آیا «سرفیس فون» مایکروسافت خارق‌العاده‌ترین اسمارت‌فون دنیا است و باعث انقلابی در بازار موبایل و تبلت می‌شود؟

2

چند هفته پیش از شایعات پیرامون یک دستگاه مایکروسافت به نام «سرفیس‌ فون» نوشتیم. هرچه به سال ۲۰۱۸ نزدیک‌تر می‌شویم؛ این شایعات بیشتر شده و دارند «سرفیس فون» را به یک اسطوره تبدیل می‌کنند.

اگر شایعات پیرامون سرفیس فون واقعیت داشته باشند؛ مایکروسافت می‌خواهد شگفتی‌آفرین‌ترین گوشی سال را عرضه کرد. اسمارت‌فونی که شاید بازار موبایل را دگرگون کند و یک سر و گردن از اسمارت‌فون‌های پرچم‌دار پیش از خودش بالاتر باشد.

مایکروسافت هنوز درباره سرفیس فون سکوت کرده و هیچ‌کدام از شایعات مطرح شده را تایید نمی‌کند ولی از سوی دیگر به طور ضمنی تایید کرده است که در آینده نزدیک با یک اسمارت‌فون متفاوت دوباره به بازار موبایل بازمی‌گردد.

آخرین پتنت مایکروسافت یک دستگاه همراه را نشان می‌دهد که دو صفحه‌نمایش داشته و به وسیله یک لولا به یکدیگر متصل شده‌اند. این لولا موجب می‌شود دستگاه هم به داخل و هم به خارج باز و بسته شود.

اگر این پتنت مربوط به سرفیس فون باشد؛ باید انتظار داشت یک گوشی بسیار متفاوت با اسمارت‌فون‌های بازار را شاهد باشیم. یک گوشی منحصر‌به‌فرد و چندکاربره که می‌تواند تبلت هم شود.

گوشی که دوست داریم مایکروسافت معرفی کند

مایکروسافت در مراسم ComputerWorld اخیر نیز از یک لپ‌تاپ مفهومی به XO 2.0 در پروژه «یک لپ‌تاپ برای هر کودک» رونمایی کرد. دستگاه XO 2.0 یک لپ‌تاپ لمسی است که به چند روش باز و بسته می‌شود. این لپ‌تاپ را می‌توان به صورت یک تبلت، نوت‌بوک، کتاب و دو صفحه‌نمایش مشابه هم استفاده کرد.

متاسفانه هیچ‌گاه XO 2.0 پا به دنیای واقعی نمی‌گذارد و به طور انبوه عرضه نخواهد شد ولی شاید ایده‌ و ثبت اختراع پشت سر آن برای سرفیس فون استفاده شود.

دیوید بریر؛ براساس شایعات سایت‌های مختلف و چشم‌اندازی که سخنان مدیران مایکروسافت و پتنت‌های این شرکت نشان می‌دهند؛ طرح‌های مفهومی از سرفیس فون کشیده و در حساب کاربری توییتر خود منتشر کرده است.

نیازی به گفتن نیست که طرح‌های مفهومی این طراح به شدت آینده‌نگرانه هستند و شاید به این زودی‌ها چنین دستگاهی وارد بازار نشود. درست همانند زمان‌بندی مایکروسافت که برنامه‌ای برای معرفی یک سخت‌افزار غیرمنتظره در اوایل سال ۲۰۱۸ ندارد.

مایکروسافت چندین بار شانس خود را در بازار موبایل آزموده و دیگر نمی‌خواهد دوباره شکست بخورد. بنابراین؛ سعی می‌کند سر فرصت و با تمرکز کامل بهترین دستگاهی که دنیا انتظار دارد را معرفی کند. به همین دلیل، شاید سرفیس فون یک سال یا دو سال دیگر معرفی شود.

در بازار شاهد کاهش محبوبیت تبلت‌ها و افزایش طرفداران گوشی‌های صفحه‌نمایش بزرگ هستیم. تبلت‌هایی مانند iPad Pro و Google Pixel C هنوز هم خوب فروش می‌کنند ولی کلا تمایل کاربران به دستگاه‌های چندمنظوره است. به همین خاطر، مایکروسافت هم به دنبال ساخت دستگاهی است تا کارکردهای تبلتی هم داشته باشد.

شایعات می‌گویند که سرفیس فون با سیستم‌عامل اندرومدا و معماری پردازنده‌های آرم عرضه می‌شود. همین‌طور، انتظار می‌رود سیستم دوربین این گوشی متفاوت از سیستم‌های رایج بازار باشد.

پیش‌بینی می‌شود نمایشگر اولد، درگاه USB-C و قلم نوری دیگر ویژگی‌های سرفیس فون خواهند بود.

   
2 نظرات
  1. علی عزتی می گوید

    من هنوز هم گوشی ویندوز فونی خودم رو دارم و از کار باهاش لذت میبریم کاش هرچه زور تر ارائه بشه و یه تکونی بخوره بازار گوشی های ویندوزی

  2. Aio می گوید

    امیدوارم حکایت آیفون نشه!قبل از معرفی اونقده توقعات رو بالا میبرن که بهت حس وقوع یه انقلاب تو فناوری میدن و بعد معرفی همه سرخورده میشن بابت تکراری بودنش..
    البته نیمه پر لیوان هم اینه که لپ تاپ ویندوزیم رو بی کم کاست تو قالب یه اسمارت فون که تو جیب جا میشه:D ببینم که صددرصد یه انقلابه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.