متوسط سرعت جهانی اینترنت طی یک سال گذشته ۲۳ درصد افزایش یافته است، ایران در رتبه تاسف‌بار ۱۴۵ دنیا!

0

فناوری‌هایی مانند فیبر نوری و ۵G باعث شدند افزایش سرعت اینترنت سرویس‌دهنده‌های کابلی یا موبایل را از یاد ببریم.

اطلاعات جدید موسسه M-Lab نشان می‌دهد که در یک سال گذشته، متوسط سرعت اینترنت در سراسر جهان ۲۳ درصد افزایش پیدا کرده است. سرعت اتصال هر کاربر از ۷.۴ مگابیت در سال ۲۰۱۷ به مرز ۹.۱ مگابیت در امسال رسیده است.

موسسه M-Lab با همکاری گوگل، پرینستون و گروه‌هایی مانند Open Technology Institute مطالعات جدیدی روی سرعت اینترنت انجام داده و تصویری کاملا متفاوت از وضعیت اینترنت در کشورهای مختلف جهان ارایه می‌کند.

این موسسه در بازه زمانی ۳۰ می ۲۰۱۷ تا ۲۹ می ۲۰۱۸ متوسط سرعت بیش از ۱۶۳ میلیون کاربر یا کانکشن مجزا را اندازه‌گیری و جمع‌آوری کرده است. نتیجه کلی این تحقیق نشان می‌دهد سرعت اینترنت برای هر کاربر ۲۳ درصد افزایش پیدا کرده است و سرویس‌دهنده‌های اینترنت کابلی در این مدت تلاش کردند سرعت‌ها را بهبود دهند.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

همچنین این تحقیق به ما می‌گوید کشور ایالات متحده از ۲۱ امین کشور سریع دنیا در سال ۲۰۱۷ به ۲۰ امین کشور پرسرعت اینترنت در سال جاری تبدیل شده است. سرعت متوسط هر اتصال اینترنت از ۲۰ مگابیت در سال گذشته به ۲۶ مگابیت در امسال رسیده است که می‌تواند خبری خوش برای کاربران ساکن در این کشور باشد.

پرسرعت‌ها سریع‌تر شدند؛ کم‌سرعت‌ها هنوز درجا می‌زنند

جالب است که در این فهرست، کشور سنگاپور بالاترین اتصال اینترنت را دارا است و توانسته از ۵۵ مگابیت در سال ۲۰۱۷ به ۶۰ مگابیت برسد. کشور دانمارک در رتبه سوم قرار دارد و توانسته سرعت هر اتصال کاربر را ۱۰ مگابیت افزایش دهد. در این کشور، متوسط سرعت اینترنت در سال ۲۰۱۷ برابر ۳۳ مگابیت بوده که اکنون به مرز ۴۳ مگابیت رسیده است.

در این میان، سرعت اینترنت برخی کشورها هم کاهش پیدا کرده است. کشور چین در سال ۲۰۱۷ جایگاه ۱۳۴ جدول را داشته که امسال به جایگاه ۱۴۱ تنزل پیدا کرده است. سرعت دانلود در این کشور فقط ۲.۴ مگابیت است.

سوریه و سومالی کمترین کشورها از نظر متوسط سرعت دانلود هستند. سرعت اینترنت در این دو کشور زیر ۱ مگابیت است.

کشور ایران در نقشه سرعت اینترنت سایت M-Lab جایگاه ۱۴۵ جهان با متوسط سرعت ۲.۲ مگابیت را دارا است. در سال ۲۰۱۷، متوسط سرعت هر اتصال ۱.۵۶ مگابیت بوده است و ایران ۱۲ رتبه هم تنزل درجه داشته است که نشان از تلاش بیشتر کشورهای دیگر دارد.

افزایش ۲۳ درصدی سرعت اینترنت طی یک سال می‌تواند چشم‌انداز خوب و مثبتی از وضعیت اینترنت کل جهان نشان بدهد ولی واقعیت این است که فقط سرعت اینترنت در کشورهایی که همیشه اتصال‌های سریعی داشتند؛ افزایش یافته است. کشورهای با سرعت اینترنت کند، جهش ۲۳ درصدی نداشتند و هنوز درجا می‌زنند یا اینکه افزایش سرعتی بسیار کم را تجربه کردند.

کشورهایی مانند ایالات متحده، اروپا و کشورهای دارای مناطق اقتصادی پویا در جنوب شرق آسیا مانند سنگاپور، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و هنگ‌کنک از اینترنت باندپهن سریعی استفاده کرده و هر ساله شاهد افزایش سرعت قابل توجهی هستند.

این موضوع نشان می‌دهد که میان سرعت اینترنت و وضعیت اقتصادی کشورها یک رابطه مستقیمی وجود دارد. همان‌طور که خوشحالیم سرعت اینترنت در یک سال گذشته، ۲۳ درصد افزایش یافته است ولی نباید فراموش کنیم که در همه کشورهای جهان چنین رشدی را شاهد نبودیم و نگران اینترنت پرسرعت در کشورهای دارای رکود اقتصادی باشیم.

منبع

   

پستهای اخیر

۱۳ پارادوکس عجیب و تفکربرانگیز زندگی مدرن که که یک کاربر توییتر فهرست کرد

ما تصور می‌کنیم که توییتر، جایی برای نوشتن مطالب عمیق و طولانی نیست. اما گاهی رشته‌توییت‌هایی هم توسط کاربران ایرانی و هم فرنگی گذاشته می‌شود که بسیار جذاب هستند. مثلا حدود یک هفته قبل یک کاربر توییتر به نام دیوید پرل، یک رشته توییت جالب…

حالا دیگر کاربران نسخه دسکتاپ اسپاتیفای هم می‌توانند قطعات موسیقی را دانلود کنند تا آفلاین از طریق…

اسپاتیفای مدت‌هاست که شیوه گوش کردن به موسیقی را تغییر داده است و به کمک آن می‌شود به صورت قانونی و بدون نقض کپی رایت به اقیانوسی از موسیقی‌ گوش کرد. البته ما کاربران ایرانی هنوز از عهد آنالوگ و دانلود بیرون نیامده‌ایم. یعنی هنوز همان…

اطلاعات عمومی کاربران کلاب‌هاوس به صورت تجمیع‌شده منتشر شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون…

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از انتشار رایگان و آزاد اطلاعات عمومی کاربران در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس شامل اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر داده‌اند. این اطلاعات…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

جدیدترین دستاورد شرکت نورا لینک ایلان ماسک: میمونی که با کمک یک تراشه کاشتنی در مغز بازی «پونگ»…

استارتاپ Neuralink ایلان ماسک ویدئویی از یک میمون منتشر کرده که با تسلط کامل و براساس دستورات ذهنی‌اش دارد پونگ بازی می‌کند. این تازه‌ترین دستاورد نمایشی از پروژه «brain-machine interface» قابل کاشتن است که شرکت نورالینک از سال ۲۰۱۷ در…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.