گوگل به آرامی در حال کار روی Fuchsia OS برای جانشینی اندروید و کروم است

0

پروژه Fuchsia OS یکی از مرموزترین پروژه‌های گوگل در چند سال اخیر است. بسیاری از کارشناسان و رسانه‌ها اعتقاد دارند گوگل به آرامی در حال طراحی و توسعه جایگزینی برای اندروید است.

تقریبا دو سال پیش بود که کشف شد گوگل در حال طراحی یک سیستم‌عامل موبایل متفاوت با اندروید است. کدهایی که گوگل مخفیانه روی مخزن‌های سایت GitHub قرار داده بود؛ اولین نشانه‌های سیستم‌عامل جدید گوگل بودند.

سال گذشته هم سیستم رابط کاربری Armadillo گوگل منتشر شد تا گمانه‌زنی‌ها درباره سیستم‌عامل Fuchsia را افزایش دهد. گوگل طی این سه سال، اطلاعات بسیار کمی درباره این سیستم‌عامل بیرون داده و هنوز مشخص نیست دقیقا هدف این پروژه چیست؟

براساس گزارش جدید سایت بلومبرگ، هدف تیم توسعه‌دهنده Fuchsia چیزی کمتر از ساخت یک سیستم‌عامل واحد و یکپارچه برای اجرا روی همه دستگاه‌های گوگل نیست. یعنی قرار است Fuchsia جایگزین سیستم‌عامل‌های اندروید و کروم شده و از سوی دیگر روی همه سخت‌افزارهای خانه هوشمند گوگل نصب شود.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

جاه‌طلبی‌های تیم Fuchsia به همین‌جا ختم نمی‌شود. آن‌ها امیدوار هستند طی سه سال بتوانند سخت‌افزارهای خانه‌های هوشمند را با این سیستم‌عامل وارد بازار کنند. در گام بعدی، سیستم‌عامل Fuchsia برای نصب روی لپ‌تاپ‌ها و اسمارت‌فون‌ها آمده خواهد شد. زمان‌بندی ارایه Fuchsia برای اسمارت‌فون در ۵ سال آینده است.

مطمئنا Fuchsia OS یک فرصت دیگر برای گوگل در طراحی و ساخت سیستم‌عاملی بهینه‌تر، امن‌تر و یکپارچه‌تر نسبت به اکوسیستم اندروید/ کروم او اس است. گفته می‌شود گوگل روی امنیت Fuchsia OS کار کرده و می‌خواهد از این نظر رقیبی برای iOS اپل باشد.

در کنار همه این خبرهای امیدوارکننده برای کاربران، گزارش‌های منتشر شده از سوی سایت‌هایی مانند سی‌نت نشان می‌دهد هیچ‌یک از مدیران اندروید و گوگل او اس، یعنی ساندرای پیچای و هیروشی لوک هایمر در پروزه Fuchsia OS حضور ندارند.

این موضوع امیدواری که طراحی و توسعه یک نرم‌افزار متن باز را کاهش می‌دهد. گوگل درباره Fuchsia OS فقط به این اظهارنظر بسنده کرده که سیستم‌عاملی متن‌باز است.

سی‌نت می‌گوید سیستم‌عامل Fuchsia قرار نیست جایگزین اندروید یا کروم شود و شاید فقط برای دستگاه‌های خانه هوشمند گوگل عرضه شود.

منبع: + و +

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.