شیائومی سه کارخانه جدید ساخت اسمارت‌فون در هند راه‌اندازی کرد؛ کوچ کارخانه‌های مونتاژ گوشی از چین به هند و الگویی که می‌تواند سرمشق ایران باشد

1

شیائومی به ابتکار و درخواست دولت هند، مونتاژ اسمارت‌فون در خاک این کشور را از سال ۲۰۱۵ آغاز کرد.

اکنون، شیائومی خبر داد ساخت سه کارخانه جدید در هند برای پاسخ‌گویی به تقاضاهای بازار و فروشندگان افتتاح شده و شروع به کار کردند. شیائومی این خبر را در اجلاس Supplier Investment Summit خود اعلام کرد.

هدف از این نشست، بررسی پیچیدگی‌ها و چالش‌های کارخانجات و تولید در خاک هند است. شیائومی می‌خواهد برخی سرمایه‌گذاران و شرکای خود را ترغیب کند تا برخی قطعات و مواد اولیه ساخت گوشی‌ها را در هند تولید و تامین کنند.

در حال حاضر، بسیاری از تولیدکننده‌های گوشی تلفن همراه مانند شیائومی، سامسونگ و دیگر اندرویدسازها؛ کارخانه‌هایی در هند برای ساخت و مونتاژ اسمارت‌فون دارند. این اسمارت‌فون‌ها به طور مستقیم به دست فروشندگان محلی می‌رسند ولی مواد اولیه و قطعات آن‌ها باید از خارج از هند تامین شود.

اکوسیستم شیائومی

شیائومی می‌خواهد این اکوسیستم را تغییر بدهد و با تشویق و حمایت برخی سرمایه‌گذاران و تامین‌کنندگان قطعات، موارد اولیه مونتاژ و ساخت اسمارت‌فون‌ها هم در خاک هند انجام شود.

نزدیک به ۵۰ تامین‌کننده دارند با شرکت شیائومی همکاری می‌کنند. باید تمامی این شرکت‌ها با هم تصمیم بگیرند که در خاک هند کارخانه و فروشگاه داشته باشند تا شیائومی به هدف‌اش برسد. این حرکت نیازمند سرمایه‌گذاری ۲.۵ میلیارد دلاری در هند و ایجاد بیش از ۵۰ هزار فرصت شغلی است.

بنابراین؛ این حرکت شیائومی، هدفی بزرگ و بلندپروازانه برای این شرکت است. یکی دیگر از چالش‌‌های شیائومی؛ نیروی کار ماهر و آموزش‌دیده برای مونتاژ و ساخت اسمارت‌فون در کارخانه‌ها است.

شیائومی اولین کارخانه را با همکاری فاکسکان در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی کرد. دومین کارخانه در سال ۲۰۱۷ و با همکاری Hipad Technologies برای ساخت پاوربانک راه‌اندازی شد.

شیائومی می‌گوید بیش از ۹۵ درصد اسمارت‌فون‌های این کارخانه‌ها در همان خاک هند به فروش می‌رسند. یعنی غالب گوشی‌های سری Redmi این شرکت در هند تولید و همان‌جا هم به فروش می‌رسند. گوشی Mi Mix 2 کمتر از ۵ درصد بازار شیائومی در هند را تشکیل می‌دهد.

این سیاست و اکوسیستم برای شیائومی صرفه‌جویی مالی بسیار زیادی دارد و اجازه می‌دهد قیمت تمام شده اسمارت‌فون‌هایش را کاهش دهد. بازارهایی مانند هند نیازمند گوشی‌های ارزان‌قیمت هستند و حجم تقاضای زیادی دارند.

چرا ایران نه؟

به نظر می‌رسد این الگوی توسعه و رشد که در کشورهای چین و هند پیاده‌سازی شده است؛ می‌تواند برای ایران هم سرمشق و مفید باشد.

تا چند سال پیش؛ کارخانه‌های چینی مونتاژگر و سازنده اسمارت‌فون‌های رده بالا و متوسط شرکت‌های مطرح تولیدکننده موبایل بودند. اپل، سامسونگ، ال‌جی، اچ‌تی‌سی، سونی و نام‌های مطرح دیگری اسمارت‌فون‌های خود را در خاک چین ساخته و به دنیا صادر می‌کردند.

کم‌کم همین کارخانه‌ها و شرکت‌های چینی توانستند فناوری‌ها و خلاقیت خود را توسعه بدهند و به سازنده بهترین گوشی‌های ارزان‌قیمت ولی با کیفیت بالا تبدیل شوند. برای مثال، می‌توان به شیائومی، اوپو، وان‌پلاس و غیره اشاره کرد.

حالا، شاهدیم که کشور هند به محلی برای مونتاژ و ساخت اسمارت‌فون بدل شده است؛ اگرچه فعلا در حد نیاز بازارهای محلی است. از آن سو؛ چینی‌ها به صادرکننده اسمارت‌فون‌های رده بالا تبدیل شدند.

این الگو می‌تواند در ایران هم پیاده‌سازی شود و به نظر می‌رسد هم از نظر نیروی کار و هم از نظر کارخانه‌های مونتاژ و سازنده؛ سرمایه‌گذار و مواد اولیه غنی باشد.

ایران می‌تواند با کارخانه‌های مونتاژ آغاز کند و کم‌کم با کسب دانش و تجربه به سازنده اسمارت‌فون برای خودش و بازارهای منطقه تبدیل شود.

راهی که متاسفانه هیچ‌گاه توسط شرکت‌های ایرانی تولیدکننده محصولات دیجیتالی طی نمی‌شود و برعکس می‌خواهند یک شبه با وضع قوانین گمرکی، برخی دستورالعمل‌ها و رانت‌های دولتی، جلوگیری از ورود جنس خارجی و حمایت‌های رده‌های بالای اقتصادی به یک فروشنده بزرگ و سودده تبدیل شوند.

منبع

 
1 نظر
  1. safilo می گوید

    با سلام
    واقعا از سر تیتر انتخابیتون سپاسگزاری می کنم
    واقعا چرا کشور ما نه ؟ هم از نظر نیروی کاری و هم مواد اولیه و خیلی افسوس…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.