پنل‌های خورشیدی با کمک باکتری‌ها می‌توانند در روزهای ابری هم برق تولید کنند

0

محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا، توانستند سلول‌های خورشیدی جدیدی بسازند که می‌توانند نور خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند. البته، این سلول‌های خورشیدی مبتنی بر باکتری هستند و از مکانیزم‌های الکتریکی رایج در سلول‌های خورشیدی بازار استفاده نمی‌کنند.

امروزه، بسیاری از باکتری‌ها توانایی تبدیل نور خورشید به انرژی برق را با استفاده از فتوسنتز دارند. این تبدیل انرژی به لطف ترکیبات شیمیایی است که باکتری‌ها تولید می‌کنند. البته، هر نوع باکتری یک گونه ماده شیمیایی تولید می‌کند که با ترکیبات شیمیایی حاصل از باکتری گونه دیگر متفاوت است.

در گذشته، تلاش‌های زیادی صورت گرفته است که این مواد شیمیایی را از باکتری‌ها جدا کرده و به طور اختصاصی در سلول‌های خورشیدی استفاده کنند. اما تلاش گروه‌های مختلف محقق در جداسازی مواد شیمیایی به مشکل برخورده و با سختی‌هایی روبرو بوده است. غالبا این مواد شیمیایی تمایل به از بین رفتن دارند.

اکنون، دانشمندان دانشگاه  بریتیش کلمبیا در کانادا موفق شدند مواد شیمیایی فتوسنتز داخل باکتری‌ها را جدا کرده و از آن‌ها برای تولید برق استفاده کنند.

این محققان از باکتری ای کولای (E.coli) برای به دست آوردن مقدار زیادی مواد شیمیایی فتوسنتز استفاده کردند. سپس، آن‌ها با ترکیب باکتری‌ها با مواد نیمه‌هادی توانستند به سلول‌های خورشیدی برسند که نور خورشید را به انرژی تبدیل می‌کند.

ارزان‌تر، ساده‌تر و کار در نور کم

یکی از مزایای سلول‌های خورشیدی جدید، تولید انرژی برق حتی در روزهایی غیر آفتابی و ابری است. چون مواد فتوسنتز باکتری ای کولای در نور کم هم می‌تواند فرآیند تبدیل انرژی را انجام دهد.

در بسیاری از مناطق یا کشورها، به خاطر عدم دسترسی به نور و تابش مستقیم خورشید و ابری بودن آسمان در بیشتر روزهای سال، امکان استفاده از پنل‌های خورشیدی وجود ندارد که اکنون با اختراع جدید؛ این مناطق هم می‌توانند از انرژی‌های پاک و تجدید‌پذیر سود ببرند.

یکی دیگر از مزایای سلول‌های خورشیدی مبتنی بر باکتری، انرژی تولید شده دو برابری در مقایسه با سلول‌های خورشیدی معمولی است. این سلول‌های جدید مزایای دیگری هم برای دانشمندان دارند که هنوز مشغول کار روی آن‌ها هستند.

ساخت این سلول‌ها هم گران قیمت و پیچیده نیست. حتی دانشمندان برآورد می‌کنند که نسبت به سلول‌های خورشیدی کنونی در بازار، ارزان‌تر و سریع‌تر تولید شوند.

هنوز سلول‌های خورشیدی مبتنی بر باکتری برای ورود به بازار و استفاده عمومی مناسب و آماده نیستند.

پیش‌بینی می‌شود فرآیند طراحی و بهبود پنل‌های خورشیدی دارای باکتری چندین سال دیگر طول بکشد اما سرانجام روزی خواهد رسید که باکتری‌ها انرژی خانه‌ها یا خیابان‌ها را تامین کنند.

منبع: + و +

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / هتل کربلا /فروشگاه لوازم بهداشتی /علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.