چگونه با دوربین گوشی موبایل از ماه کامل عکس‌های خارق‌العاده بگیریم؟ تنظیمات مورد نیاز

ویرایشگر عکس نشریه گاردین استرالیا ترفندها، بایدها و نباید عکاسی از ماه را می‌گوید

0

وقتی ماه کامل در آسمان ظاهر می‌شود؛ بسیاری از افراد سریعا گوشی‌های تلفن همراه خود را بیرون آورده و سعی می‌کنند یک عکس شگفت‌انگیز برای اینستاگرام بگیرند. اما متاسفانه، ماه برای عکاسی یک سوژه چالش‌برانگیز است و به راحتی نمی‌توان از ماه کامل عکس خوب گرفت.

اینجا دو دلیل عمده وجود دارد: نخست، بسیار دور است مگر اینکه لنز تله‌فوتو داشته باشید که باعث می‌شود ماه نزدیک‌تر از آن چیزی که هست؛ به نظر برسد و همیشه یک قرص درخشان و عالی در عکس ظاهر شود.

دوم، عکاسی در شب واقعا دشوار است. دوربین‌های حرفه‌ای به شما امکان می‌دهند ISO یا درجه حساسیت لنز را تغییر دهید تا بتوانید در شرایط نوری کم و بدون از دست دادن کیفیت تصویر، عکاسی کنید.

اما در گوشی تلفن همراه خودمان چگونه باید این تنظیمات را اعمال کرده و از ماه کامل یک عکس خاطره‌انگیز و عالی بگیریم؟ اصلا می‌توانیم از دوربین گوشی خود برای عکاسی از ماه استفاده کنیم؟

اپلیکیشن دوربین حرفه‌ای؛ عنصر دوم

قطعا جواب مثبت است ولی باید به جای استفاده از اپلیکیشن دوربین پیش‌فرض اندروید و iOS، یک اپلیکیشن دیگر را دانلود و از طریق آن عکاسی کنید. برخی از اپلیکیشن‌های دوربین به شما اجازه می‌دهند درجه حساسیت لنز را افزایش دهید یا در نور کم عکاسی کنید.

پیشنهاد می‌کنم در کادر تصویر خود علاوه بر قرص کامل ماه، یک سوژه یا عنصر دیگر را هم جای دهید. مثلا همزمان با ماه یک پل زیبا، یک کوه یا مشابه این‌ها را هم عکاسی کنید تا بیننده تصور کند ماه پس‌زمینه سوژه شما است و برای چشم‌انداز استفاده شده است. این تصاویر همیشه جالب‌تر به نظر می‌رسند.

اما با وجود استفاده از اپلیکیشن‌های حرفه‌ای دوربین روی گوشی موبایل، باز هم ممکن است نتیجه کار ناامیدکننده باشد یا حداقل آن چیزی که انتظار داشتید؛ نباشد.

برای گرفتن یک عکس شگفت‌انگیز از ماه، واقعا نیاز به یک لنز تله‌فوتو یا قابلیت بزرگ‌نمایی اپتیکال دارید. هرچه این بزرگ‌نمایی اپتیکال بیشتر، بهتر است. اگر یک دوربین حرفه‌ای برای عکاسی از ماه تهیه کردید؛ بهتر است یک سه پایه و تایمر تاخیر سه ثانیه‌ای نیز برای فشردن شاتر آماده کنید تا از لرزش دست و دوربین جلوگیری شود. این وسایل نه تنها کمک می‌کنند تا قرص کامل ماه را در قاب دوربین قرار دهید؛ بلکه تصویری واضح و با تمام جزئیات ثبت می‌کنند.

تنظیمات دوربین برای عکاسی از ماه

تنظیمات شما بسته به کیفیت دوربینی که استفاده می‌کنید؛ تغییر خواهد کرد. شما باید سعی کنید ISO را روی ۱۰۰ تنظیم کنید که بالاترین کیفیت تصویر را در سطح دوربین خود داشته باشید.

حتما فرمت تصویر را روی RAW قرار دهید تا بتوانید یک فایل بزرگ بگیرید و کیفیت و جزئیات در آن گنجانده شوند.

هنگام فشردن کلید شاتر دیافراگم دوربین مهم نیست. بنابراین آن را حدود f8 قرار دهید.

چه کسی از ماه کامل می‌تواند جذاب‌تر باشد؟ من این عکس از مت کاردی Glastonbury Tor سال ۲۰۱۵ را می‌پسندم و عاشقش هستم:

کاردی با استفاده از ترکیب، فاصله کانونی و یک قاب‌بندی بسیار خوب توانسته است این تصویر تاثیرگذار از کره ماه را ثبت کند. اندازه ماه کاملا با اندازه مردم که در کنار هم هستند؛ تطابق دارد و به نظر می‌رسد جهانی دیگر است.


منبع theguardian
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.