اطلاعات کاربران چینی در iCloud روی سرورهای یک شرکت‌ دولتی ذخیره می‌شوند

0

یک شرکت مخابرات چینی دولتی، اطلاعات کاربران چینی روی سرویس آی‌کلاود اپل را در داخل خود خاک چین ذخیره می‌کند. این حرکت می‌تواند برای منتقدان دولت و کاربرانی که مخالف سیاست‌های این کشور هستند؛ خبری بد باشد.

در ماه فوریه، اپل اعلام کرد حساب‌های کاربری آی‌کلاود کاربران چینی و کلیدهای رمزنگاری آن‌ها را به یک شرکت دولتی چینی به نام Guizhou-Cloud Big Data واگذار خواهد کرد.

همان زمان برخی گروه‌ها و مدافعان حقوق بشر، خطرات این تصمیم را به اپل گوش‌زد کردند ولی کوپرتینو اعلام کرد راه‌حل دیگری برای ارایه سرویس آی‌کلاود به کاربران چینی ندارد.

اکنون، گزارش‌ها نشان می‌دهد شرکت China Telecom که متعلق به شرکت دولتی دیگری به نام  telco است؛ به اطلاعات آی‌کلاود ذخیره شده روی سرورهای Guizhou-Cloud Big Data دسترسی دارد. به این معنی که کاربران چینی هر اطلاعات را روی سرویس آی‌کلاود اپل از جمله عکس، یادداشت، ایمیل و پیام‌های متنی ذخیره می‌کنند؛ از چشم دولت چین پنهان نخواهد ماند.

رسانه‌های وابسته به دولت در کشور چین، این اتفاق را یک پیروزی برای مشتریان و کاربران چینی قلم‌داد می‌کنند ولی کاربران چینی این تصمیم را محکوم کرده و راضی نیستند. این کاربران در شبکه اجتماعی Weibo مدام درباره حریم خصوصی اطلاعات‌شان روی آی‌کلاود اپل ابراز نگرانی می‌کنند.

قبلا، اپل برای ادامه فعالیت‌های خود در کشور چین سعی می‌کرد اطلاعات کاربران چینی روی آی‌کلاود را روی سرورهایی در خاک این کشور ذخیره کند. اپل در ماه فوریه برای پیروی کامل از قوانین تجاری چین و پذیرفتن شرایط آن‌ها، با شرکت Guizhou-Cloud Big Data قرارداد بست و حساب‌های کاربری کاربران روی آی‌کلاود را به طور کامل روی سرورهای این شرکت قرار داد.

کوتاه آمدن اپل برای ادامه خدمات آی‌کلاود

اپل در هنگام اجرای این کار طی بیانیه‌ای تشریح کرد:

«اخیرا دولت چین قوانینی را مصوب کرده است که خدمات آی‌کلاود ارایه شده به شهروندان آن کشور باید توسط یک شرکت چینی انجام شده و اطلاعات کاربران نیز به طور کامل در خاک این کشور ذخیره شوند. در حالی‌که ما از حقوق کاربران آی‌کلاود طرفداری کرده و با این قوانین مقابله کردیم ولی در نهایت شکست خورده و مجبور به اجرای آن‌ها هستیم. ما تصمیم گرفتیم ارایه خدمات آی‌کلاود در چین را ادامه دهیم چون قطع کردن این سرویس می‌تواند یک تجربه بد برای کاربران باشد و امنیت اطلاعات و حریم خصوصی آن‌ها را بیشتر به خطر بیندازد.»

البته، اپل بارها سعی کرده کاربران چینی را آرام و متقاعد کند که هیچ خطری داده‌ها و حریم خصوصی آن‌ها را تهدید نمی‌کند چون هنوز کلیدهای رمزنگاری حساب‌های کاربری آن‌ها در دست اپل است و مرتبا مورد بررسی قرار می‌گیرند.

از سوی دیگر، اپل می‌گوید هیچ تعهدی به دولت چین برای دسترسی به این اطلاعات نداده است.

به هر حال، این تصمیم اپل با انتقادهای زیادی روبرو شده و سازمان عفو بین‌الملل و برخی سازمان‌های مدافع حقوق بشر با بیانیه‌هایی؛ این حرکت را پیروزی قوانین حکومتی بر تعهدات یک شرکت فناوری برای نقض حریم خصوصی کاربران و دسترسی به اطلاعات آن‌ها می‌دانند.

آن‌چه مسلم است، دولت چین در صورت نیاز می‌تواند به حساب‌های کاربری چینی روی آی‌کلاود دسترسی داشته باشد و احتمالا کاری هم از دست شرکت چینی طرف قرارداد اپل برنخواهد آمد.

برخی کاربران چینی تهدید کردند سرویس آی‌کلاود را از ترس ردگیری دولت چین ترک خواهند کرد.

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.