدریس رهبری کسب‌وکارها و تیم‌ها در جهان، در کتاب جدید خود به نام «You Can Change Other People: The Four Steps to Help Your Colleagues» رویکرد چهارمی را به اشتراک می‌گذارند؛ فرآیندی چهار مرحله‌ای که به افراد کمک می‌کند تا خودشان تغییر کنند و دیگران را هم تغییر دهند!

ریشه‌های مقاومت در برابر تغییر

نکته اینجا است که مردم در برابر تغییر مقاومت نمی‌کنند؛ بلکه هنگامی مقاومت می‌کنند که می‌فهمند قرار است تغییر کنند.

هنگامی که سعی می‌کنیم افراد را به طور غیرماهرانه‌ای تغییر دهیم؛ وقتی مدام گله و شکایت کرده یا توصیه و سرزنش ناخواسته داریم؛ ناخواسته مقاومت آن‌ها را تحریم می‌کنیم و به عنوان یک منتقد وضع موجود شناخته می‌شویم.

آن چیزی که به گوش آن‌ها می‌رسد؛ خود نقد شما نیست بلکه پیام نقد شما است؛ حالا چه به صورت گفتاری یا ضمنی، اینکه شما بهتر از آن‌ها می‌دانید و برای پیشرفت باید به شما گوش بدهند.

همیشه این رویکرد شکست می‌خورد؛ چون باعث شرم و خجالت مردم می‌شود. شرم یک احساس بازدارنده است. وقتی مردم احساس شرم می‌کنند؛ دست از اقدام برمی‌دارند. از آن‌جایی‌که این یکی از احساساتی است که ما کمترین تمایل را به آن داریم؛ تقریبا اکثر ما برای اجتناب از آن دست به هر کاری می‌زنیم؛ از جمله انکار وجود مشکلی که ممکن است وجود داشت باشد یا انکار تغییر و این‌گونه دشمن تغییر می‌شویم.

مرحله اول: تغییر از یک منتقد به یک متحد

برای کمک به تغییر دیگران چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

اولین و اساسی‌ترین مرحله از چهار مرحله تغییر دیگران، این است که به آن‌ها به عنوان یک متحد نزدیک شود تا به عنوان یک منتقد. آن‌ها به یک متحد اهمیت می‌دهند؛ به ظرفیت او برای تغییر اطمینان دارند و مایل هستند با او همکاری کنند و کمک می‌کنند تا به نقطه بهتری برسند.

متاسفانه، شما همیشه نمی‌توانید فقط انگشتان خود را فشار دهید و تصمیم بگیرید که درک یک نفر که ناامیدتان کرده است را تغییر دهید. تکرار جملات تاکیدی مثبت Stuart Smiley کارساز نخواهد بود؛ در عوض باید با نیت‌های مثبت احتمالی در پشت رفتار آن‌ها ارتباط بگیرید. آن‌ها در تلاش برای رسیدن به چه چیزهای خوبی هستند؟

به یاد داشته باشید که رفتار همه برای آن‌ها منطقی است. همدلی کردن با در نظر گرفتن نیت‌های مثبت آن‌ها، قضاوت‌های شما درباره رفتارهای منفی آن‌ها را بهتر می‌کند و به شما این امکان را خواهد داد تا به عنوان یک متحد نزدیک شوید.

فرمول مجوزگیری

خیلی خوب است که خود را متحد آن‌ها بدانید اما چگونه می‌توانید بفهمید که آن‌ها نیز شما را این‌طور تصور می‌کنند؟ یک آزمون خوب این است که از طرف مقابل برای یک گفت‌وگوی چالشی اجازه بگیرید.

گرفتن اجازه از آن‌ها سخت نیست؛ اگر آن‌ها شما را به عنوان یک متحد قبول کرده باشند و نه یک منتقد! بنابراین، روشی که شما برای آن اجازه می‌خواهید؛ باید تمایل شما را برای شراکت با آن‌ها بیان کند نه اینکه اراده خود را بر آن‌ها تحمیل کنید.

در اینجا سه مرحله فرمول مجوزگیری آمده است:

۱- با همدلی رهبری کنید.

۲- اطمینان حاصل کنید توانایی مقابله با این موضوع را دارید.

۳- برای شرکت در مکالمه اجازه بگیرید.

برای کارمندی که دارای غرور است و از هم‌تیمی‌هایش فاصله گرفته است؛ طرز مطرح کردن فرمول مجوز به این صورت می‌شود: «من می‌دانم که وقتی بهترین ایده‌ها به بالای جدول نمی‌رسند؛ چقدر می‌تواند ناامیدکننده باشد. من دیده‌ام که شما در تیم‌ها واقعا خوب کار می‌کنید. در گذشته، بهترین ایده‌ها را در معرض دید دیگران قرار می‌دادید و براساس آن‌ها عمل می‌کردید. آیا می‌خواهید با هم درباره این موضوع فکر کنیم؟»

غذای آماده

اگر می‌خواهید مردم را با خود همسو کنید و بهترین نسخه آن‌ها را به نمایش بگذارید؛ به گونه‌ای به آن‌ها نزدیک شوید که مقاومت آن‌ها را از بین ببرید. رویکرد خود را از یک منتقد به متحد تغییر دهید و به آن‌ها اجازه دهید تا خودشان به شما اجازه دهند تا آن‌ها را کمک کنید که تغییر کنند و بالاتر بروند. به این ترتیب، می‌توانید دیدگاه و تاثیر خود را در ایجاد یک فرهنگ محیط کاری قدرتمند، فراگیر و جذاب داشته باشید.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

فهرست چیزهایی که تا همین 20 – 30 سال پیش در ایران و جهان معمولی بودند، اما الان کارها و خریدها…

اوضاع اقتصادی کلی دنیا خوب نیست. از یک سو میل و اشتیاق همه به کمتر کار کردن و بیشتر داشتن و به خصوص سخت گرفتن به هم بیشتر شده و از سوی دیگر، درآمدها آنچنان افزایش نیفتاده‌اند. در این میان برخی کشورها با تورم‌های باورنکردنی دست به گریبان…

واقعیت دگرگون: اگر استالین یا تزارها به سبک هنر شوروری یا روس‌ها، ساختمان‌های مهم دنیا را می‌ساختند!

هنر شوروری و روس‌ها و البته خلاقیت‌ها و ظرافت‌ها و جزئیات خودش را دارد. اما در این بین ساختمان‌های زمخت عظیم زیادی هم توسط آنها ساخته شده که بیشتر ابهت و پیشتازی و قدرت را می‌خواستند بنمایانند.حالا تصور کنید که ساختمان‌های مهم دنیا را…

آیا ماری آنتوانت واقعاً گفته بود مردمی که در قطحی نان هستند، کیک بخورند؟! حقیقت درباره یکی از…

این یکی از بدنام‌کننده‌ترین داستان‌های تاریخ است: روایت این است که ملکه ماری آنتوانت وقتی شنید که دهقانان فرانسوی آنقدر فقیر شده‌اند که توانایی خرید نان ندارند، پاسخ داد: "بگذارید کیک بخورند." این افسانه برای قرن‌ها نقل شده است و به این…

آخرین «نمونه» مقاوم – هر یک از اینها، آخرین چیزهای سالم به جا مانده در طول تاریخ هستند

از برخی جنبه‌های تاریخی چیزهای قالب توجهی به جا مانده، مثلا هزاران سکه از یک دوره تاریخ یا ده‌ها زره یا شمشیر یا کتاب‌های پوستی فراوان. اما برخی چیزها هم آنقدر نادر از بلایایی طبیعی و فساد و آتش‌سوزی‌های در امان مانده‌اند که تبدیل به آخرین…

تصور واقعیت دگرگون به کمک میدجرنی – گالری عکس

تاریخ دگرگون یک ژانر جذاب است که به بررسی چگونگی تغییر مسیر تاریخ در صورت رخ دادن برخی رویداد‌های کلیدی به گونه‌ای متفاوت می‌پردازد.یک تغییر جزئی یا یک واگرایی عمده می‌تواند تخیل ما را به کار بیندازد تا آینده‌ای کاملا متفاوت که الان جزو…

مردان خوش‌لباس و خوش‌تیپ سال‌ها و دهه‌های آینده احتمالا چه لباس و آرایش موی سر و صورتی خواهند داشت

پیشبینی مد بسیار دشوار است. در داستان‌های علمی تخیلی گاهی چیزهایی در مورد آنها می‌خوانیم. مثلا سرهای تراشیده شده‌ای که جواهرات بر فرق سر دوخته شده‌اند یا خالکوبی‌ها.اما با توجه به تغییرات اقلیمی و درگیری‌ها و وسایل فناورانه‌ای که در حال…
منبع inc
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / زانوبند زاپیامکس / لیزر فوتونا / زانوبند زاپیامکس /بهترین مرکز لیزر ساری /داروخانه تینا /خرید مواد اولیه آرایشی در شیمی سنتر /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس /ویکی درمان /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /
1 نظر
  1. امید می گوید

    فقط به‌ مرحله اول اشاره شده. ۳ مرحله دیگه کو؟!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5