چگونه شیائومی پادشاهی اسمارت‌فون‌ها در بازار هند را از سامسونگ ربود؟

1

شیائومی در سال ۲۰۱۶ فقط ۳ درصد بازار اسمارت‌فون‌های هند را در اختیار داشت ولی در پایان سال ۲۰۱۹ به سهمی ۳۰ درصدی از این بازار رسیده است؛ یعنی پایان پادشاهی سامسونگ بر این بازار ولی می‌تواند هنوز هم موفق‌تر باشد؟

۵ سال پیش هیچ‌کسی تصور نمی‌کرد روزی سامسونگ در رتبه دوم پرفروش‌ترین اسمارت‌فون‌ها در بازار هند قرار بگیرد و یک شرکت چینی گوی سبقت را از این غول بزرگ کره‌ای برباید.

سامسونگ برای سال‌های طولانی صاحب اول و آخر بازار هند بود. انواع گوشی‌های تلفن همراه این شرکت در بازار هند فروش می‌رفتند و مردم به خریدشان بسیار مشتاق بودند. سامسونگ به خوبی الفبای موفقیت در این بازار را یاد گرفته بود و گوشی‌هایی با مشخصات و قیمت درخواستی هندی‌ها تولید می‌کند.

اما در همین خلال، یک شرکت چینی ناشناخته در سال ۲۰۱۶ اقدام به تاسیس یک کارخانه و نمایندگی در کشور هند برای تولید تلفن همراه کرد. در آن زمان، شیائومی برای چینی‌ها یک برند تازه شناخته شده بود ولی برای هندی‌ها هیچ معنایی نداشت جز گوشی‌هایی مشابه آیفون برای افراد فقیر!

شیائومی با سری گوشی‌های ردمی ۱۰۰ و ۲۰۰ دلاری وارد بازار هند شد. اسمارت‌فون‌هایی که مشخصات یک گوشی ۵۰۰ دلاری سامسونگ را داشتند و به همان کیفیت کار می‌کردند ولی از نظر قیمتی چند برابر کمتر!

در همان سال ۲۰۱۶، سهم شیائومی از بازار هند به ۳ درصد افزایش یافت ولی در طرف مقابل، سهم بازار سامسونگ نزدیک به ۲۵ درصد بود. شیائومی سعی می‌کرد در این بازار فروش آنلاین داشته باشد ولی بخش وسیعی از کشور هند هنوز برای فروش آنلاین آمادگی نداشت.

سامسونگ با اتکا به نمایندگی‌های فروش سنتی و شبکه توزیع بسیار قوی خود بر بازار تسلط داشت و هنوز فروش بیشتری به جیب می‌زد.

شیائومی کم‌کم رویه بازار را تغییر داد. راه‌اندازی کارخانه‌های بیشتر، عرضه گوشی‌های ارزان‌قیمت بسیار شیک با قیمت مناسب و افزایش نمایندگی‌های فروش باعث شدند که اکنون در پایان سال ۲۰۱۹، سهمی ۲۸ درصدی از این بازار داشته باشد؛ درحالی‌که سهم سامسونگ ۲۵ الی ۲۶ درصد است.

البته، در این آمارها فقط فروش گوشی ملاک قرار گرفته است و از فروش تجهیزات جانبی، قطعات موبایل، شیشه گوریلاگلاس، نمایشگر و دوربین خبری نیست. شاید با احتساب این‌ها، هنوز سامسونگ در این بازار برنده واقعی باشد.

جنگ برندهای چینی در سرزمین هزار ادیان

حقیقت بزرگ این است که حدود ۶۶ درصد بازار گوشی‌های کشور هند دست برندهای چینی است. شیائومی برند اول این بازار در میان چینی‌ها هم هست. گوشی‌های این برند به قدری ارزان ولی خوش ساخت و با کیفیت بودند که در ابتدا هندی‌ها باورشان نمی‌شد و به دیده تردید گوشی‌های شیائومی را به دست می‌گرفتند.

شیائومی برنامه مدون و حساب شده‌ای برای بازار هند داشت. این شرکت در ابتدا سعی کرده فروش آنلاین اسمارت‌فون‌ها را تصاحب کند. در سال ۲۰۱۷، از هر دو گوشی آنلاینی که خریداری می‌شد؛ یک گوشی سهم شیائومی بود.

در فاز بعدی، سراغ خرده‌فروشی‌های بزرگ آفلاین در شهرهای پر جمعیت رفت و قراردادهای اشتراکی با آن‌ها بست. سپس، سراغ فروشگاه‌های خانگی در شهرهای درجه ۲ و ۳ کشور هند رفت. یکی پس از دیگری، بازارهای مختلف به تصاحب شیائومی درمی‌آمدند و هیچ کاری از سامسونگ ساخته نبود.

شیائومی در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۳۶.۹ میلیون گوشی هوشمند در بازار هند فروخته است. رشد بازار این شرکت هنوز ادامه دارد و به نظر می‌رسد باید منتظر فتح قله‌های بیشتری باشیم.

ولی بازار هند از روش‌های غیرمنطقی و اصولی در فروش تلفن هوشمند پیروی می‌کند که باعث می‌شوند یک دفعه بازی برای یک برند برعکس شود. ممکن است در سال ۲۰۲۰ شاهد اتفاقات دیگری در این بازار باشیم و برندهایی مانند هواوی، ویوو یا اوپو از شیائومی پیشی بگیرند.

سهم بازار سامسونگ در سال ۲۰۱۹ از ۲۳ به ۲۶ درصد افزایش پیدا کرده است. سامسونگ بازار خودش را دارد و به این زودی‌ها از این بازار بیرون رانده نمی‌شود و حتی ممکن است رشد فروش داشته باشد ولی برندهای چینی سهم‌های بالاتری نصیب خود کردند.

در نهایت، شیائومی چشم‌انداز بزرگی در بازار هند می‌بیند و به همان اندازه باید آمادگی مقابله با تهدیدات و مخاطرات این بازار را داشته باشد.

منبع

 
1 نظر
  1. مصی ترابی می گوید

    از گوشی های شیاوومی خرید کردم
    قیمت مناسب تری دارند در مقایسه با سامسونگ ها
    از نظر امکانات هم در یک بازه قیمتی با برند ها برتر هستند
    تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.