حالا مرورگر کروم می‌تواند بدون گذرواژه به سایت‌ها و سرویس‌ها لاگین کند

0

شرکت گوگل مرورگر کروم ۶۷ را برای سیستم‌های دسکتاپ منتشر کرد. کروم جدید به ویژگی WebAuthn API برای عبور از گذرواژه‌ها و استفاده از مکانیزم‌های احرازهویت بیومتریک مجهز شده است.

ویژگی WebAuthn به کاربران اجازه می‌دهد بدون نیاز به گذرواژه یا وارد کردن نام کاربری و رمزعبور وارد سایت‌ها و سرویس‌های آنلاین شوند.

استاندارد Web Authentication امکان لاگین بدون گذرواژه را فراهم کرده که در ماه مارس توسط موسسه‌های FIDO Alliance و سپس W3C برای برنامه‌های کاربردی وب منتشر شد.

این استاندارد به کاربران اجازه می‌دهد بدون نیاز به وارد کردن گذرواژه یا حتا به یادآوری و به‌خاطرسپاری آن، به هر نوع سایت و سرویس‌های آنلاین و اعتباری لاگین کنند.

البته، کاربران نیاز به یک حافظه فلش سخت‌افزاری مانند YubiKeys به عنوان کلید دارند. همین‌طور، می‌توانند از سیستم‌های اسکنر اثرانگشت یا سیستم تشخیص چهره برای لاگین استفاده کنند.

استاندارد و ویژگی WebAuthn با هدف کاهش تهدیدات و خطرات لو رفتن گذرواژه و اطلاعات لاگین کاربران برای سایت‌ها و سرویس‌های مختلف توسعه و منتشر شده است. هکرها دیگر نمی‌توانند در این سیستم، گذرواژه‌های کاربران را سرقت کرده و بعد به راحتی وارد یک سایت اعتباری شوند.

سازگاری بیشتر کروم با دستگاه‌های واقعیت مجازی

دیگر ویژگی بهبود یافته در کروم ۶۷، قابلیت Site Isolation است. این قابلیت امکان اجرای مجزا و ایزوله یک سایت در یک برگه را بدون ارتباط با دیگر برگه‌ها و سایت‌های بازدیدشده روی مرورگر وب فراهم می‌کند.

به علاوه، کروم جدید با Generic Sensor API سازگاری بیشتری با محیط‌های واقعیت مجازی پیدا کرده است. به این ترتیب، هدست‌های VR و دستگاه‌های ردگیری تناسب اندام بهتر از گذشته می‌توانند با مرورگر کروم جفت و اجرا شوند.

کروم در تلاش است میان سیستم‌های دسکتاپ و گجت‌های کوچک پوشیدنی و غیره هماهنگی بیشتر به وجود بیاید. در کروم ۶۷ چندین باگ امنیتی هم رفع شدند و گوگل می‌گوید امنیت بهتری در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

پیش از این فایرفاکس ۶۰ اولین مرورگر وبی بود که از ویژگی WebAuthn برخوردار شده و در پلتفرم‌های ویندوز، لینوکس، مک و اندروید به کاربران اجازه استفاده از مکانیزم‌های احرازهویت بیومتریک را داده است. مرورگر کروم و اج مایکروسافت در گام‌های بعدی به این سیستم مجهز شدند.

گوگل کروم هم به تدریج برای پلتفرم‌های اندروید، مک و لینوکس با ویژگی WebAuthn منتشر خواهد شد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.